BRATISLAVA. Smer stále odmieta zverejniť, čo priniesla verejná diskusia k návrhu novely Zákonníka práce, ktorú pred niekoľkými mesiacmi rozbehol inzerátom v Novom Čase. Včera nám Ľubica Končalová z tlačového oddelenia strany na niekoľko rôznych otázok k iniciatíve Smeru odpovedala vyhýbavo: „K diskusii o Zákonníku práce sa komplexne vyjadríme o týždeň. To je všetko, čo vám môžem povedať.“
Novelou chcel Smer posilniť právomoci odborárov, rozšíriť závislú prácu tak, aby sa pracovníci v niektorých odvetviach nemohli rozhodnúť, či budú zamestnancami, alebo živnostníkmi. Takisto chcel zaviesť viac plateného voľna pre odborárskych bossov bez ohľadu na počet odborárov v konkrétnej firme. Odborári mali mať tiež právo zastaviť prácu, ak by sa im nepozdávala bezpečnosť pracovných podmienok. Viaceré z nich sa však do konečného koaličného návrhu, o ktorom bude onedlho hlasovať parlament, nedostali.
Tlačové oddelenie Smeru: Spýtajte sa predsedu
Končalová nevedela uviesť ani to, či má strana nejakú súhrnnú správu z týchto pripomienok a vyhodnotenie toho, ktoré z nich do vládnej novely zapracovala a ktoré nie. „Neviem vám to povedať,“ odpovedala. Jediné, čo sme sa od nej dozvedeli, bol počet pripomienok, aj túto informáciu nám však neuviedla celkom presne. „Bolo ich do tisíc.“ Kto pripomienky vyhodnocoval? „Všetko sa dozviete o týždeň, ja vám naozaj viac neviem povedať,“ povedala Končalová. Keď sme sa spýtali, prečo robil Smer verejnú diskusiu cez Nový Čas, odpovedala, že „tieto otázky sa spýtajte predsedu na tlačovke o týždeň“.
Verejnú diskusiu Smer začal až po skončení oficiálneho pripomienkového konania. Zdá sa, že aj pripomienky, ktoré z tejto diskusie od ľudí získal, sa verejnosť dozvie „po funuse“. Ak sa k tomu bude strana vyjadrovať, ako povedala Končalová z tlačového oddelenia Smeru, až o týždeň, môže už byť neskoro. Podľa názorov niektorých poslancov bude parlament o Zákonníku práce hlasovať možno už v utorok alebo v stredu na budúci týždeň.
Vraj to nie je seriózne
Podľa šéfa sociálneho výboru v parlamente Jozefa Halackého (HZDS) nie je práve najserióznejšie diskutovať o novele zákonov cez médiá. „Takáto diskusia by sa nemala robiť cez noviny, pretože sú iné spôsoby, individuálne a skupinové možnosti, pripomienky zamestnávateľov, odborárov. No spôsobom, ktorý je tendenčný, neoverený a neistý, by sa to robiť nemalo,“ povedal Halecký. Koaličný poslanec nezachytil, že by poslanci Smeru predkladali na výboroch pripomienky k Zákonníku práce s tým, že sú od ľudí z verejnej diskusie. „Také niečo som na výbore ani v osobnom kontakte s poslancami Smeru nezaregistroval. Nie je to téma, o ktorej by sa hovorilo. Je to netradičný spôsob pripomienkovania,“ dodal Halecký.
Ani poslanec Smeru Róbert Madej nevedel povedať, či sa niečo z verejnej diskusie dostalo aj do novely. „Ja som zákon nepredkladal, musíte sa spýtať inde,“ povedal. Ministerstvo práce nám odpovedalo iba všeobecne. „Rezort dostal od strany Smer vecné okruhy a všetky, ktoré boli v súlade s programovým vyhlásením vlády a európskou legislatívou, sme zapracovali do návrhu Zákonníka práce,“ povedala hovorkyňa ministerstva Alexandra Gogová.
SDKÚ nemala na inzerát peniaze
Poslankyňa SDKÚ Iveta Radičová si myslí, že každý má právo inzerovať podobné veci v médiách, ale „zarážajúce je, že doteraz nezverejnili závery tejto verejnej diskusie“. SDKÚ odpovedalo na inzerát Smeru a poslalo do centrály strany vyše sto pripomienok k novele Zákonníka práce. „Priamo nám neodpovedali, viaceré z našich návrhov sa však objavili v koaličnom návrhu,“ povedala Radičová.
Z čoho vláda ustúpila
z likvidácie živností v niektorých odvetviach cez zavedenie prísnejšej definície zamestnaneckého pomeru (napríklad v stavebníctve alebo lesníctve),
z ohrozenia sezónnej práce cez obmedzenie uzatvárania pracovných pomerov na dobu určitú (tzv. reťazenie pracovných pomerov),
z krátenia nadčasov z 250 na 150 hodín ročne,
zo sťaženia zamestnávania na dobu určitú v malých firmách,
z možnosti odborárov blokovať nerovnomerné rozvrhnutie pracovného času proti vôli zamestnávateľov,
z platenia odborárskych funkcionárov bez ohľadu na počet odborárov v podnikoch.