Univerzitám chýbajú ženy vo funkciách

Iba trom z tridsiatich troch vysokých škôl šéfujú ženy. Dve z nich pôsobia na súkromných školách, kde rektora nevolia, ale vymenúvajú.

Tlačová beseda vedenia banskobystrickej Univerzity Mateja Bela (UMB). Rektorka Beáta Kosová (hore uprostred) a prorektori Stanislav Holec (hore vpravo) a Milota Vetráková (hore vľavo) informovali o dôvodoch a cieľoch zlúčenia Filologickej fakulty s FakultTlačová beseda vedenia banskobystrickej Univerzity Mateja Bela (UMB). Rektorka Beáta Kosová (hore uprostred) a prorektori Stanislav Holec (hore vpravo) a Milota Vetráková (hore vľavo) informovali o dôvodoch a cieľoch zlúčenia Filologickej fakulty s Fakult (Zdroj: SITA)

Iba trom z tridsiatich troch slovenských vysokých škôl šéfujú ženy. Dve z nich pôsobia na súkromných školách, kde rektora nevolia, ale vymenúvajú. Len približne 10 percent fakúlt má na čele dekanku, nie muža. Podľa niektorých je dôvodom nízkeho zastúpenia žien náročnosť funkcie, iní vravia o neprajnosti mužov. Extrémne nízke zastúpenie žien vo vedúcich pozíciách na slovenských vysokých školách je problém. Nie preto, že by dochádzalo k priamemu porušovaniu práv zamestnankýň, študentiek, či uchádzačiek o štúdium na univerzitách. Problém je to preto, že po politike ide o ďalšiu dôležitú oblasť verejného života, kde chýba ženský hlas. Práve ten má totiž schopnosť vysloviť otázky, argumenty a najmä rozhodnutia, ktoré mužom ani nenapadnú. Dnešný svet prináša množstvo rôznorodých výziev, na ktorých riešenie treba čím viac rôznorodo zmýšľajúcich ľudí. Pokiaľ z tohto procesu úplne vypadnú ženy, je to zlé. Spoločnosť je ochudobnená, nevyužíva naplno svoj potenciál, čím nakoniec trpia všetci bez rozdielu pohlavia. Je na mužoch, aby si to uvedomili. A je na ženách, aby viac kandidovali, volili a presadzovali svoje vízie. Pokiaľ ostanú mimo, všetko bude fungovať aj naďalej. Ale mohlo by oveľa lepšie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Žiadnu z trinástich fakúlt Univerzity Komenského neriadi žena. Situácia na najstaršej vysokej škole na Slovensku však nie je podľa zistení denníka SME vôbec výnimočná.

Spolu je u nás 33 vysokých škôl, z ktorých dvadsať je verejných, tri štátne a desať súkromných. Na verejných školách dekanov a rektorov volí akademický senát, v ktorom sú zastúpení zamestnanci a študenti školy. Na ostatných šéfa vymenúvajú.

Prvou a jedinou volenou rektorkou na Slovensku sa nedávno stala Beata Kosová z Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici.

"Je to výsledok poctivej práce. Musela som prejsť všetkými stupňami riadenia od vedúcej katedry až po dekanku, aby som dokázala schopnosti a výsledky, ale to je prípad asi každého rektora," povedala Kosová. "S výnimkou technických škôl je všade žien dosť, ale objavujú sa viac vo funkciách prorektoriek. Neviem, či je to menšou odvahou. Pokiaľ viem, kandidovalo ich dosť, len neboli nikdy zvolené," vysvetľuje Kosová. Prorektorov vymenúva rektor, akademický senát ich schvaľuje.

SkryťVypnúť reklamu

Čím to je?

Alena Daňková, rektorka súkromnej Vysokej školy medzinárodného podnikania ISM v Prešove, pracuje v školstve už viac ako dvadsať rokov. Bola vedúcou katedry aj prodekankou, z riadenia a organizácie práce mala množstvo skúseností. "Funkciu rektorky som prijala až po dlhšom zvažovaní," hovorí.

Malý počet žien v najvyšších funkciách vysvetľuje vysokými nárokmi na funkciu. "Funkcia rektora je veľmi náročná na čas, ako aj na odbornosť a riadiace schopnosti. Táto práca je spojená s množstvom administratívnych činností, s neustálym sledovaním legislatívnych predpisov a všetkých zmien vo vysokom školstve u nás a v zahraničí, s plnením svojich pedagogických, vedeckovýskumných a publikačných povinností, ako aj množstvo služobných ciest a spoločenských povinností," povedala.

SkryťVypnúť reklamu

Ľudmila Lipková, dekanka Fakulty medzinárodných vzťahov Ekonomickej univerzity v Bratislave, jediná dekanka na šiestich fakultách školy, sa na malý počet žien v akademických funkciách pozerá takto: "Ženy sú skromnejšie a veľmi sa o funkcie nezaujímajú. Ak sa tak stane, ich mužskí kolegovia ich nepodporujú. Podporu dokonca nenachádzajú ani u kolegýň. "Pritom podľa nej nízke zastúpenie žien vo funkciách vôbec nesúvisí s ich schopnosťou tieto funkcie úspešne vykonávať. "Súvisí to s predsudkami, že ženy proste nie sú na to vhodné," hovorí profesorka Lipková.

Študijná prorektorka bratislavskej Vysokej školy výtvarných umení Bohunka Koklesová hovorí, že počty žien závisia aj od zamerania školy. "Naša škola je patriarchálna a počty žien sa priamo zvyšujú smerom nadol, k asistentským miestam," povedala. Najväčšie zastúpenie majú ženy na katedre textilnej tvorby, v čom tiež vidí rodovú určenosť.

SkryťVypnúť reklamu

Bohunka Koklesová hovorí, že aj v rámci jednej školy sú funkcie rodovo rozdelené - pre ženy sú určené asistentské, sekretárske a referentské miesta, kým pozície docenta a profesora sa vnímajú ako mužské. "To ma hnevá. V škole sa snažím stereotyp nabúrať aj tým, že pre študentov vydávam Sprievodkyňu štúdiom, a nie Sprievodcu štúdiom, ako je zvyčajné na iných vysokých školách," povedala.

Aj muži chcú viac žien

Rektori súhlasia s tým, že zastúpenie žien nie je všade rovnaké. "Čo sa týka funkcií žien na vysokých školách, závisí to od povahy vysokej školy. Na technických vysokých školách je menej významných funkcií obsadených ženami, na vysokých školách orientovaných humanitne alebo ekonomicky je ich viac," povedal rektor STU a prezident Slovenskej rektorskej konferencie Vladimír Báleš. Hovorí, že dôvodom na nízke zastúpenie žien vo funkciách je najmä rodina. "Príčiny vidím predovšetkým v tom, že na Slovensku väčšina žien pracuje minimálne na dve smeny, jednu u zamestnávateľa a jednu doma, čo brzdí ich kariérny a funkčný rast. Asi by sme si my silnejšie pohlavie mali sypať popol na hlavu a byť ústretovejší aj v našich rodinných povinnostiach," povedal.

SkryťVypnúť reklamu

Aj prorektor Žilinskej univerzity Michal Pokorný priznáva, že počet žien v akademických funkciách na vysokých školách je menší, než by zodpovedalo pomernému zastúpeniu žien medzi akademickými zamestnancami. "Ambície mužov sú asi v priemere vyššie ako u žien," povedal.

Psychológ Miron Zelina sa na dôvody problému pozerá takto: "Ženy sú menej asertívne ako muži. Vyplýva to aj z ich citovejšieho prežívania skutočností. Druhou závažnou príčinou je aj to, že investujú svoju psychickú energiu do iných oblastí - do rodiny, výchovy detí, medziľudských vzťahov, pomoci druhým a podobne. V podvedomí ženy sa môže biť rola citlivej a chápajúcej osoby s rolou tvrdého vymáhania práce a disciplíny. Nie každá túto rozdvojenosť ľahko znáša. Na druhej strane by bolo lepšie nielen pre riadenie, ale aj pre motiváciu pracovníkov, keby vo vedúcich funkciách v školstve bolo viac žien."

SkryťVypnúť reklamu

Generálny riaditeľ sekcie vysokých škôl ministerstva školstva Peter Plavčan hovorí, že aj v minulosti boli ženy v akademických funkciách zriedkavosťou. "Rektor je manažérska funkcia, ktorá si vyžaduje okrem odborných vedomostí aj schopnosť pracovať s ľuďmi a ku kultivovanému dialógu majú ženy blízko," hovorí. Aj preto očakáva, že pozitívne skúsenosti akademickej obce s dnešnými rektorkami budú dôvodom na postupné zvyšovanie zastúpenia žien v akademických funkciách.

Chce to zázemie

V zahraničí je podľa skúseností dekanky Lipkovej postavenie žien iné. "V Českej republike mali dokonca rektorku Policajnej akadémie. V západných a severských členských štátoch Európskej únie je väčšia emancipácia. Ženy tam nepodceňujú. Slovensko je v názoroch na postavenie žien vo funkciách stále zaostalejšie. Nepomôžu ani dobré výsledky. Dokonca, keď máte lepšie výsledky ako muži, kolegovia vám to neodpustia," hovorí dekanka Lipková.

SkryťVypnúť reklamu

Na vysokú funkciu musí mať žena zázemie nielen v spoločnosti, ale aj v rodine. "V rektorskej funkcii je toho naozaj veľa. Keď má žena na starosti ešte aj rodinu, tak sa radšej rozhodne inak. Musí mať veľkú podporu doma," hovorí banskobystrická rektorka.

Ženy na vysokých školách

Názov školy

počet

počet

z toho počet

počet

počet

počet

počet

fakúlt

zamestnancov

žien

dekaniek

prorektoriek

prodekaniek

docentiek

profesoriek

Univerzita Komenského v BA

13

2098

942

3

21

148

76

UPJŠ Košice

5

1312

783

1

1

6

43

46

PU Prešov

8

1047

633

1

2

11

34

20

UCM Trnava

3

281

115

1

1

5

12

8

KU Ružomberok

4

361

136

0

0

1

Univerzita J.Selyeho v Komárne

3

72

26

1

1

1

1

3

UVL Košice

147

63

2

20

6

UKF Nitra

5

1004

595

3

2

7

32

23

UMB Banská Bystrica

7

1301

770

2

1

7

50

16

TU Trnava

5

445

212

2

1

7

43

12

STU Bratislava

7

3268

1623

4

127

15

TU Košice

SkryťVypnúť reklamu

9

831

292

1

3

ŽU Žilina

7

705

256

2

3

39

8

TU v Trenčíne

4

310

124

3

3

9

5

EU Bratislava

6

621

367

1

2

16

90

21

SPU Nitra

6

463

169

1

13

35

7

TU Zvolen

4

311

98

1

3

18

5

VŠMU Bratislava

3

213

93

1

1

5

31

11

VŠVU Bratislava

108

32

2

5

1

AU Banská Bystrica

2

186

83

2

3

9

4

Akadémia ozbrojených síl L. Mikul.

241

94

1

2

Slov. zdrav. univerzita, Bratislava

4

325

153

1

1

4

Dubnický tech. inštitút Dubnica

27

12

1

6

1

Vysoká škola v Sládkovičove

2

56

26

2

3

1

SEVŠ v Skalici

14

6

2

2

VŠ medzin.podnikania ISM v Preš.

15

8

1

Alena Daňková, rektorka súkromnej Vysokej školy medzinárodného podnikania ISM v Prešove.

Viera Cibáková, rektorka súkromnej Vysokej školy ekonómie a manažmentu verejnej správy v Bratislave.

Beata Kosová, rektorka Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici.

Stĺpček Lukáša Filu
Bez hlasu

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 593
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 322
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 716
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 136
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 346
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 889
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 876
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 381
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu