BRUSEL. V belgickom hlavnom meste sa večer začne s napätím očakávaný summit, na ktorom sa 27 členských krajín Európskej únie pokúsi dohodnúť na novej zmluve. Tá nahradí euroústavu, ktorú pred dvoma rokmi odmietli v referendách Francúzi aj Holanďania.
Na tom, že únia potrebuje inštitucionálnu reformu, sa zhodujú všetci. Rozpory však panujú v otázke, akú podobu by mala mať. Hlavnou prekážkou dohody je poľský postoj.
Varšava odmieta nový systém hlasovania v Rade EÚ. Ide o tzv. dvojitú väčšinu, podľa ktorej k dohode treba súhlas 15 z 27 krajín, pričom musia predstavovať 65 percent počtu obyvateľov únie. Poľsko navrhuje iný mechanizmus, ktorý zvyšuje váhu menších krajín.
Obavy z Británie
Po tvrdých vyjadreniach včera Poľsko vyslalo zmierlivý signál. Delegáciu v Bruseli povedie na kompromis náchylnejší prezident Lech Kaczyński. Znížilo to obavy, že by Poľsko dohodu zablokovalo. Kvôli tomu však na poslednú chvíľu zrušili summit krajín V4 a Beneluxu, na ktorom sa mali stretnúť prezidenti.
Varšavu oficiálne podporujú iba Česi. Ani tí však nemienia dohodu blokovať. Okrem Poľska panujú obavy z postoja Británie. Premiér Tony Blair je proti zúženiu práv veta a odmieta nové kompetencie únie v zahraničnej politike.
Pokiaľ sa štátnici dohodnú, potom by o podobe zmluvy rokovala medzivládna konferencia, ktorá by mala výsledok predložiť do konca roka.
Zhoda už viac-menej panuje v tom, že nepôjde o úplne nový dokument, ale že bude vychádzať z euroústavy. Nebude sa však volať ústava, bude kratší a prevezme hlavne reformy inštitúcií.
Autor: hud, čtk