Mala to byť pokojná demonštrácia zdravotných sestier a lekárov, akých bolo v poslednom čase veľa. Táto sa však neskončila po niekoľkých hodinách.
Demonštranti žiadali stretnutie s premiérom Jarosławom Kaczyńským. Ich protesty boli stále ráznejšie.
Niekoľkočlenná delegácia nakoniec odmietla Úrad vlády opustiť. Štyri sestričky v ňom dokonca strávili noc, a zostali v budove aj včera.
Ďalšia asi 50-členná skupina sestier prespala v noci navčera na ulici pred sídlom vlády. O siedmej hodine ráno ich policajti vytlačili na chodník, aby umožnili premávku na jednej z hlavných dopravných tepien Varšavy.
Tri ženy po zásahu previezli do nemocnice. Jedna z nich mala mať infarkt, polícia však správu nepotvrdila.
Na akciu sestier veľmi tvrdo zareagovali premiér Kaczyński i ďalší členovia vlády. Pripomenuli, že obsadenie verejnej budovy je trestným činom. Premiér už niekoľko dní tvrdí, že akcia má politický charakter.
Udalosti krátko pred summitom únie, kde vláda bude tvrdo bojovať za poľské záujmy, označil za „hanebný čin“.
Spoločenská situácia v Poľsku sa radikalizuje. Zdravotníci už viac ako mesiac demonštrujú, aby im vláda zaistila vyššie platy. Ich mzdy sú oveľa nižšie, ako v ostatných profesiách.
Preto mnohí z nich, hlavne mladí, ale aj starší a skúsení lekári odchádzajú pracovať z Poľska do krajín západnej Európy.
Okrem zdravotníkov už štrajkovali alebo to plánujú aj učitelia a železničiari. Pomôcť protestujúcim sestrám chcú baníci, ktorí majú s podobnými akciami veľmi bohaté skúsenosti.
Kwaśniewski opäť na listine agentov
Poľský Ústav národnej pamäti (IPN) pripravil zoznam asi 500 verejne aktívnych ľudí, ktorí v minulosti spolupracovali s komunistickou bezpečnosťou. Vraj je medzi nimi aj exprezident Aleksander Kwaśniewski. Zoznam začali pripravovať v marci na základe nového lustračného zákona. V máji však Ústavný súd časť zákona zrušil. Za protiústavný označil aj podobný zoznam. Mená na ňom sa preto nesmú zverejniť.
Novinári z médií blízkych súčasnej vláde zistili, že sú na zozname prominentní politici ľavice vrátane bývalého prezidenta Aleksandra Kwaśniewského. Ten sa pritom po dvojročnej prestávke začal opäť angažovať v politike. Na zozname vraj majú byť aj politici z vládnych strán, ich mená sa však na verejnosti neobjavili. IPN popiera, že by zoznam unikol od nich a údajné mená z neho označil za špekulácie.
(grab)