Izrael síce povolil niekoľkým Palestínčanom a viac ako stovke cudzincom z pásma Gazy vstup na svoje územie, na hraničnom prechode Erez však zostávajú desiatky utečencov. Do Gazy sa nechcú vrátiť, lebo sa obávajú, že po tom, čo kontrolu nad pásmom prebralo hnutie Hamas, nie sú v bezpečí.
Izrael ich zase nechce pustiť na svoje územie z obavy, že sú medzi nimi aj teroristi. Egypt, ktorý Izrael požiadal o pomoc pri riešení tohto problému, sa tvári, že sa ho to netýka.
Rodiny, často s malými deťmi (na snímke Reuters) zostávajú na betónových lavičkách v tuneli, ktorý je súčasťou priechodu. Podľa správ izraelských médií nemajú prístup na toalety.
Včera pre niektorých z nich prišla dobrá správa: mohli nastúpiť do izraelských autobusov a sanitiek a prekročiť hranice.
Do nemocníc sa tak dostali niekoľkí ťažko zranení, chlapec z leukémiou či staršia žena v kritickom stave. Z Gazy mohlo odísť asi 200 Rusiek a Ukrajiniek a ich deti. Svojich palestínskych manželov však museli nechať doma.
Všetko na záchranu životov
Takmer surrealisticky vyznel včerajší článok Jerusalem Post o staršom páre z pásma Gazy, ktorý sa vybral opačným smerom. Issa a Džamil strávili dva mesiace v Tel Avive, kde Džamile liečili rakovinu prsníka. Hneď ako sa zotavila, rozhodli sa manželia vrátiť do Gazy.
Izraelský Najvyšší súd včera rozhodol, že židovský štát je povinný urobiť všetko na záchranu ľudských životov. Toto rozhodnutie zrejme primälo ministra obrany Ehuda Baraka, aby sa rozhodol pre evakuáciu chorých a zranených.
V Gaze podľa OSN hrozí do dvoch týždňov humanitárna kríza.
Autor: Tel Aviv