Čína sa ekonomicky derie dopredu. Čoskoro by jej hospodárstvo malo prekonať Nemecko a usadiť sa na tretej priečke s ambíciámi ďalej rásť. V niečom však už je prvá. Do ovzdušia vypúšťa najviac emisií CO2.
Problémové uhlie
Prekvapivú štatistiku zverejnila tento týždeň Holandská environmentálna agentúra, podľa ktorej Čína dosiahla prvenstvo o rok skôr, ako sa čakalo. Podľa výpočtov vypustili Číňania vlani o 9 percent viac emisií, ako pred rokom. Amerika rástla iba o 1,4 percenta.
Za obrovským rastom je tlak na vyššie dodávky elektriny, ktorú Čína vyrába v tepelných elektrárňach. „Čína sa veľmi spolieha na uhlie a všetky trendy ukazujú, že emisie rastú veľmi rýchlo,“ vyhlásil hlavný vedec agentúry Jos Olivier podľa denníka Guardian.
Skutočnosť je zrejme ešte horšia. Do štatistiky nezahrnuli „ďalších producentov“ skleníkových plynov - napríklad letecký priemysel a poľnohospodárstvo. Situáciu zhoršuje aj odlesňovanie.
Ak sa však emisie prerátajú na počet obyvateľov, väčší znečisťovatelia sú stále na Západe. Odhaduje sa, že priemerný Američan špiní planétu až päťkrát viac ako Číňan.
Zodpovednosť Západu
Podľa environmentalistov za čínske prvenstvo môže Západ, keďže vo veľkom presúva výrobu do Číny. „Zodpovednosť za čínske emisie leží nielen v Pekingu, ale aj vo Washingtone, v Tokiu a Bruseli. V podstate sme presunuli náš podiel znečistenia do Číny,“ povedal riaditeľ britskej pobočky Greenpeace John Sauven pre BBC.
Pri presune výroby sa firmy riadili len nákladmi, lákala ich lacná pracovná sila. Na životné prostredie nemysleli. „Ceny výrobkov nerastú, ale za cenu rastu skleníkových plynov. V širšom horizonte to povedie ku klimatickej katastrofe,“ varuje Sauven.
Najnovšie štatistiky ešte viac zvyšujú tlak na svetových lídrov, aby sa dohodli na pokračovateľovi Kjóta, ktorého platnosť sa skončí v roku 2012. Najťažšou úlohou bude donútiť Američanov a Číňanov, aby sa spolu s Indiou a Brazíliou zaviazali urobiť podstatné škrty.
So skleníkovými plynmi sa rozhodla bojovať aj komunistická vláda. Vypracovala prvú stratégiu na ochranu životného prostredia, ktorá kladie dôraz na šetrenie energiami a obnoviteľné zdroje. Režim chce zalesniť pätinu krajiny.