Napriek tomu, že mimovládna organizácia pre ľudské práva Freedom House vo svojej tohtoročnej analýze priradila Kubu k piatim najmenej slobodným krajinám na svete, Rada OSN pre ľudské práva tam zastavila svoj monitoring.
Vyplýva to z nových pravidiel, ktoré v pondelok delegácie 47 štátov zastúpených v Rade schválila. Rovnako dopadlo Bielorusko, označované za poslednú európsku diktatúru.
„Toto rozhodnutie je historickým víťazstvom v boji nášho ľudu za uznanie spravodlivosti,“ uvádza sa vo vyhlásení kubánskeho ministerstva zahraničných vecí.
Západ je šokovaný
Podľa kompromisu medzi delegátmi rady bude prebiehajúci monitoring stavu ľudských práv pokračovať iba v krajinách, kde netrval dlhšie ako šesť rokov. Rada tak obnoví mandát spravodajcov pre ľudské práva v prípade desiatich krajín vrátane Severnej Kórey, Sudánu či Palestíny. Sledovanie Minska a Havany naopak pokračovať nebude. Šesťročný monitoring už totiž majú za sebou.
„Je to šok. Žiadny náhradný plán nemáme,“ vyhlásil švajčiarsky veľvyslanec pri OSN Blaise Godet pre agentúru AP. Švajčiarsko bolo hybnou pákou pri zriaďovaní Rady pre ľudské práva, ktorá pred rokom nahradila Komisiu pre ľudské práva. Tú považovali za zmanipulovanú zo strany štátov ako Čína či Rusko. Nálepka sklamania jej prischla aj za neschopnosť riešiť porušovanie ľudských práv v najproblémovejších častiach sveta.
„Rada pre ľudské práva je orgán, kde prím hrajú najväčší porušovatelia ľudských práv, napríklad Saudská Arábia či Malajzia,“ povedal pre SME zahraničnopolitický analytik František Šebej. Členov rady volí Valné zhromaždenie OSN na základe regionálneho princípu na tri roky. Dnes sú v nej zastúpené krajiny nedemokratickými režimami ako Angola, Egypt, Katar, Čína či Kuba.
Schôdzka diktátorov
Rada čelí silným výčitkám kritikov pre vplyv dominantných moslimských a afrických lobistických skupín. Tým sa doteraz darilo eliminovať kritiku na adresu Sudánu či Zimbabwe, zároveň však neustále upozorňovali na údajné prechmaty Izraela.
Claudia Rosett vo včerajšom vydaní amerického National Review preto v článku „Schôdzka BMW-čiek a diktatúr“ hovorí o ďalšom „skresľovaní skutočnosti“ zo strany OSN.
Freedom House v hodnotení slobody tlače za tento rok, na ktorom prvú priečku obsadilo Fínsko a Island, priradil Bielorusko až na 186. miesto. Kuba skončila ako 191. pred posledným 195. miestom Severnej Kórey.