Prvý raz za posledných päť rokov vzrástol svetový počet utečencov. Na úteku bolo vlani desať miliónov ľudí, čo je o štrnásť percent viac ako predchádzajúci rok.
Hlavnou príčinou je situácia v Iraku, odkiaľ od americkej invázie pred štyrmi rokmi utieklo vyše jeden a pol milióna ľudí. Ďalším dôvodom prečo počet ľudí na úteku neklesá, ale stúpa, je konflikt v Somálsku.
O počte utečencov vo svete a podmienkach, v akých musia žiť, hovorí správa Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR), ktorú vydali pri príležitosti včerajšieho svetového dňa utečencov.
Niektoré krajiny, ktoré utečencov prijímajú, síce podávajú pomocnú ruku, na druhej strane je však u nich situácia taká, že utečencov stavajú na druhú koľaj a vylučujú ich zo spoločnosti. Pre BBC to tvrdí šéf UNHCR Antonio Guterres. „Utečenci nie sú teroristi, oni sú obete teroru.“
Správa OSN uvádza, že v skutočnosti muselo opustiť svoje domovy až 44 miliónov ľudí, pretože doma boli vystavení násiliu a prenasledovaniu.
Mnohí museli utiecť z krajiny, niektorí sa premiestňujú vnútri vlastného štátu. Do oficiálneho čísla desať miliónov však patria len tí utečenci, ktorí dostali oficiálny status podľa medzinárodných noriem.
Okrem toho správa nezahŕňa viac ako štyri milióny Palestínčanov, ktorí dlhodobo žijú mimo historického palestínskeho územia. Vôbec najviac ľudí odišlo z Afganistanu. Vo svete je registrovaných viac ako dva milióny afganských utečencov.
Autor: jah, čtk