BRATISLAVA. Poslanci rozhodnú o vysokoškolskej novele až na konci júnovej schôdze. Pôvodne o nej mali hlasovať už dnes, ale HZDS na poslednú chvíľu povedalo, že novelu nepodporí, kým v nej bude spoplatnenie externého štúdia. Dosiaľ hnutie žiadne zásadné výhrady neohlasovalo.
„Ide o politické, nie odborné výhrady. Ešte sa bude rokovať a uvidíme, aký bude výsledok,“ povedal včera minister školstva za SNS Ján Mikolaj. Na otázku, či nie je prekvapený zmenou postoja HZDS, povedal, že „to je politika“.
Mikolaj chce dohodu
Minister verí, že za dva týždne, ktoré mu do schvaľovania novely zostávajú, si HZDS získa. Riešenie vidí v tom, že zo študentského pôžičkového fondu by si mohli požičiavať aj externisti.
„HZDS by najradšej videlo alternatívu bezplatného aj externého štúdia,“ povedala poslankyňa HZDS Katarína Tóthová. Počas rozpravy však k spoplatneniu výhrady nemala. Bola proti tomu, aby školy mali na výber, či externistov spoplatnia, alebo sa spoľahnú na dotácie od štátu. Navrhla, aby im zákon prikázal školné vyberať. Bola tiež proti obmedzeniu právomocí akademických senátov.
„Koncentráciu“ moci rektorov a správnych rád škôl kritizoval aj Mojmír Mamojka zo Smeru. Je to jediný koaličný poslanec, ktorý vopred ohlásil, že novelu nepodporí. V Mikolajovom návrhu vidí viac závažných nedostatkov. Včerajšie pôvodné rozhodnutie koaličnej rady presunúť novelu na september ho preto potešilo.
Následné rozhodnutie posunúť novelu na záver schôdze parlamentu sa Mamojkovi nepáči. Za dva týždne sa podľa neho nestihne novela doladiť. O kvalite návrhu vraj svedčí, že má 194 bodov a k nim vyše 100 pozmeňujúcich návrhov.
Riešením len odklad
Rozhodnutie o odklade tešilo opozíciu. „Sme ochotní ministrovi pomôcť, aby vznikol dobrý zákon, a nie taký, čo poškodzuje celý vysokoškolský systém,“ povedal Martin Fronc z KDH.
Externisti mali podľa pôvodnej dohody platiť školné od septembra budúceho roka. Jeho výšku malo určovať ministerstvo školstva. Najmenej by platili ekonómovia a právnici, lebo ich štúdium stojí zhruba 30–tisíc korún. Technické odbory sú aj dvojnásobne drahšie. Najviac stojí výučba letcov – až 150–tisíc korún ročne.