BRATISLAVA. Vladimír Mečiar sa včera na koaličnej rade postavil proti vysokoškolskej novele. Šéf SNS Ján Slota po rokovaní koaličnej rady povedal, že jeho minister školstva Ján Mikolaj pravdepodobne novelu pre niektoré závažné nedostatky, ktoré chce koalícia vylepšiť, stiahne.
Poslanci potom rozhodli, že o nej budú hlasovať na záver júnovej schôdze. Ústredná tajomníčka HZDS Zdenka Kramplová však tvrdí, že kým v nej budú poplatky, hnutie ju nepodporí.
„To je to isté, ako keby ste povedali, že v Zákonníku práce by mali vypadnúť odborári,“ reagoval šéf poslaneckého klubu SNS Rafael Rafaj.
„Ide o politické, nie odborné výhrady. Ešte sa bude rokovať a uvidíme, aký bude výsledok,“ povedal včera minister školstva za SNS Ján Mikolaj. Na otázku, či nie je prekvapený zmenou postoja HZDS, povedal, že „to je politika“.
Mikolaj verí, že novelu presadí. V marci však povedal, že ak by sa siahlo na poplatky pre externistov, tak novelu stiahne z rokovania.
Politológ Miroslav Kusý hovorí, že rozhodnutie koaličnej rady je populistické a vyhovuje HZDS aj Smeru. „Pre ministra to znamená, že je len figúrkou, ktorá bude robiť to, čo mu prikážu.“
Mikolaj chce dohoduMinister verí, že za dva týždne, ktoré mu do schvaľovania novely zostávajú, si HZDS získa. Riešenie vidí v tom, že zo študentského pôžičkového fondu by si mohli požičiavať aj externisti.
„HZDS by najradšej videlo alternatívu bezplatného aj externého štúdia,“ povedala poslankyňa HZDS Katarína Tóthová. Počas rozpravy však k spoplatneniu výhrady nemala. Bola proti tomu, aby školy mali na výber, či externistov spoplatnia, alebo sa spoľahnú na dotácie od štátu. Navrhla, aby im zákon prikázal školné vyberať. Bola tiež proti obmedzeniu právomocí akademických senátov.
„Koncentráciu“ moci rektorov a správnych rád škôl kritizoval aj Mojmír Mamojka zo Smeru. Je to jediný koaličný poslanec, ktorý vopred ohlásil, že novelu nepodporí. V Mikolajovom návrhu vidí viac závažných nedostatkov. Včerajšie pôvodné rozhodnutie koaličnej rady presunúť novelu na september ho preto potešilo.
Následné rozhodnutie posunúť novelu na záver schôdze parlamentu sa Mamojkovi nepáči. Za dva týždne sa podľa neho nestihne novela doladiť. O kvalite návrhu vraj svedčí, že má 194 bodov a k nim vyše 100 pozmeňujúcich návrhov.
Riešením len odklad
Rozhodnutie o odklade tešilo opozíciu. „Sme ochotní ministrovi pomôcť, aby vznikol dobrý zákon, a nie taký, čo poškodzuje celý vysokoškolský systém,“ povedal Martin Fronc z KDH.
Externisti mali podľa pôvodnej dohody platiť školné od septembra budúceho roka. Jeho výšku malo určovať ministerstvo školstva. Najmenej by platili ekonómovia a právnici, lebo ich štúdium stojí zhruba 30–tisíc korún. Technické odbory sú aj dvojnásobne drahšie. Najviac stojí výučba letcov – až 150–tisíc korún ročne.
Stĺpček Mariána Leška
Starosti
Predseda SNS ešte pred pár dňami vyhlasoval, že minister školstva má „absolútnu dôveru národniarov“. Včera oznámil, že najdôležitejší návrh, aký Ján Mikolaj doteraz predložil, má „závažné nedostatky“.
Poslanci HZDS ešte v pondelok v školskom výbore Mikolajovu novelu bez výhrad podporili, ale včera vedenie strany oznámilo, že poslanecký klub za ňu zahlasuje, len ak nezavedie poplatky pre externých študentov.
Pre koaličné strany je príznačné, že ak majú do činenia s návrhom, ktorý je dôležitejší ako iné, tak sa dostávajú do rozporov, lebo hrajú svoje politické hry. Poplatky pre externistov takú hru umožňujú. V súťaži o to, kto vo vládnej koalícii myslí na pracujúcich najviac, nemá predseda HZDS čo stratiť. A presne vie, čo ňou chce dosiahnuť.
Keď pôjde o Zákonník práce, môže HZDS vystupovať pravicovejšie ako SNS. Keď pôjde o poplatky pre externistov, tak ľavicovejšie ako Smer. HZDS má po sneme a jeho predseda po starostiach. Tie budú mať teraz iní.