nemôže ohroziť. Nie je to však celkom tak. Jeho pozornosť na ceste môžu ovplyvniť aj lieky, ktoré užíva, a sú medzi nimi aj také, na ktorých obale nenájde výstražný červený trojuholník.
Lekár, ktorý predpisuje liek, by vás mal s jeho vedľajšími účinkami oboznámiť. Ale, aj lekár je len človek a občas na niečo zabudneme. Ak by ste sa však kvôli zníženej pozornosti stali účastníkom dopravnej nehody, dôsledky budete znášať vy a nie váš lekár. Preto sa oplatí pozorne čítať príbalový leták a nejasnosti konzultovať s odborníkom.
Niečo mi leží v žalúdku
Pri ťažkostiach, ktoré sú spôsobené pomalým prechodom potravy žalúdkom (tzv. spomalený žalúdok), sú účinné lieky v odborných kruhoch označované ako prokinetiká. Lekár vám ich môže predpísať ak máte pocit nasýtenia v krátkom čase po jedle, ťažobu v žalúdku, ak vás trápi nadúvanie, nadmerné rihanie, nevoľnosť, vracanie, občasné pálenie alebo bolesť v oblasti žalúdka. Tieto liečivá môžu natoľko zmeniť reakčné schopnosti, že neviete dostatočne rýchlo a cielene reagovať na náhle, neočakávané udalosti. Do tejto skupiny patria účinné látky: Metoklopramid (Cerucal, Degan, MCP Hexal), Domperidon (Motilium), Cisaprid (Prepulsid) a najnovšie prokinetikum Itoprid (Ganaton).
Niečo mi nechce ležať
v žalúdku
Občas je potrebné užiť antiemetiká. Sú to lieky, ktoré zabraňujú zvracaniu. Do takýchto nepríjemných situácií sa môže človek dostať, ak jeho žalúdok búrlivo reaguje na jazdu dopravným prostriedkom, na bolesť hlavy alebo na užitie iných liekov. Ak tento druh lieku vodič užije, mal by si overiť v príbalovom letáku, či je odporúčaný vodičom motorových vozidiel. Niektoré totiž majú sedatívne a utlmujúce účinky. Medzi najznámejšie patrí Kinedryl (účinné látky Moxastíniumteoklát, kofeín), používajú sa tiež Granisetron (Kytril), Ondansetron (Emetron, Ondemet, Setron, Zofran).
Niečo proti bolesti
Voľne predajné analgetiká, ako sú napr. Ibuprofen (Nurofen, Brufen, Ibalgin), Paracetamol (Paralen, Medipyrin) alebo kyselina acetylsalicylová (Acylpyrin, Anopyrin) nepredstavujú v malej miere pre vodiča žiadne nebezpečenstvo. Nevoľnosť a závrate sa môžu prejaviť len pri predávkovaní. Netreba zabúdať, že množstvo analgetík potrebné na predávkovanie je u každého individuálne.
Oveľa väčšiu pozornosť treba venovať užívaniu liekov na zmiernenie migrény - antimigreniká. Vodič by mal dávať pozor hlavne na tie, ktoré obsahujú ergotamin (chemický prípravok, z ktorého sa vyrába aj droga LSD). Lieky obsahujúce túto látku sa v súčasnosti obmedzujú, ale stále ich môžu užívať migrenici, ktorí s nimi začali už dávnejšie. Liek nepriaznivo ovplyvňuje činnosť vyžadujúcu zvýšenú pozornosť, motorickú koordináciu a rýchle rozhodovanie, riadiť vozidlo po jeho užití sa preto môže len na základe súhlasu lekára. Užívanie ergotaminu je obmedzené na desať- až dvanásťkrát v mesiaci, inak vzniká nebezpečenstvo liekmi indukovanej bolesti hlavy.
Niečo ma dusí
Na dráždivý kašeľ, lekár môže predpísať kvapky na jeho utlmenie - antitusiká. Zbystriť pozornosť by mal vodič vtedy, ak obsahujú kodeín, ktorý sa zaraďuje medzi ópioidné antitusiká, je to blízky príbuzný morfínu. Tento liek je účinný na utíšenie kašľa, bohužiaľ má výrazné vedľajšie účinky, hlavne na začiatku užívania. Pacient môže
očakávať útlm, eufóriu až zmätenosť prípadne závrate. Obsahujú ho lieky Codipront, Codein, Kodynal, Pleumolysin.
Niečo na nervy
Na liečbu úzkosti, panických stavov alebo nespavosti používa dnešná medicína anxiolytiká. Najmodernejšie z nich sú účinné a šetrné, nežiaducim účinkom sa však pacient nevyhne. Pri ich užívaní treba očakávať útlm, ospalosť, závraty, pocit ľahkosti v hlave, rozmazané videnie, poruchy koordinácie, sucho v ústach alebo zníženie krvného tlaku. Ak chce vodič sadnúť za volant, mal by anxiolytiká užiť len večer pred spaním, a pred jazdou ich vynechať úplne. Do tejto skupiny liečív patrí Alprazolam (Neurol, Xanax), Bromazepam (Lexaurin) a Diazepam.
Problém zníženej pozornosti nevyrieši ani užívanie bylinných prípravkov na upokojenie nervov. Väčšina z nich obsahuje extrakt z valeriány lekárskej, čo je prírodné anxiolytikum našich babičiek.
Ak vaša stará mama užívala valeriánu, isto sa vám vybaví aj to, že bola po nej dva dni vysmiata ako slniečko. Valeriána má výrazné sedatívne a myorelaxačné účinky, čo môže spôsobiť ospalosť alebo nekontrolovateľné pohyby. Na našom trhu existuje tento bylinný prípravok pod názvom Persen alebo Sanason.
Vodiči užívajúci antidepresíva by mali prehodnotiť a prekonzultovať s lekárom, či sa počas liečby nevzdajú riadenia vozidla. Ak je pre nich šo- férovanie nevyhnutné, mali by sa riadiť pravidlami, ktoré sú uvedené pri anxiolytikách.
Niečo na tlak
Lieky proti vysokému krvnému tlaku - antihypertenzíva - nemajú pri pravidelnom užívaní vplyv na sústredenie vodiča. Pozorne by mal premávku sledovať v čase, keď tento liek začne brať, prípadne ak mu lekár zmenil druh lieku alebo dávkovanie. Zmeny v množstve a type účinnej látky sa môžu prejaviť na zdravotnom stave.
Niečo vážne
Na vnímanie a reagovanie vodiča môže mať značný vplyv aj užívanie antipsychotík (používajú sa hlavne pri liečbe schizofrénie), antiepileptík (liečba epilepsie), ópioidných analgetík (pomáhajú pri silných bolestiach onkologických ochorení) alebo lieky na Parkinsonovu chorobu. V týchto prípadoch je však sporné, či pacientovi dovolí riadiť auto už jeho choroba.
Ingrid Kánthorová