Po prvých zahrievacích kilometroch na cestách Slovenska a v okolí Bratislavy sme s Roomsterom vyrazili do Chorvátska a Čiernej Hory, následne do Prahy a ďalšie stovky kilometrov pribudli na rozbitých cestách Rumunska. Roomster má takmer tretinu testu za sebou.
Každoročnú reportážnu cestu k Jadranu absolvujeme vždy, v máji a iba v priebehu pár dní s cieľom otestovať pohodlie a schopnosť auta neunaviť posádku. Tri dni a tritisíc kilometrov
v príplatkových sedadlách neznamenalo až takú tragédiu. Ku koncu testu začali bolieť kríže avšak športové sedadlá považujeme za rozumnú investíciu navyše. Hlavne testované sedadlá majú krátku páku na pozdĺžne nastavovanie, ktorá konečne neprekáža lýtkam vodičových nôh. Karoséria ponúka dobrý výhľad šikmo dopredu ale na zaobleninu v okne predných dverí si zatiaľ nevieme zvyknúť. Na dlhej ceste sa zaskvel prístrojový panel s príjemným podsvietením v noci a prístrojovou doskou, ktorá sa neodráža v okne. Do odkladacieho priestoru pod stredovou konzolou sa nám zmestil aj väčší reportážny fotoaparát. Chladiaca skrinka pred spolujazdcom pojme iba dve malé pollitrové fľaše a nejaký energetický nápoj, ale aj to poteší. Najmä ak v Chorvátsku bolo v polovici mája 31 stupňov. Skôr, ako sa budeme postupne venovať jednotlivým detailom podrobnejšie, treba priznať, že interiér je mimoriadne praktický s pohodlným sedením vzadu.
Komfort a výbava testovaného modelu zvládne to, čo potrebuje veľa našich motoristov - aspoň raz za rok ísť k moru. Na časté a dlhé cesty potrebuje Roomster výkonnejší motor, než ten pod kapotou testovaného modelu. V diaľničných stúpaniach mu občas dochádzal dych a pre lepšiu dynamiku potrebuje vyššie otáčky. Môže za to šestnásťventilová konštrukcia motora a nižší krútiaci moment. Vo vyšších rýchlostiach vstupuje motor do rozhovoru posádky, ale neprekračuje nami tolerovanú hladinu hluku. V bežných rýchlostiach je príjemný a na reportážnej ceste potvrdil zatiaľ celkovú priemernú spotrebu 7,8 l/100 km. V prvej fáze testu priemer neklesal pod 8,2 l/100 km. S pribúdajúcimi kilometrami je motor citeľne lepší, čo napokon dokumentuje aj spotreba.
Po tretine testu je nám viac ako jasné, že podvozok patrí k tomu lepšiemu v triede, najmä držaním stopy v zákrutách a stabilitou vo vysokej rýchlosti. Na nerovnom povrchu je trochu hlučný a tvrdší. Prekonali sme však aj staveniská chorvátskych ciest a diaľnic s čisto štrkovým povrchom.
Roomster totiž nemá takú nízku svetlosť a prepruženie prednej nápravy ako stará Octavia alebo Fabia. Tlmiče dostali zabrať najmä pri ďalšej ceste do Rumunska, kde je kvalita ciest výrazne horšia, dokonca veľká skrutka prerazila pneumatiku tak, že sa nedala zalepiť. S novým plášťom na zadnom kolese prechádza Roomster do ďalšej tretiny testu, kde sa budeme podrobne venovať jednotlivým častiam auta.
(rch)