Len deň pred summitom Európskej únie nie je jasné, kto z dvojčiat Kaczyńských pôjde na rokovania. Ostrejší a dominantnejší premiér Jaroslaw alebo usadenejší a na kompromis náchylnejší prezident Lech? Podľa signálov z Varšavy sa rozhodne na poslednú chvíľu.
„Ak veci pôjdu zle, pôjdem tam sám. Ak bude nádej na úspech, pôjde tam prezident,“ povedal Jaroslaw v poľskom rozhlase. Obaja bratia majú reputáciu, že sa rozhodujú podľa situácie a len málokto dokáže odhadnúť, s čím presne prídu do Bruselu a či budú náchylní na kompromis.
Najproblémovejší nováčik
Isté je, že s hrozbou veta to myslia vážne. Nepresvedčilo ich ani niekoľko diplomatických ofenzív z Berlína i Paríža.
Ministerka zahraničných vecí Anna Fotyga naopak nezvyčajne ostro zaútočila na nemecké predsedníctvo. Kritizovala ho, že poľský návrh na zmenu hlasovania ani nezahrnul medzi body rokovania.
Poľsko má už povesť najproblémovejšieho nováčika v únii. V Bruseli pritom prevláda názor, že Varšava má čo vracať naspäť. Stačí spomenúť nedávnu podporu únie pri spore s Ruskom ohľadom dovozu poľského mäsa. Mušketierska jednotnosť Európy nahnevala aj prezidenta Putina.
Varšava však zdá sa na oplátku ústupky neplánuje, za čo čelí zdrvujúcej kritike. „Sú dve veci, ktoré sú za rozhodovaním Kaczynských - totálne nepochopenie zjednotenej Európy a hlboký antagonistický postoj k Nemecku,“ reagoval zahraničnopolitický expert Roman Kuzniar pre Reuters.
Pozor na dotácie
Tvrdohlavosť Kaczyńských tvrdo odsúdili nemecké médiá a koaliční politici. „Poľsko sa musí naučiť, že je súčasťou celku s ďalšími 26 krajinami, ktorí nebudú tancovať podľa toho, ako píska Varšava,“ povedal europoslanec za sociálnu demokraciu (SPD) Jo Leinen. Poľsko podľa neho dostáva dosť peňazí od európskych daňových poplatníkov a vyzval Merkelovú, aby neustupovala.
Otázne je, či poľská tvrdosť stojí za to. Výsledkom summitu má byť totiž medzivládna konferencia, kde sa dohodnú podrobnosti zmluvy. Práve tu môže mať Poľsko priestor na vyjednávanie o novom hlasovaní.
Poľské veto navyše môže uškodiť aj oblastiam, z ktorých Poliaci profitujú. „Výsledkom môže byť, že nám Brusel nepodá pomocnú ruku. Napríklad cesty, ktoré musíme vybudovať na futbalové majstrovstvá Euro 2012, môžu byť zastavené z ekologických dôvodov,“ cituje Euobserver poľský zdroj.