Škaredý spor medzi Varšavou a zvyškom únie sa rozhorel pre spôsob, akým by sa malo hlasovať v Rade ministrov. Berlín a väčšina členov chce nový systém - tzv. dvojitej väčšiny. Varšava vymyslela vlastný tzv. • agellonský kompromis.
Komplikované Nice
V súčasnosti sa hlasuje podľa zmluvy z Nice, ktorá silu Varšavy nadhodnocuje. V Rade ministrov majú Poliaci 27 hlasov, pričom Nemecko s raz takou veľkou populáciou má iba o dva hlasy viac (29).
Systém je taký komplikovaný, že mnoho diplomatov a ministrov si presný počet hlasov musí zapisovať alebo používať kalkulačku, ktorú pre tento prípad vymyslelo nemecké predsedníctvo.
„Pre istotu nosíme pri sebe aj kartičky, kde máme napísané počty hlasov štátov. Dôležitá je aj tzv. blokujúca menšina. Teda mať 91 hlasov, aby sme zastavili nejaký návrh,“ hovoril pre SME vo februári slovenský veľvyslanec pri EÚ Maroš Šefčovič.
Tohto systému sa chcú všetci zbaviť a pred tromi rokmi sa dohodli na jednoduchšej dvojitej väčšine.
Na prijatie návrhu treba súhlas aspoň 15 z 27 krajín, ktoré však musia zároveň reprezentovať 65 percent obyvateľov. V praxi to znamená, že ak sa aj spoja malé štáty únie, ktorých je väčšina - návrh nepresadia, lebo majú malú populáciu. Naopak, giganti typu Nemecka a Británie ku svojim návrhom potrebujú súhlas aj mnohých malých štátov typu Cyprus alebo Slovinsko.
Obavy zo slonov
S týmto ústavným kompromisom však nesúhlasí Poľsko, ktoré tvrdí, že v novom systéme stratí vplyv a dvojitá väčšina vyhovuje najmä sloním štátom.
Vyrátali, že dvanásť nováčikov, ktorí v posledných rokoch vstúpili do únie, má len okolo sto desať miliónov obyvateľov. Na zablokovanie nejakého návrhu však podľa poľských výpočtov potrebujú 172 miliónov obyvateľov.
Na porovnanie slonom na zablokovanie návrhu zase postačí, ak sa spoja tri zo štyroch najväčších štátov únie.
Poliaci chcú odmocniny
Varšava presadzuje vlastný mechanizmus, ktorý zvyšuje váhu menších krajín. Pripravili tzv. • agellonský kompromis, ktorého základom je druhá odmocnina z počtu obyvateľov jednotlivých štátov, pričom výsledok je zaokrúhlený nahor. Poliaci by tak mali šesť hlasov, Nemci deväť. Otázne však je, či bude spravodlivá odmocnina z polmiliónového Luxemburska a miliónového Estónska.
Na celom spore je zaujímavé, že na zasadnutiach Rady sa hlasuje len málokedy. Zvyčajne sa štáty dohodnú na konsenze.
Zložité hlasovanie v EÚ
Podľa zmluvy z Nice má každý štát určené hlasy, čo vychádza z počtu obyvateľov. Poliaci sú nadhodnotení s 27 hlasmi. Dvojnásobné Nemecko má 29 hlasov.
Väčšina členov únie presadzuje nový systém - tzv. dvojitej väčšiny, ktorý sa dohodol v ústave. Na prijatie rozhodnutia by bol potrebný súhlas 55 % štátov a 65 % populácie únie.
Poliaci chcú tzv. jagellonský kompromis, ktorého základom je druhá odmocnina z počtu obyvateľov.
Autor: hud