Keď sa trápi, vzýva Boha

Orlandské maximum krajanky Janet Evansovej na najdlhšej ženskej krauliarskej trati (1500 m) vydržalo 19 rokov, 2 mesiace a 21 dní. O týždeň 19–ročná plavkyňa z Virginie z neho skresala viac než deväť sekúnd.

Kate Zieglerová si pláva po svetový rekord na 1500 metrov voľným spôsobom v Mission Viejo. Kalifornské stredisko svetovým rekordom praje. Na tejto trati bolo svedkom už troch.Kate Zieglerová si pláva po svetový rekord na 1500 metrov voľným spôsobom v Mission Viejo. Kalifornské stredisko svetovým rekordom praje. Na tejto trati bolo svedkom už troch. (Zdroj: SITA/AP)

Dcéra prezidenta First Service Bank to dokázala v nedeľu v kalifornskom Mission Viejo, kde vyhrala časom 15:42,54.

Bradatý rekord trojnásobnej olympijskej víťazky zo soulskej olympiády Janet Evansovej vymazala o 9,56 sekundy. „Keď zbadala výkon na tabuli, z bazéna od radosti doslova vyskočila,“ smial sa šéftréner amerických plavcov Mark Schubert.

Evansová: Jedinečný výkon

„V našom športe, kde sa posúvame o stotinky sekundy, to pokojne môžete označiť za jedinečný výkon. Jeden z najväč­ších, aké sa kedy v bazéne zrodili. Už som stihla Kate aj zablahoželať. Amerika môže byť hrdá, že má takú plavkyňu,“ cituje dnes 35–ročnú Evansovú oficiálna stránka americkej plaveckej federácie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

„Viem, že to Janet Kate praje, ale som presvedčený, že jej je i trochu ľúto,“ myslí si šéftréner amerických plavcov Mark Schubert.

Najlepšia plavkyňa sveta v rokoch 1987, 1988 a 1990 si na pocit, že je najlepšou krauliarkou sveta, za tie roky musela zvyknúť. Minulý rok v máji jej svetové maximum na štvor­stovke ukradla Francúzka Laure Manaudouová, teraz krajanka Zieglerová.

O dlhovekosti jej rekordu na 1500 metrov najlepšie vypovedá fakt, že keď sa z neho v marci 1988 v Orlande Evansová tešila, jej čerstvá premožiteľka ešte nebola na svete. Narodila sa vo Fairfaxe o tri mesiace neskôr.

Lákali ju šprinty

Plávanie nebola jej láska odmalička. Skúšala basketbal, softbal, no postupne si zamilovala bazén. Dlho však chcela byť šprintérkou. Ako jej vzor Janet Thompsonová. „Keď som mala dvanásť, lákali ma stometrové trate a rekordy na nej,“ spomínala Zieglerová pre denník washingtonpost.com.

SkryťVypnúť reklamu

Tréner Rey Benecki všal v tom mal jasno od začiatku. „Chceš len plávať alebo aj niečo dosiahnuť?“ vyrútil sa na ňu.

Budúcnosť na pohľad vyhúknutého a vyplašeného dievčaťa nevidel v šprintoch. „Ty máš talent na dlhé trate,“ presviedčal ju dovtedy, kým nepodľahla.

¶“Nemal to jednoduché, z duše nenávidím akúkoľvek zmenu. Na druhej strane milujem víťazstvá. Možno tak vášnivo, ako nakupovanie,“ prezradila hlboko veriaca Kate.

Denne pláva 11 km

Dnes už vie, že urobila dobre. Hoci má len osemnásť, je štvornásobnou majsterkou sveta (800 a 1500 m voľným spôsobom vyhrala v Montreale 2005 i v Melbourne 2007) i svetovou rekordérkou.

Najmä vďaka nezlomnej vôli v tréningu. Členka plaveckého klubu The Fish (Ryba) v Great Falls, kde navštevuje i vysokú školu, denne napláva 11 kilometrov. Len v nedeľu si dožičí oddych.

SkryťVypnúť reklamu

Sláva ju nijako nezmenila. Zostala plachá. „Na jednom mítingu hlásateľ po každých sto metroch hlásil, že plávam pod úroveň svetového rekordu. Dobre sa to počúvalo, ale keď publikum skandovalo moje meno, prišlo mi to zvláštne. Ja nie som nijaká hviezda.“

Tou pre Kate zostáva Boh, ku ktorému sa utieka v ťažkých životných situáciách. Aj v pretekoch, keď na ňu dopadá únava. „Boh mi dal do vienka plavecký talent. Jemu musím ďakovať. Keď nevládzem, opakujem si vo vode slová z Biblie, že všetko, čo sa deje medzi mnou a Bohom, mi dodá silu. Či mi v tej chvíli skutočne pomáha práve on, neviem, ale viem, že sa mi vždy uľaví. Vedzte, že za tých tridsať dĺžok, kým odplávam 1500 m, si to poviem riadne často,“ vraví Zieglerová.

Vývoj rekordu na 1500 m v. sp.

SkryťVypnúť reklamu

16:39,28 Jenny Turallová (USA) Mission Viejo3. 8. 1974

16:33,94 Jenny Turallová (USA) Concord25. 8. 1974

16.24,60 Alice Brownová (USA) Mission Viejo 21. 8. 1977

16:14,93 Tracey Wickhamová (Austr.) Brisbane

16:06,93 Tracey Wickhamová (Austr.) Perth

16:04,49 K. Linehanová (USA) F. Lauderdale

16:00,73 Janet Evansová (USA) Clovis

15:52,10 Janet Evansová (USA) Orlando

15:42,54 Kate Zieglerová (USA) Mission Viejo



8. 2. 1978 24. 2. 1979 19. 8. 1979 31. 7. 1987 26. 3. 1988 18. 6. 2007

FOTO – SITA/AP

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 587
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 307
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 712
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 121
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 338
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 909
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 863
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 392
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu