Paroulková píše Valentovičovi

Zákaz výplaty dividend bude viesť k obmedzeniu hospodárskej súťaže, lebo súkromné zdravotné poisťovne asi odídu z trhu, varuje Protimonopolný úrad.

Návrhy ministra zdravotníctva Ivana Valentoviča sa dostali opäť pod kritiku Protimonopolného úradu.Návrhy ministra zdravotníctva Ivana Valentoviča sa dostali opäť pod kritiku Protimonopolného úradu. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA. Predsedníčka Protimonopolného úradu (PMÚ) Danica Paroulková v rámci pripomienkového konania listom znova upozornila ministra zdravotníctva Ivana Valentoviča, že nové návrhy zákonov môžu byť v rozpore s ústavou, medzinárodnými dohodami a aj s programovým vyhlásením vlády.

Ministerstvo zdravotníctva totiž znova navrhuje zákon, ktorým sa má zakázať výplata dividend akcionárom zdravotných poisťovní. Zároveň chce obmedziť výdavky poisťovní na správu zo súčasných štyroch na tri percentá. PMÚ nesúhlasí s predloženým návrhom, lebo zdravotné poisťovne za takýchto podmienok asi opustia trh, čím vznikne monopol štátneho zdravotného poistenia. Podľa úradu na to doplatia práve poistenci. Rezort zdravotníctva odôvodňuje svoje návrhy, tak ako aj v minulosti, verejným záujmom. Úradu to nestačí. Žiada, aby prínosy zo zmeny existujúceho zdravotného systému, ako aj verejný záujem boli preukázané, nielen predpokladané.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Hrozia medzinárodné žaloby

Návrh môže byť podľa úradu v rozpore s ústavným článkom 35, ktorý garantuje každému právo podnikať. „Navrhované odobratie možnosti súkromných zdravotných poisťovní plnohodnotne podnikať a dosahovať zisk priamo koliduje s ústavným právom na podnikanie,“ konštatuje PMÚ.

V pripomienkach tiež Paroulková ministra upozorňuje, že Slovensko je signatárom Medzinárodnej zmluvy o ochrane investícií a poisťovne sa v prípade porušenia svojich práv môžu obrátiť na súdy. Protimonopolný úrad na záver upozorňuje, že predložený návrh bude mať výrazný vplyv na podnikateľské prostredie, a ministerstvo by malo „s ohľadom na možné súdne spory kvantifikovať výšku nákladov a potrebu finančných prostriedkov“.

Ministerstvo v dôvodovej správe naopak tvrdí, že návrh zákona nemá vplyv na verejné financie.

SkryťVypnúť reklamu

Valentovičov motív

Zníženie výdavkov na správu prinesie úsporu na budúci rok vyše 863 miliónov korún. Spolu s dvojmiliardovým ziskom by sa tak do zdravotníctva mohli vrátiť takmer tri miliardy, vysvetľuje svoje zámery Valentovičovo ministerstvo.

Pripomienky PMÚ rezort nekomentuje. „Pokiaľ pôjde o pripomienky označené ako zásadné, uskutočnia sa rozporové konania,“ povedala hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Silvia Balázsiková. Pripomienkové konanie k návrhu zákona sa končí 26. júna.

Právne analýzy Združenia zdravotných poisťovní sa zhodli, že novela zavádza nepriame vyvlastnenie zdravotných poisťovní a je protiústavná.

Pôvodný návrh na obmedzenie tvorby zisku súkromných zdravotných poisťovní, ktorý predložil minister Valentovič vo februári, ostro kritizovali okrem Protimonopolného úradu aj ministerstvo financií, Národná banka alebo Združenie podnikateľov.

SkryťVypnúť reklamu

Chronológia

Koniec novembra 2006 Poslanec Smeru Peter Obrimčák predložil pozmeňovací návrh, aby poisťovne mohli zisk použiť výlučne na úhradu zdravotnej starostlivosti. Návrh neprešiel.

7. 2. 2007 Ministerstvo zdravotníctva dalo na pripomienkové konanie návrhy zákonov, ktoré by zdravotným poisťovniam zakázali výplatu dividend a poistenci štátu mali byť prepoistení do štátnych poisťovní.

Koniec februára K návrhom zákonov sa v rámci pripomienkového konania vyjadrilo vyše 50 subjektov.

10. 4. Ministerstvo svoje návrhy stiahlo z legislatívnej rady. Rezort si mal dať vypracovať právne analýzy.

7. 5. HZDS a SNS odmietli návrh jednej poisťovne.

16. 5. Vláda prerušila rokovanie o situácii v zdravotníctve. Minister navrhol vznik jednej zdravotnej poisťovne cez vyvlastnenie súkromných poisťovní.

SkryťVypnúť reklamu

23. 5.Návrh jednej verejnoprávnej poisťovne vláda neschválila. Minister Valentovič dostal úlohu vypracovať projekt na zlúčenie Všeobecnej a Spoločnej zdravotnej poisťovne. Zároveň mal pripraviť ďalší návrh zákona, ktorý vylúči výplatu dividend a znížil poisťovniam výdavky na správu.

5. 6. Ministerstvo dalo tento návrh na pripomienkovanie. Protimonopolný úrad aj v tomto prípade upozorňuje na možnú protiústavnosť a medzinárodné žaloby. Združenie zdravotným poisťovní si dalo vypracovať právne analýzy. Tvrdí sa v nich, že novela navrhuje nepriame vyvlastnenie poisťovní a je protiústavná.

(vf)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 532
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 200
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 702
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 895
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 958
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 824
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 803
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 469
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu