Poľský inštalatér už nestraší

Keď Európska únia prijímala pred rokmi osem nováčikov, bola lacná pracovná sila z Východu pre mnohých strašidlom. Vo Francúzsku sa stal jej symbolom poľský inštalatér. Dnes je však realita iná.

Onedlho bude možno takto oddychovať po práci v kaviarňach európskych miest oveľa viac Sllovákov ako donedávna.Onedlho bude možno takto oddychovať po práci v kaviarňach európskych miest oveľa viac Sllovákov ako donedávna. (Zdroj: ARCHÍV)

Niektoré krajiny starej Európy si vyžiadali na otvorenie pracovného trhu pre pracovníkov z pristupujúcich krajín prechodné obdobie. Obávali sa, že budú vážnou konkurenciou pre miestnych a prinesú im vyššiu nezamestnanosť. Nemecko, Rakúsko či Francúzsko sa báli najmä prišelcov z nižšou kvalifikáciou.

Podľa českého denníka Lidové noviny však dnes žiadajú rakúski priemyselníci uvoľnenie pracovného trhu pre obyvateľov nových krajín EÚ. A najradšej by nečakali. „Už zajtra môže byť na otvorenie pracovného trhu neskoro,“ citujú Lidové noviny generálneho sekretára Rakúskej priemyselnej komory Markusa Beyera. Podľa neho totiž Rakúsku začínajú chýbať nielen vysoko kvalifikovaní odborníci, ale aj mnohé robotnícke profesie. Beyer podľa Lidoviek tvrdí, že Rakúsko prišlo vinou obmedzení o prvú vlnu imigrantov s múdrou hlavou a šikovnými rukami.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

„Na rakúskom pracovnom trhu je nedostatok pracovných síl v oblasti spracovania kovov a elektropriemyslu – s tým súhlasia aj odbory,“ potvrdzuje prezident Slovensko–Rakúskej obchodnej komory Jozef Altenburger. „Rakúska vláda plánuje pre tieto takzvané klúčové odvetvia otvoriť pracovný trh. To však bude problém, lebo aj v nových krajinách EÚ je nedostatok ľudí v týchto profesiách.“

Podľa Altenburgera tlačia podniky na kompletné otvorenie pracovného trhu od roku 2009 a nie až v roku 2011 ako to pôvodne vláda plánovala; proti takémuto riešeniu však protestujú odbory.

Žiť a pracovať vonku je lepšie riešenie

Najschodnejšou alternatívou pre absolventov škôl, ktorý majú aspoň základy cudzieho jazyka bývali v minulosti au–pair pobyty. Pri nich nezarábali, ale overili si na vlastnej koži, či im život v cudzine vyhovuje a naučili sa jazyk lepšie. Potom sa niektorí vrátili domov – obohatení o nové skúsenosti a prax si už dokázali nájsť prijateľnejšie zamestnanie. Tí, ktorí nadobudli v zahraničí dobré kontakty, však často zostali a začali si budovať život vonku.

SkryťVypnúť reklamu

V kurze je gastronómia

Dnes smeruje viac mladých s ukončeným stredoškolským ale aj vysokoškolským vzdelaním do oblasti hoteliérstva alebo reštauraačných služieb. Niektorí si prácu zoženú dopredu, iní sa spoliehajú na to, že si zamestnanie zoženú priamo na mieste. Erik Kovács žije už vo Veľkej Británii takmer dva roky. Pracuje ako čašník v malej reštaurácii v malom mestečku. „Napriek tomu, že mám na miestne pomery dosť malý plat, stačí mi na všetko, čo potrebujem. Je to úplne iná situácia ako doma, vôbec nemusím premýšľať, či si môžem niečo dovoliť alebo nie,“ pochvaľuje si. „Ešte neviem či sa vrátim domov, pretože som si tu našiel priateľku.“

V niektorých prípadoch presviedčajú mladých, aby odišli von aj rodičia. „Pracoval som v Švajčiarsku šesť rokov – nebol to žiaden oddych, ale s prácou aj mzdou som bol spokojný a veril som, že doma sa zatiaľ situácia znormalizuje. Od návratu domov nemôžem nájsť prácu na slušnej úrovni a keby som bol mladší, určite by som odišiel znova. Syn teraz pracuje a študuje vonku a radím mu nevracať sa domov. Vonku je úplne iný štandard, neporovnateľná životná úroveň,“ hovorí Milan.

SkryťVypnúť reklamu

Aj starší chcú pracovať v svojom odbore

Starší ľudia sú často viazaní rodinnými povinnosťami, ale aj medzi nimi sú výnimky. Napríklad štyridsaťosemročná psychologička Eva Lindenbaureová sa rozhodla odísť, pretože si dlhší čas nevedela nájsť vyhovujúcu prácu ani ona, ani jej manžel. „Prvá odišla naša dcéra Linda. Najprv do Anglicka a odtiaľ do Kanady. Po troch rokoch chatovania sme sa za ňou vybrali aj my. Žijeme tu už rok, každý z nás pracuje vo svojom odbore a darí sa nám lepšie ako predtým doma,“hovorí.


(gal)

Kde potrebujete pracovné povolenie

V niektorých krajinách EÚ stále potrebujete pracovné povolenie. Vybaviť toto povolenie na úradoch je takmer vždy povinnosťou zamestnávateľa. Tak je to napríklad v Belgicku, či Francúzsku. V Dánsku môžu občania SR pracovaťč a len s povolením na pobyt a prácu od imigračného úradu.

SkryťVypnúť reklamu

Niektoré krajiny vyžadujú pre určitých obdvetvia len zjednodušený proces - príkladom je Luxembursko, ktoré takýto prístup uplatňuje pre práce v poľnohospodárstve, hoteliérstve a stravovacích službách.

Najrpísnejší proces udeľovania pracovných povolení prebieha v Nemecku a v Rakúsku. Vybaviť si povolenie najmä pre niektorú z oblastí, pre ktorú platia reštrikcie, je časovo aj finančne náročné. V Rakúsku sa takýto režim vzťahuje napríklad na záhradnícke služby, práce s prírodným kameňom, výrobu kovových konštrukcií, stavebníctvo, bezpečnostné služby, upratovanie, ošetrovateľské služby a sociálne veci. Povolenie sa vydáva na dobu určitú, najviac na jeden rok a po roku legálneho zamestnania úrad práce potvrdí pracovníkovu slobodu na trhu práce.

SkryťVypnúť reklamu

V Nemecku tiež potrebujete pracovné povolenie. Podľa portálu Eures sa však občania SR môžu uchádzať o širokú škálu miest v súkromnom sektore, ako aj o väčšinu miest vo verejných službách.

V ostatných krajinách EÚ pracovné povolenie nepotrebujete. K 1. máju 2007 sa otvorilo pre nás svoj trh práce aj Holandsko.

Zdroj: EURES

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  6. Probiotiká nie sú len na trávenie
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 341
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 902
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 689
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 181
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 2 698
  6. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 300
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 707
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 604
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu