Európska komisia sa obáva, že Slovensko ťažbou v Tichej doline porušilo európske smernice. Rozprávali sme sa s LADISLAVOM MIKOM, riaditeľom jej odboru ochrany prírody.
Ministerstvo dostalo od komisie pred mesiacom list a vyhlásilo, že sa s vami stretne. Už ste sa stretli?
„Najskôr bola odpoveď okamžitá, niekoľkokrát sa mi ozval riaditeľ odboru ochrany prírody na ministerstve a ja som navrhol termíny. Potom sa odmlčal. Ozval sa až teraz, že sa nedarí zladiť termín štátneho tajomníka pána Jaduša, a s naším generálnym riaditeľom, či by sme sa mohli stretnúť tento týždeň. Súhlasil som, ale je to už neskoro, na budúci týždeň zasadá kolégium komisárov, ktoré bude prípad posudzovať a podklady od Slovenska sme potrebovali aspoň týždeň vopred.“
Nebolo to úmyselné?
„Je pravda, že sa mnoho štátov snaží pred zasadaním komisárov prísť s novou informáciou, aby sa oddialilo prerokovanie, ale neverím, že je to prípad Slovenska. Tu by to nič nezmenilo, návrh, aby komisári rokovali o Slovensku, sme dali hneď, ako odišiel list ministrovi.“
Ako očakávate, že komisári posúdia ťažbu v Tichej doline?
„Očakávame, že sa začne proces infringementu. Nevidím dôvod na iný záver.“
Čo znamená infringement ?
„Infringementová procedúra smeruje k vyriešeniu problémov a až v konečnom dôsledku môže dospieť k podaniu na súd. Je to zdĺhavá procedúra, aby sa nevyblokovala možnosť vyriešiť problém. Slovenská strana teda dostane priestor uviesť veci na pravú mieru.“
Ak nevznikla štúdia dosahu ťažby v Tichej doline, ako sa to dá uviesť na mieru?
„Tak, že sa štúdia urobí. Práce sú teraz zastavené, niečo sa už stalo a čo s tým, to je otázka zložitého právneho rozboru. Horšie je, že sme v situácii, keď nevieme, či práce budú pokračovať, nie je známe stanovisko inšpekcie. Pokiaľ by mala činnosť pokračovať, môže to byť len vtedy, ak by bol posúdený jej vplyv.“
Ministerstvo však povedalo, že sa nebude riadiť požiadavkou Bruselu, a ak inšpekcia rozhodne, že je všetko v poriadku, bude sa pokračovať.
„Ak je komisia presvedčená, že štúdia mala byť urobená, slovenská strana to buď uzná a problém sa dá riešiť, alebo nie, a potom sa môžeme pýtať, či je slovenská legislatíva v súlade s európskou, a to je horšie.“
Komisári sa však nebudú zaoberať len Tichou dolinou. Aké ďalšie problémy Slovenska sa budú posudzovať?
„Problém je s nedovyhlásením Chránených vtáčích území. Z 36 ich vláda vyhlásila 5, pritom mala všetky vyhlásiť k dátumu vstupu do únie.“
V tomto prípade hrozí súd ?
„Slovensko sa mu môže vyhnúť. Vieme, že viacero návrhov na vyhlásenie vtáčích území prešlo pripomienkovaním, a treba ich len schváliť. Ak by sme videli, že sa táto mašinéria spustí, som presvedčený, že sa dohodneme, ale tu je tendencia uberať sa opačným smerom.“
Európska legislatíva žiada vyhlásiť aj územia európskeho významu. Slovensko má svoj zoznam doplniť, je dnes v sklze?
„Zatiaľ nie. Varujúce je však januárové uznesenie vlády, že zoznam treba prehodnotiť a znížiť rozsah, to by bolo bezprecedentné.“
Vtáčie územia zahŕňajú 26 percent rozlohy Slovenska, územia európskeho významu 12 percent. Sú tu názory, že je to luxus, na ktorý nemáme peniaze.
„Verejnosť asi nie je presne informovaná. Na väčšine vtáčích území je možné hospodáriť, len vlastníci majú jednu prioritu navyše, a to predtým, ako niečo urobia, zamyslieť sa, či to znamená ohrozenie pre druh, ktorý tam žije. Väčšina aktivít sa robila roky a druhy dobre prežívali. V únii sú nástroje, ako podporiť vlastníkov území, v rámci rozvoja vidieka je možné žiadať o veľký balík, ale Slovensko požiadalo len o málo.“