Fico a Gyurcsány sa nehádali

Hovorme o tom, čo nás spája, bolo heslom stretnutia slovenského a maďarského premiéra.

Gyurcsány a Fico si včera podali ruky.Gyurcsány a Fico si včera podali ruky. (Zdroj: PRE SME – TIBOR SOMOGYI)

BRATISLAVA. Slovenský premiér Robert Fico a Ferenc Gyur­csány sa na tlačovke po dvojstrannom rokovaní po summite visegrádskych krajín dôsledne držali toho, že nebudú verejne hovoriť o najcitlivejších otáz­kach, ktoré hlavne od nástupu Ficovej vlády komplikujú vzťahy oboch krajín. Zaoberali sa iba tým, čo prináša vo vzťahoch konkrétne výsledky. Nehovorili o členstve SNS vo Ficovej vláde, prípade Hedvigy Malinovej či tvrdých vyjadreniach maďarských politikov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na otázku SME, kto a kedy bude riešiť citlivé otázky, Fico požiadal o ich zoznam. „To je právnický problém,“ odpovedal v prípade vodného diela Gabčíkovo Nagymaros.

SkryťVypnúť reklamu

Gyurcsány Fica pobúril, iba keď pochválil slovenské reformy. „Sme ochotní maďarskej strane poskytnúť všetky skúsenosti, ako sa na Slovensku robili reformy v prospech päť až desať percent obyvateľstva,“ reagoval Fico.

Obaja premiéri podpísali dohodu o údržbe a modernizácii prihraničnej dopravnej infraštruktúry. Do októbra tohto roku má byť pripravená medzištátna dohoda o výstavbe dvoch mostov na hraničnej rieke Ipeľ. Urýchliť by sa mala výstavba rýchlostnej cesty medzi Košicami a Miškovcom.

Spoločný pohľad na dejiny

Vo svojom vyhlásení premiéri vyzývajú spoločnú historickú komisiu vedeckých akadémií oboch krajín, aby do začiatku budúceho roku vydali prácu obsahujúcu spoločný výklad dejín. Žiadajú organizovanie slovensko-maďarskej mládežníckej výmeny a podporu kontaktov medzi vysokými školami.

SkryťVypnúť reklamu

Ministri zahraničia oboch krajín majú zriadiť spoločnú cenu, ktorú by každý rok udeľovali dvom osobnostiam, ktoré sa zaslúžili o spoločné vzťahy. Pre zlepšenie cestovania za prácou majú koordinovať prihraničné cestovné poriadky či dokonca zaviesť spoločné lístky.

Fico vyzdvihol, že Maďarsko je 5. najvýznamnejším obchodným partnerom Slovenska a 6. najvýznamnejším investorom.

Fico ako problém spomenul, že sa od roku 2002 nekonala oficiálna návšteva premiéra jednej krajiny v druhej. Nespresnili však, či sa tento jav, ktorý nepoznajú v iných dvoch susediacich členských krajinách Európskej únie, naozaj skončí.

Gyurcsány, naopak, neodpovedal na otázku, či Maďarská socialistická strana, ktorej je predsedom, podporí navrátenie členstva Smeru v Strane európskych socialistov (PES).

SkryťVypnúť reklamu

Maďarskí socialisti sú v PES najtvrdšími kritikmi Smeru a žiadajú, aby bolo pozastavenie jeho členstva zmenené na vylúčenie. Sám Fico v minulosti označil Maďarov za jeden z hlavných zdrojov problémov Smeru v PES .

Gyurcsány sa vyhovoril že s Ficom rokujú ako premiéri, a nie ako o predsedovia strán. O­tázka členstva Smeru podľa neho bude aktuálna na jeseň a dovtedy maďarskí socialisti prijmú k tejto otázke stanovisko.

Nie som vyslanec SMK

Na tlačovke sa obaja premiéri vyhýbali aj menšinovej otázke. Gyurcsány na otázku opäť zdôraznil, že sa s Ficom stretol ako maďarský premiér, a nie ako vyslananec SMK, s ktorou má budapeštianska vláda na niektoré otázky rozdielne názory.

Podľa Fica má SMK ako slovvenská opozičná strana k dispozícii štandardné spôsoby, ako vyjadriť nespokojnosť s jeho vládou.

SkryťVypnúť reklamu

Stĺpček Mariána Leška
Spôsoby

O stretnutí s Robertom Ficom hovoril Ferenc Gyurcsány ako o „konštruktívnom a úprimnom dialógu“. Jeho vyjadrenie ukončilo to, čo on sám spustil v októbri minulého roku, keď po stretnutí premiérov Visegrádskej štvorky odriekol schôdzku so slovenským kolegom. Nech už boli jeho výhrady voči Ficovej vláde akékoľvek, odrieknutie stretnutia nebol spôsob, ako ich tlmočiť.

V Bratislave sa história akoby zopakovala, lebo aj tu po stretnutí premiérov V4 zaznelo niečo, čo sa môže uzatvárať dlhé mesiace.

Slovenská ani maďarská vláda nemusia súhlasiť a ani nesúhlasia s tým, aby sa summit únie zaoberal poľským návrhom na zmenu väčšinového hlasovania v nej. Ale je veľmi nepatričné, ak sa ten nesúhlas vyjadrí spôsobom, že ide o vec, ktorá nikoho nezaujíma a nikto jej nerozumie a že sú tu rôzne témy, ktoré sú podstatne dôležitejšie. Práve tak to sformuloval slovenský premiér.

SkryťVypnúť reklamu

Spôsoby sú dôležité, hovoril Karol Ježík. Škoda, že tomu nechcú rozumieť ľudia, ktorí spravujú štáty.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  6. Probiotiká nie sú len na trávenie
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 367
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 958
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 691
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 137
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 052
  6. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 1 985
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 668
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 630
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu