SDKÚ chce zarovnať dôchodky

Exministerka práce Radičová navrhuje znížiť zásluhovosť v prvom pilieri. Do výpočtu dôchodku by sa započítavali všetky odpracované roky poistenca. Podľa bývalého poradcu ministra financií Sulíka návrh rieši problém zásluhovosti len dočasne.

(Zdroj: ILUSTRAČNÉ – SITA/AP)

BRATISLAVA. SDKÚ chce zvyšovať nízke dôchodky. Podpredsedníčka strany Iveta Radičová navrhuje, aby mal osobný mzdový bod vo vybranom období rovnakú hodnotu pre všetkých poistencov.

Ten je dôležitý pre výpočet výšky dôchodku. „Namiesto čiastočných pokusov naprávať penzie jednej časti dôchodcov a inej nie, treba ich raz a navždy napraviť pre všetky skupiny dôchodcov,“ povedala Radičová.

Podľa exministerky by nový systém vytvoril v prvom pilieri určitú úsporu. „Určite to nebude znamenať vyššie výdavky ako doposiaľ,“ povedala.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Paušálna hodnota osobného mzdového bodu

Podľa dnešných pravidiel platí v prvom pilieri princíp zásluhovosti, keď výška dôchodku závisí od výšky mzdy a počtu odpracovaných rokov.

Novelami zákona o sociálnom poistení sa zásluhovosť dočasne zmiernila, ale podľa Radičovej by sa mala v dnešnej podobe úplne zastaviť. Zároveň by sa pre výpočet penzie mali započítavať všetky odpracované roky. „V tom vidím spravodlivý výpočet dôchodku,“ povedala Radičová

Osobný mzdový bod by bol podľa Radičovej v rozhodujúcom období (dnes je to od 1. 1. 1983) vyrátaný zo skutočných príjmov.

No pre obdobie do roku 1983 alebo alternatívne do roku 1989 by sa hodnota bodu rovnala číslu 1, a to pre všet­kých dôchodcov. To by znamenalo, akoby všetci občania zarábali dovtedy priemernú mzdu.

SkryťVypnúť reklamu

Tým by sa dôchodok z prvého piliera pre nízkopríjmové skupiny zvýšil, a naopak ľuďom s vysokými zárobkami by sa znížil.

„To znižovanie je postupné a nízke, a skôr to ruší extrémy,“ odvetila Radičová na otázku, či to nie je pre pravicovú stranu paradoxný návrh.

Prechod na paušál by tak oproti súčasnosti zvýšil mieru solidarity dobre zarábajúcich poistencov s menej zarábajúcimi. „Som presvedčená, že je to jediné riešenie bez toho, aby sme vytvárali ďalšie podkategórie dôchodcov a aby sme neboli v situácii, že treba dorovnávať dôchodky,“ povedala Radičová.

Zásluhovosť prvého piliera by sa znížila dočasne

Podľa bývalého poradcu ministra financií Richarda Sulíka akýkoľvek návrh, ktorý znižuje zásluhovosť v prvom pilieri, je racionálny „a určite nie je populistický.

SkryťVypnúť reklamu

„Je to rozumné dočasné opatrenie, ale nerieši problém zásluhovosti prvého piliera dlhodobo,“ povedal Sulík.

Podľa dnešnej legislatívy by od roku 2015 mali dôchodky vychádzať z dosiahnutých príjmov poistencov. Rozdiely medzi penziami sa tak ešte viac prehĺbia.

Radičová zároveň navrhuje, aby zo zásluhovosti boli vyňatí ľudia v prvom pilieri, ktorí si už sporia na dôchodok v II. pilieri. Čo by to malo v praxi znamenať, Radičová nespresnila.

Povedala len toľko, že úplne nahradiť zásluhovosť solidaritou v prvom pilieri bude možné najskôr o 20 alebo 30 rokov.

Vtedy už budú dôchodky plynúť aj z II. piliera. Ten už z povahy veci stojí na zásluhovosti, lebo výška penzie bezprostredne závisí od nasporenej sumy a neprerozdeľuje sa.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 498
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 177
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 700
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 795
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 994
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 559
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 777
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 503
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu