Poliaci chcú za iné hlasovanie aj zomrieť

Poliaci hrozia, že budú nový text vetovať. Zostávajú však osamotení. Kancelárka Merkelová verí, že sa nakoniec podarí dohodnúť na kompromise.

Už len dva dni zostávajú do ďalšieho prelomového summitu Európskej únie, na ktorom sa ukáže, či sa 27 členských štátov dokáže dohodnúť na spoločnom texte novej ústavy.

Z úst lídrov už týždne počuť silné vyjadrenia, vyhrážky i výzvy na kompromis a solidaritu. Podobná pochmúrna atmosféra sa opakuje každý rok – stačí spomenúť spory o nový sedemročný rozpočet únie, hádky o začatí rozhovorov o členstve Turecka v únii, či dotáciách pre farmárov. Nakoniec sa vždy aký–taký kompromis dohodol.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Teraz je na rade ústavná zmluva. V referende ju v roku 2005 odmietli Francúzi a Holanďania a únia strávila dva roky „reflexiou“ a dohodovaním sa, či je možné text oživiť.

SkryťVypnúť reklamu

Zrejme iba nová Nice

Pred tohtotýždňovým summitom v Bruseli je posun zrejmý. Starý text je podľa všetkého definitívne mŕtvy a vyzerá to tak, že lídri len znovelizujú súčasnú Zmluvu z Nice.

Podľa nemeckých diplomatov existuje jednota, aby sa prestal používať názov ústavná zmluva a text sa zjednodušil na niekoľkostranový dokument.

Kancelárka Angela Merkelová chodí z jednej schôdzky na druhú a hovorí, že dohoda „stále nie je na dohľad“. Jej prioritou je dostať do novej zmluvy, čo najviac bodov z tej starej, čelí však tvrdej opozícii Londýna a Varšavy.

Preč s hymnou

Menší posun už včera dosiahli ministri zahraničných vecí. Na schôdzke v Luxemburgu sa dohodli, že sa zbavia názvu ústava, ktorá u mnohých vyvolávala obavy z budovania akýchsi Spojených štátov európskych.

SkryťVypnúť reklamu

Šéfovia diplomacií sa tiež dohodli, že v novom texte nebude zmienka o symboloch únie – teda hymne a zástave s dvanástimi hviezdičkami.

Hlavné rozpory však zostávajú nezmenené. Ide najmä o rozdelenie kompetencií medzi členskými štátmi a úniou a tiež obmedzenie práva veta.

Spor je aj o tom, či by mala mať únia právnu subjektivitu (možnosť uzatvárať medzinárodné zmluvy) a aké právomoci by mala mať v medzinárodných vzťahoch.

Neoblomné dvojičky

Najťažším orieškom je v súčasnosti Poľsko, ktoré presadzuje zmenu navrhnutého hlasovacieho systému. Varšava sa vyhráža, že ak ostatné krajiny nepristúpia na jej požiadavky, celý dokument zablokuje.

Poľsko s takmer 40 miliónmi obyvateľov tvrdí, že podľa nového systému hlasovania (tzv. dvojitá väčšina – 55 percent členských štátov a 65 percent populácie únie) stratí svoju doterajšiu váhu. Nový spôsob podľa nich uprednostňuje štáty s veľkou populáciou, ktoré tak budú mať priveľký vplyv.

SkryťVypnúť reklamu

Bratov Kaczinských presviedčal minulý týždeň francúzsky prezident Nicolas Sarkozy, cez víkend i nemecká kancelárka Merkelová. Zatiaľ bez väčšieho úspechu. Dvojičky Kaczynskí tvrdia, že za ich plán „má cenu aj zomrieť“.

Topolánek opustil Poliakov

Poliakov ešte minulý týždeň podporovala Česká republika. Premiér Mirek Topolánek však po víkendovom stretnutí s Merkelovou upustil od tvrdých slov a vyhlásil, že Praha bude vetovať iba snahy oživovať jadro ústavy.

Naopak, nespokojný zostáva prezident Václav Klaus. Nechal sa počuť, že návrhy nemeckého predsedníctva sú „iba kozmetickými zmenami“ oproti pôvodnému textu.


Fico nahneval Kaczynského

BRATISLAVA. Euroústava bola včera hlavnou a najspornejšou témou rokovaní Visegrádskej štvorky na Bratislavskom hrade.

SkryťVypnúť reklamu

Postoj slovenského a maďarského premiéra Roberta Fica a Ferenca Gyurcsánya rozhneval poľského premiéra Jaroslawa Kaczynského. Ten zostal osamotený s návrhom na zmenu hlasovania, aký obsahuje euroústava.

Fico aj Gyurcsány poľskú požiadavku nielen odmietli, ale aj bagatelizovali.

Podľa slovenského premiéra ide o vec, ktorej nikto z ľudí nerozumie a nikoho nezaujíma. Únia sa podľa neho konečne musí prestať zaoberať iba sama sebou a riešiť konkrétne sociálne a ekonomické problémy. Napríklad otázku pracovných miest.

Podľa Gyurcsánya by sa mal prijať už dohodnutý model hlasovania zakotvený v návrhu euroústavy. Za opätovné otváranie tejto otázky by podľa Gyurcsánya mohla únia zaplatiť príliš vysokú cenu.

Kaczynského nepodporil ani český premiér Mirek Topolánek. Česko síce chce, aby sa o otázke hlasovania hovorilo, Poliakov však proti ostatným nepodporí. „Nemáme mandát od koalície, aby sme na poľskom návrhu vykrvácali,“ povedal Topolánek.

SkryťVypnúť reklamu

Ako posledný na tlačovke prehovoril Kaczynski. Vyzval svojich kolegov, aby prestali s rétorikou, ktorú práve použili. Ak by podľa neho s podobnou prišli na summit únie, nebude dohoda možná. Ešte predtým poľský premiér pohrozil, že jeho krajina použije veto, ak jeho požiadavky únia nezohľadní.

Peter Morvay

Čo treba dohodnúť

vypustiť zmienku o symboloch únie - hymna, vlajka

ponechať Chartu základných práv?

rozdelenie právomocí medzi Európskou úniou a členskými štátmi

má mať únia spoločného ministra zahraničných vecí a prezidenta?

právomoci národných parlamentov

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 546
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 240
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 704
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 995
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 048
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 939
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 824
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 447
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu