zvládnuť dajú.
Dnes sú veľmi populárne plávajúce podlahy. Sú elegantné, tlmia zvuk, sú príjemné na dotyk a navyše sa jednoducho čistia a udržujú.
Len pár tisícok
Ak ste v poslednom čase uvažovali o položení plávajúcej podlahy, prinášame vám inšpiráciu, ako túto prácu zvládnuť svojpomocne. Snáď najjednoduchšou voľbou je plávajúca podlaha so zámkovým spojom click-lock. Nepotrebujete lepidlo ani klince a i nečakané prekážky - ako je rúrka radiátora - viete pohotovo vyriešiť. Desať metrov štvorcových plávajúcej podlahy a rovnaké množstvo podložky, 16 metrov obvodových líšt, hmoždinky a skrutky vás budú stáť menej ako 3000 korún - ak si vyberiete z najlacnejších variantov, ktoré sa však hodia len na menej namáhané povrchy. O vlastnostiach a vhodnosti toho-ktorého typu podlahy vás poučia v predajniach.
Bez prachu to nepôjde
Nakúpený tovar pred samotnou inštaláciou skontrolujte a chybné kusy vyraďte. Na montáž si pripravte príklepovú vŕtačku, akumulačný skrutkovač, priamočiaru a uhlovú pílu (pomocou nej si najjednoduchšie narežete okrajové lišty v potrebných uhloch). Škáry, ktoré vznikli pri "obchádzaní" radiátorovej rúrky môžeme zatrieť akrylom vo farbe plávajúcej podlahy.
Krok za krokom
Z miestnosti, v ktorej budete inštalovať plávajúcu podlahu, vyneste všetok nábytok. Ak máte na podlahe PVC, nemusíte ho odstrániť, strhnite len okrajové lišty. Penovú podložku budete ukladať priamo na čistú a suchú pôvodnú podlahu tak, aby sa jednotlivé časti neprekrývali.
Potom príde na rad vlastná podlaha. Medzi stenou a prvým radom materiálu nechávame medzeru (hotová podlaha bude totiž ešte "pracovať"). Poslúžia na to malé kusy dreva s hrúbkou 6 až 7 milimetrov - ak by sme zvolili užšiu medzeru, podlaha by sa mohla časom vyduť, pri väčšej medzere by sa zas mohla roztiahnuť a vznikli by škáry. Po skončení inštalácie tieto podložky vyberieme.
Jednotlivé kusy plávajúcej podlahy ukladáme pozdĺžne od okna k protiľahlej stene. Všetky kusy zaklikneme. Medzi prvý rad a stenu a po stranách vložíme podložky, ktoré sme si pripravili vopred. Ak sa nám posledná doska nezmestí celá, odrežeme ju podľa potreby a so zostatkom začíname nový rad. Tak isto postupujeme pri druhom rade. Na pravú a ľavú stranu medzi stenou a plávajúcou podlahou ukladáme podložky. Keď máme spojený druhý rad, pripojíme ho na predchádzajúci. Pri inštalácii nesmie medzi jednotlivými kusmi zostávať žiadna medzera.
Posledné úpravy
Keď je podlaha položená, vyberieme okrajové podložky a pripravíme si lišty. Pomocou uhlovej píly zrežeme ich konce pod 45stupňovým uhlom a skôr ako ich priskrutkujeme k stene skontrolujeme, či "sadnú". Ak sme nemerali presne, vnútornú časť uhla môžeme zrezať ostrým nožom.
Menším vrtákom urobíme diery cez lišty, väčší použijeme na vŕtanie do steny. Potom priložíme lištu a priskrutkujeme ju k stene.
A to je všetko. Na záver len staré a osvedčené: dvakrát meraj a raz rež.
Na čo si musíte dávať pozor
Kupujte radšej o 10 percent podlahy viac. Ak by totiž steny miestnosti neboli rovnobežné, budete mať viac odpadu.
Skôr ako začnete ukladať jednotlivé kusy, skontrolujte, či nie sú poškodené. Keď bude podlaha hotová, sotva sa vám bude chcieť vyberať poškodený kus umiestnený uprostred.
Pred ukladaním podlahy dbajte, aby bol povrch čistý a suchý.
Podlahu ukladáme pozdĺžne od okien, aby pri preniknutí slnečných lúčov do izby neboli spoje vidieť.
Farba plávajúcej podlahy umiestnená v predajni nezodpovedá vždy farbe hotovej položenej podlahy. Preto si vyberajte svetlejší odtieň
Kristína Nogová