Na rozdiel od zámoria, kde je dom rovnakým tovarom ako jeho zariadenie či auto a predáva sa podľa príležitostí na trhu práce, Európa je konzervatívna.
V západoeurópskych krajinách sú na realitnom trhu najviac cenené stáročné domy s veľkou historickou hodnotou. Prispôsobiť bývanie v nich súčasným nárokom dokážu však len najsolventnejší.
U nás sa rekonštruujú aj podstatne mladšie domy, postavené v sedemdesiatych rokoch minulého storočia. Pri vydarenom projekte a úspešnej realizácii z nich môžu vzniknúť originálne stavby.
Staršie domy sú omnoho lacnejšie a často ležia na pekných a veľkých pozemkoch. Bývať možno okamžite a úpravy sa dajú rozvrhnúť na etapy aj na dlhšie obdobie, takže rekonštrukcia finančne nezruinuje ani priemernú domácnosť. Najdôležitejší je však kvalitný projekt prestavby.
Dôležité je "zdravie" stavby
Tomu musí predchádzať odborná expertíza "zdravotného" stavu stavby, ktorá by mala byť aspoň čiastočne vykonaná už pred kúpou. Tá určí možnosti úpravy - prístavbu, nadstavbu, rozšírenie o terasu, zimnú záhradu, zmeny vnútornej dispozície. S tým súvisí aj výber stavebných materiálov a spôsob ich uplatnenia a výber vykurovacieho systému.
Jedným z prvých krokov musí byť v starom dome vždy výmena inštalácií a rozvodov. Napríklad tridsaťročné elektrické vedenie môže byť nedostatočné z hľadiska budúcich potrieb vybavenia spotrebičmi elektrického prúdu. Podobne aj rozvody vody a odvod splaškov.
Súčasťou rekonštrukcie je aj revízia komínov - tá rozhodne, či ich treba zbúrať alebo len vyvložkovať. Vymeniť alebo opraviť treba takmer vždy aj strešnú krytinu a bleskozvody, pri výstavbe obytného podkrovia zvyčajne aj postaviť nový krov. Ďalšou položkou sú nové okná, dvere a zateplenie. Sú to pomerne nákladné zmeny, ale keďže neslúžia len na efekt, ale pomáhajú obmedziť náklady na vykurovanie, investície sa čoskoro vrátia.
Môj dom - môj hrad
Staré stavebné materiály síce môžu spĺňať nároky na pevnosť, nevyhovujú však súčasným nárokom na vytvorenie tepelnej pohody a odhlučnenie stavby. Pre rekonštruovanie starého domu preto treba vybrať vhodný materiál. Aj keď je dnes ponuka široká, niektoré majú natoľko odlišné vlastnosti, že mnohé technológie sa nedajú použiť napríklad pri rekonštrukcii kamenných múrov, stavieb z pálenej plnej tehly alebo z nepálených tehál.
Na Slovensku stále platí Môj dom - môj hrad. Aj keď sa nám pred necelými dvoma desaťročiami ponuka trhu otvorila, pri výstavbe rodinných domov stále prevažujú murované konštrukcie nad montovanými. Najsilnejšie sú zastúpené pálené tehly a pórobetónové tvárnice.
Práca s tehlami je dnes hračkou
Aj dnešné zložito profilované tehlové bloky si zachovávajú základné vlastnosti pálenej keramiky. Navyše majú väčšie rozmery, hrubá stavba rastie rýchlejšie a je preto lacnejšia. Znižuje sa totiž spotreba spojovacieho materiálu, energie aj pracovnej sily. Hrebeňové tvarovanie bočných hrán okrem toho umožňuje spájať jednotlivé kusy bez malty, preto sa nevytvárajú tepelné mosty a takto postavená stena má nižší prestup tepla.
Výhodami použitia tehly je pevnosť, tvarová stálosť, dobré tepelnoizolačné a zvukovoizolačné vlastnosti, aj optimálna difúzia vodných pár. Tehlový dom má preto zdravú mikroklímu.
Tehlové bloky sa dajú najlepšie kombinovať s murivom z plných pálených tehál. A keď použijeme zosilnený základ, spájanie kapsami a vhodne vyriešime dilatáciu, po dokončení vhodnou fasádou ani po dlhých rokoch nerozoznáme,
v ktorých častiach boli použité rôzne stavebné prvky.
Stavebnica z tvárnic
Presné tvárnicové bloky z ľahčeného pórobetónu sa tiež používajú veľmi často. Pre svoju nízku hmotnosť sú vhodné aj na úpravu podkroví a budovanie nových deliacich priečok, prípadne aj ako tepelnoizolačný obklad pôvodných stien. Veľkou výhodou týchto stien je, že okrem vynikajúcich izolačných vlastností "dýchajú". Tieto tvárnice bývajú tiež väčších rozmerov a tak platí to, čo pri predchádzajúcom: stavba rastie rýchlo. V prípade potreby sa bloky ľahko a presne opracovávajú ručnou pílou, rašpľou a vŕtačkou.
Montované systémy
Technológie používané pri montovaných stavbách sa vo väčšej miere nedajú aplikovať pri rekonštrukciách starých domov. Ale niektoré systémy sú nenahraditeľné. Napríklad sadrokartón sa vynikajúco hodí na vnútorné obklady stien aj na obloženie obytného podkrovia. Jeho výhodou sú vynikajúce tepelnoizolačné vlastnosti a nízka hmotnosť.
Podobne je to s "modernými" minerálnymi vlnami. Hodia sa aj na zateplenie starých stavieb z pálenej i nepálenej tehly. Montujú sa na odvetranú konštrukciu, a preto klasické múry neznehodnotia. Suchá montáž okrem toho nezapríčiňuje vytváranie trhlín a neznižuje pevnosť a nosnosť pôvodného muriva. Výstavba je tiež pomerne rýchla.
Práve suchá montáž je pri rekonštrukciách veľmi zaujímavou technológiou. Môže sa použiť pri pristavovaní ďalších priestorov k starému objektu a umožňuje tak zaujímavé riešenia. Starý klasický dom môžeme s jej pomocou napríklad otvoriť na slnečnú stranu a začať tak využívať výhody vyhrievania interiéru slnečným žiarením, môže nám pomôcť odizolovať dom pred únikom tepla a vonkajším hlukom.
Veľkorysé použitie skla s drevom, či kovom neznehodnotí ani klasickú stavbu, pokiaľ je dokonale zrealizované, a najmä projekt je dostatočne citlivý. Tak môže vzniknúť originálne prepojenie interiéru a exteriéru, ktoré nám umožní bývať v prírode.
Ľuboš Šimna