Okrem Severnej Kórey a Iránu svoj jadrový program údajne tajila aj Austrália. Teraz ho chce obnoviť.
SYDNEY. Austrálska televízna stanica ABC vraj zistila, že v prísne stráženej továrni v Lucas Heights neďaleko Sydney už pred viac ako dvadsiatimi rokmi tajne vyprodukovali obohatený urán, využiteľný aj na výrobu atómovej bomby.
Terajšia konzervatívna vláda Johna Howarda chce obohacovanie uránu opäť obnoviť. A to celkom verejne. Túto správu zverejnil cez víkend internetový portál Aktuálně.cz.
Vláda Labouristickej strany v roku 1983 jadrový projekt zastavila, výroba však pokračovala ešte ďalšie tri roky v úplnej tajnosti.
„Keďže sa náš urán dal použiť na zostrojenie bomby, všetko bolo veľmi prísne strážené. Materiál sme uložili v objekte, zvanom Budova 64. Bezpečnostné opatrenia v jeho okolí sú mimoriadne,“ uviedol Don Mercer, ktorý sa pred rokmi na výskume zúčastnil.
Podľa ABC v obohacovaní uránu pokračovala skupina vedcov na základe vlastného rozhodnutia, nikto z vlády o tom asi nevedel. Oficiálne vedci pracovali len na zabezpečovacích a monitorovacích zariadeniach.
„Sami sme boli prekvapení,“ tvrdí vtedajší šéf projektu Clarence Hardy.
V roku 1986 činnosť v továrni definitívne zakončili.
Práve šéf pôvodného projektu Hardy je poverený úlohou začať výrobu vysoko obohateného uránu. Továreň sa má začať stavať v roku 2010, bude stáť 2,5 miliardy amerických dolárov a fungovať by mala v roku 2015.
Priemyselné obohacovanie uránu svet vyčíta a nechce dovoliť Iránu, a to s odôvodnením, že to ohrozí svetovú bezpečnosť, že jadrové zbrane budú chcieť vlastniť aj ďalšie krajiny na Blízkom východe a inde vo svete.