Francúzi včera dobehli do cieľa únavného volebného maratónu, počas ktorého šli hlasovať štyrikrát za posledné dva mesiace. Jeho výsledok je pre socialistov ťažkým sklamaním.
Ani v druhom kole parlamentných volieb nedokázali vyburcovať svojich voličov, aby sa postavili na odpor tzv. modrej vlne, ako francúzske médiá nazvali zdrvujúcu prevahu pravice v tohtoročných voľbách.
Menší záujem voličov
Do piatej hodiny večer prišlo k volebným urnám len 39,2 percenta voličov. Kým prezidentské voľby sa tešili obrovskému záujmu, pri obsadzovaní parlamentných lavíc zaznamenali Francúzi rekordne nízku účasť voličov.
Krátko pred uzatvorením volebných miestností sa počet získaných kresiel pre Sarkozyho Zväz za ľudové hnutie (UMP) odhadoval na 380 až 420 kresiel. Socialisti sa pohybovali niekde medzi 153 až 195 mandátmi, čo by bolo oproti doterajším 149 poslancom určite polepšením, ale na reálnu moc vzdorovať Sarkozymu to v Národnom zhromaždení nestačí.
Socialistom nepomohla ani kampaň proti snahám prezidenta zvýšiť daň z pridanej hodnoty až o päť percent. Francúzom sa jeho slogan „pracovať dlhšie, znamená zarobiť viac“ páči. Po tom, čo im pred desiatimi rokmi ľavica skrátila pracovný týždeň na 35 hodín, si občania Francúzska žiadajú pravý opak. A reformy, ktorými sa Sarko dostal do Elyzejského paláca, im v tom majú vyhovieť.
Socialisti budú bilancovať
Kým pravicová vláda chce už v júli začať hlasovať o balíku reforiem, ktorý má znížiť dane z príjmu a liberalizovať trh, socialistov čaká horúce leto bilancovania a vyvodzovania zodpovednosti.
Už teraz je isté, že z čela strany odchádza Francoise Hollande. Mnohí očakávajú, že jeho miesto zaujme jeho družka Segolene Royalová, s ktorou má štyri deti. Jej neúspech v prezidentských voľbách a najmä snahy o posun viac do stredu však prekážajú viacerým členom strany. Z neúspechu v parlamentných voľbách čiastočne obviňujú aj ju. Ďalších päť rokov v opozícii môže pre stranu znamenať ťažké straty vo voličskej základni. Navyše ak by úradovanie prezidenta Sarkozyho krajine naozaj pomohlo zo stagnácie.
Francúzi patria v EÚ ku krajinám s najvyššou nezamestnanosťou a najštedrejším sociálnym systémom. Verejný dlh prekračuje 60 percent z HDP a v rámci OECD patrí Francúzsko k najmenej pracujúcim krajinám.
Včerajšie voľby potvrdili, že Francúzi pochopili nevyhnutnosť zmeny. Či však absolútna väčšina v rukách Sarkozyho nebola neobozretnou chybou, ukáže až čas.