Lepšia ako banka môže byť zmenáreň

Koruna by sa mala v letných mesiacoch mierne posilniť, hovoria analytici vo svojich odhadoch. Kto má naplánovanú dovolenku na koniec leta, preňho je zrejme lepšie s výmenou korún za eurá počkať.

Zbytočne nepreplácať dovolenku znamená aj to, že si pred cestou porovnáte výmenné kurzy, za ktoré sa dá kúpiť cudzia mena v bankách a zmenárňach.Zbytočne nepreplácať dovolenku znamená aj to, že si pred cestou porovnáte výmenné kurzy, za ktoré sa dá kúpiť cudzia mena v bankách a zmenárňach. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ SME – JÁN KROŠLÁK)

BRATISLAVA. Ak dovolenkár nekupuje cudziu menu v po­sled­nej chvíli a má čas porovnať výmenné kurzy v niekoľkých bankách alebo zmenárňach, môže pri výmene korún za eurá alebo doláre ušetriť.

„Hotovosť sa najlepšie mení v zmenárni. Pri väčšom objeme sa dá dohodnúť aj lepšia cena,“ hovorí Dalibor Blažek z EuroFin Consulting. Výhodnejší kurz sa dá podľa Blažeka zjednať aj o dvadsať halierov.

Z orientačného porovnania kurzov, platných v piatok 13. júna, vychádzajú ako lacnejšia alternatíva zmenárne. V piatok ráno predávali niektoré bratislavské zmenárne jedno euro za zhruba 35 korún. V bankách bol kurz eura o necelých 20 halierov vyšší. Ak niekto menil v piatok 20–tisíc korún na eurá v banke, ktorá si za zmenárenskú službu neúčtuje poplatok, pri kurze valuta – predaj 35,19 koruny za euro dostal 568,3 eura. V zmenárni pri kurze 35 korún za euro dostal 571,4 eura.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

V piatok poobede však nie­ktoré banky znížili predajný kurz valút tesne pod hranicu 35 korún za euro.

Zmenárne si na rozdiel od niektorých bánk neúčtujú za predaj valút poplatok. Nemusia mať však k dispozícii vždy dosť peňazí na výmenu.

Kedy kúpiť cudziu menu

V letných mesiacoch je premenlivosť kurzov menšia ako inokedy. Analytici predpokladajú, že by sa koruna oproti euru mala v ďalších mesiacoch posilniť. „Ak majú klienti dovolenku naplánovanú na koniec leta, je pre nich pravdepodobne výhodnejšie s výmenou korunovej hotovosti na eurá poč­kať,“ myslí si analytik Slovenskej sporiteľne Michal Mušák.

Očakáva, že ku koncu septembra sa kurz koruny posilní na 33,1 koruny za euro. Súčasný kurzu je 34,2 koruny za euro. Kto si príde kúpiť cudziu menu do banky, dostane asi o korunu horší kurz.

SkryťVypnúť reklamu

Postupné zhodnotenie domácej meny očakávajú aj ďalší analytici. „V najbližších dňoch však nečakáme žiadne výrazné posilnenie, skôr pôjde len o postupné posilňovanie v priebehu leta smerom k 33 korún za euro,“ povedal ekonomický analytik Tatra banky Juraj Valachy.

Aj odporúčania analytikov, kedy nakpovať cudziu menu na dovolenku, sa môžu líšiť.

Aby sa ľudia vyhli nepríjemnému prekvapeniu a kalkulácie nákladov na dovolenku, podľa Hakszera by si mali zameniť koruny za eurá už v súčasnosti.

Rozdiel medzi kurzmi bánk

Na prepočet, aký objem valút získa klient za koruny, používajú banky kurz valuty - predaj. Oproti aktuálnemu kurzu na devízovom trhu môže byť rozdiel až do 2,5 percenta.

Valutový kurz, za ktorý banka predáva klientom eurá, tak môže byť aj o korunu nevýhodnejší ako kurz, za ktorý banky predávajú koruny za eurá na devízovom trhu.

SkryťVypnúť reklamu

Valutový kurz je vyšší aj ako devízový, ktorý sa používa na bezhotovostnú výmenu. „Obchodovanie s valutami prináša bankám náklady na trezory a dotácie pokladní. Preto je kurz nevýhodnejší ako pri devízach,“ hovorí Robert Hakszer z Finančných trhov ČSOB. Rozdiely medzi kurzami valút a devíz na kurzových lístkoch bánk sú zvyčajne v pásme 1 až 1,5 percenta v neprospech valutového kurzu.

Výrazný rozdiel je aj v tom, za aký kurz banky od klientov nakupujú cudziu menu a za aký im ju predajú. V piatok bol v ban­kách tento rozdiel pri eurách takmer 1,80 koruny.

V zmenárňach bol rozdiel medzi nákupným a predajným kurzom pri eurách o 40 halierov nižší.

Národná banka Slovenska každý pracovný deň o 14.50 na svojej internetovej stránke zverejňuje kurzový lístok platný na nasledujúci pracovný deň. Ľudia si tak môžu v predstihu pozrieť, aký vývoj kurzov sa očakáva ďalší deň.

SkryťVypnúť reklamu

Jozef Krško z odboru treasury a finančných trhov Dexia banky upozorňuje, že „v čase platnosti kurzového lístka môže byť obchodný kurz už posunutý podľa diania na medzibankovom trhu.“

Platby a výbery kartou v zahraničí

V zahraničí je výhodnejšie platiť kartou priamo u obchodníka, ako vyberať peniaze z bankomatu.

Pri platbe kartou platí jej majiteľ banke iba účtovnú položku. Vo väčšine bánk sú to tri koruny za jednu platbu kartou.

Ak si vyberie hotovosť z bankomatu, zaplatí poplatok, ktorý zvyčajne presiahne 100 korún. Kto potrebuje hotovosť, mal by si radšej vytiahnuť väčšiu sumu ako niekoľkokrát menšiu.

Niektoré banky zvýhodňujú svojim klientom výbery z bankomatov v zahraničí, ak ide o bankomat, ktorý patrí banke z rovnakej finančnej skupiny. Ešte menej výhodné je vyberať hotovosť prostredníctvom kreditnej karty. Tá je určená na bezhotovostné transakcie.

SkryťVypnúť reklamu

Zúčtovanie kartových transakcií

Ušetriť sa dá aj používaním správnej platobnej karty. V rámci Európy je viac rozšírená karta spoločnosti MasterCard, mimo Európy karta spoločnosti Visa.

Preto sa môže stať, že obchodník, u ktorého sa dovolenkár rozhodne nakupovať, kartu danej spoločnosti neakceptuje.

Kartové spoločnosti používajú pri prepočte zahraničných transakcií vlastné kurzy a konverzné poplatky.

Pri karte Visa sa transakcia prepočíta cez americký dolár. Ak klient použije kartu Visa napríklad v Taliansku, transakcia sa prepočíta najprv z eur na doláre, ktoré banka potom následne preráta na koruny. Preto sa karty Visa odporúčajú používať najmä v krajinách, kde sa používa americký dolár. „V takýchto prípadoch dochádza ku konverzii meny len jedenkrát, a to z dolára na menu bežného a kartového účtu v korunách,“ povedala hovorkyňa Tatra banky Terézia Copláková.

SkryťVypnúť reklamu

V prípade kariet Maestro či MasterCard sa transakcia prepočíta cez eurá.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 611
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 363
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 723
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 190
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 380
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 809
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 905
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 339
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu