BRATISLAVA. Premiér Robert Fico cez víkend opäť nešetril médiá. Väčšina z nich sa podľa neho stala politickou opozíciou vládnej koalície, ktorá nepravdivo a neobjektívne útočí na vládu. O novinároch hovoril ako o pisálkoch, na ktorých sa treba vykašľať a za najobjektívnejšie médium označil bulvárny denník Nový Čas. „Takto dopadla mediálna scéna na Slovensku,“ tvrdil v relácii Slovenskej televízie.
Mediálne šikanovanie
Fico tak nadviazal na text, ktorý napísal pre denník SME. „Nebudeme rešpektovať šikanovanie a urážanie vlády, klamstvá na jej adresu a cieľavedomú poľovačku na jej predstaviteľov, nemajúcu v posledných rokoch obdobu,“ odkazoval v ňom novinárom.
V apríli vláda prijala aj vyhlásenie, v ktorom zobrala na vedomie „narastajúci počet nepravdivých, neobjektívnych a pravdu skresľujúcich údajov uverejňovaných vo viacerých slovenských médiách na adresu vlády, jej predstaviteľov, ako aj politických strán tvoriacich vládnu koalíciu“. Vláda dokonca konštatovala „porušovanie základného práva verejnosti na prístup k objektívnym informáciám“. Riešením by podľa ministrov bolo zavedenie práva na odpoveď, aby mohol reagovať každý, kto sa cíti dotknutý.
Vulgárny premiér
Fico v minulosti na novinárov útočil aj vulgárne. Redaktorov týždenníka Plus 7 dní napríklad označil za „špinavých hajzlov“, keď sa ho snažili vyfotografovať v novom aute. Podobné výroky šéfa SNS Jána Slotu, ktorý bezdôvodne označil novinárku denníka SME za „špinu“, pritom Fico označil za „svojský štýl“ a „nevhodné slová“.
Politológ Samuel Abrahám si nemyslí, že médiá sú voči Ficovi neobjektívne. „Asi stále nepochopil, že média sú zrkadlom spoločnosti a je v jeho záujme s nimi vychádzať,“ myslí si. Podľa neho má premiér to, po čom túžil, keď chcel ísť do vysokej politiky a stať sa stredobodom pozornosti. „Nemôže si teraz namýšľať, že obraz v médiách bude vždy taký, aký by si prial.“
Sociologička Zuzana Kusá považuje Ficove slová za „bežnú obrannú techniku, znevažovať toho, kto znižuje našu váhu“. Kusá si však nemyslí, že útoky na médiá uškodia Ficovej popularite. „Bežný človek vníma skôr to, ako sa premiér dokáže brániť, či tlak ustojí a neskloní hlavu.“ Podľa sociologičky by však premiér mal dokázať kritiku prijímať s „väčšou eleganciou a vtipom“.
Problémy mal aj Dzurinda
Abrahám pripomína, že problémy s médiami mali aj bývalí premiéri Vladimír Mečiar a Mikuláš Dzurinda. „Kým za Mečiara dochádzalo nielen k verbálnemu, ale aj fyzickému napádaniu a zastrašovaniu, u Dzurindu to bolo skôr o jemných rétorických cvičeniach.“
Mikuláš Dzurinda sa o médiách viackrát vyjadril, že poľujú na SDKÚ, od denníkov SME a Pravda žiada odškodné 10 miliónov korún.
Ficove výroky
Sobota
Keby ľudia verili tomu, čo píšu noviny, čo vysielajú rádiá a čo vidíme v televízií, tak by ste sem určite neprišli.
Nebudem hľadieť na to, čo píšu nejakí pisálkovia, ktorí sa tvária ako komentátori.
Viete čo, vykašlať sa na novinárov.
Milujem ich. (novinárov - poznámka redakcie)
Všetky výroky povedal v Nitre, kde strana Smer organizovala Dni sociálnej dekomracie.
Nedeľa
Najsmutnejšie je pri tom obrovskom množstve nepravdivých a neobjektívnych informácií, že so súkromných médií sa podľa všetkého najobjektívnejším denníkom stáva bulvárny Nový čas.
Na neúspechy tejto vládnej koalície tu máme iné kapacity, keby sme čítali noviny a pozerali médiá a počúvali rôznych politológov tak nieto horšej a darebáckejšej vládnej koalície ako je táto.
To už je prakticky nenormálne, čo dokážu médiá vyprodukovať na adresu vlády.
Z väčšiny médií sa stala politická opozícia tejto vládnej koalícii, čo je absolútne neúnosné.
Výroky odzneli v relácii O päť minút dvanásť na STV.