Hnutie Hamas zobralo konkurenčnému Fatahu, čo sa dalo a už úplne ovláda pásmo Gazy. Jeho predstavitelia hovoria, že sa tam budú zavádzať nové poriadky. „Nastal koniec sekularizmu a herézy,“ upresnil hovorca Hamasu. Fatah zase vyhlasuje, že Palestínčanov postihla najväčšia katastrofa od roku 1967, keď Izrael po šesťdňovej vojne obsadil okrem iného pásmo Gazy a západný breh.
Susedia posilňujú hranice
Tí obyvatelia pásma, čo nepatria k členom Hamasu, sa obávajú o svoju bezpečnosť a podľa správ palestínskych médií sa dá očakávať ich exodus. Egypt a Izrael posilňujú svoje hranice. Objavili sa správy, že jeden z členov Fatahu spáchal samovraždu, potom čo sa dozvedel, že jeho syn je na čiernej listine Hamasu.
Na druhej strane Hamas chce národné zjednotenie a hlási sa k dohodám o vláde národnej jednoty, ktorú podpísal s Fatahom. Vláda však už zrejme neexistuje. Palestínsky prezident Mahmúd Abbás z Fatahu dekrétom odvolal z funkcie premiéra šéfa Hamasu Ismaila Haníju. Ten sa však naďalej považuje za predsedu vlády. Podľa Hamasu nebol Abbásov dekrét ústavný.
Abbás však už medzitým vymenoval nového palestínskeho premiéra. Stal sa ním Salám Fajad - uznávaný ekonóm, obľúbený u Američanov, ktorého považujú za nestraníckeho odborníka. Ako bude vládnuť a ako sa vyrieši ústavná kríza, zatiaľ nie je jasné.
Oveľa akútnejším problémom je však bezpečnostná situácia v Gaze. V pásme sa rabuje, objavili sa prípady vrážd členov Fatahu. Ľudia z Hamasu údajne útočia aj na ženy a deti z rodín, ktoré majú prepojenie na Fatah. Obyvatelia sa tiež obávajú, že po piatich dňoch brutálnych bojov v Gaze a totálnom politickom rozvrate sa dostanú do ešte väčšej izolácie.
Druhý Taliban?
Už teraz si práve oni najviac odnášajú bojkot, ktorý na Hamas uvalilo po jeho víťazstve vo voľbách v januári 2006 medzinárodné spoločenstvo. Strach vyvolávajú aj reči Hamasu o víťazstve Alaha. Hamas sa v posledných mesiacoh ešte viac radikalizoval a v Gaze sa začali objavovať metódy pripomínajúce vládu Talibanu v Afganistane.
Na západnom brehu tiež situácia nevyzerá najlepšie. V tejto časti palestínskych území, ktoré zase ovláda Fatah, sa začali objavovať útoky na členov Hamasu.
Neprehľadná situácia v Gaze znepokujuje aj svet a hlavne Izrael, ktorý sa obáva prenesenia konfliktu na svoje územie. Nikto sa však zatiaľ veľmi nevyjadruje k možnosti, že do Gazy by prišli medzinárodné jednotky. O ich efektivite sa otvorene pochybuje a navyše nie je jasné, či by s ich rozmiestnením súhlasil momentálny vládca pásma Hamas.
Autor: Tel Aviv