BRATISLAVA. Inflácia počítaná podľa európskej metodiky je na Slovensku rekordne nízka. V máji podľa údajov štatistického úradu únie Eurostatu dosiahla 1,5 percenta.
Je to najmenej od roku 1997, keď Eurostat začal sledovať takzvané harmonizované indexy spotrebiteľských cien. Rekord z roku 2002 inflácia prelomila aj minulý mesiac a vo februári.
Pomalý rast cien priblížil Slovensko na dosah k tomu, aby začalo plniť už aj inflačné kritérium na zavedenie eura. Delia ho od toho iba tri desatiny percenta.
Ročný priemer inflácie za posledných 12 mesiacov klesol podľa európskej metodiky z aprílových 3,5 na májových 3,2 percenta. Inflačné kritérium na vstup do eurozóny bolo minulý mesiac 2,9 percenta.
V júli sa to podarí
Ekonómka ČSOB Silvia Čechovičová hovorí, že Slovensko začne plniť kritérium možno už tento mesiac. Zatiaľ plní požiadavku nízkych úrokov, ako aj verejného dlhu, ktorý nesmie byť väčší ako 60 percent hrubého domáceho produktu, ak krajina chce vstúpiť do eurozóny.
Štátny rozpočet, ktorý parlament schválil vlani v decembri, je nastavený tak, že tento rok Slovensko tesne splní aj štvrté maastrichtské kritérium – pre deficit verejných financií. Plán je 2,9 percenta z hrubého domáceho produktu, horná hranica, ktorú stanovila únia, je o desatinu percenta vyššie. Čechovičová si myslí, že kritériá splníme bez väčších problémov. Posudzovať sa budú na budúci rok na jar. Na to, aby Slovensko napríklad „prepadlo“ v inflácii, by museli výrazne stúpnuť ceny ropy na svetových trhoch. „To by musel prísť nejaký ropný šok, aby sa ohrozilo plnenie inflačného kritéria,“ povedala Čechovičová.
Predpokladá, že euro by sme v januári 2009 mohli vymieňať za 32,3 koruny. Výmenný kurz, s ktorým budeme prechádzať na euro, by mala určiť únia po dohode so Slovenskom na budúci rok.
Za rozdielom je zatepľovanie
Inflácia podľa národnej metodiky bola v máji rovné dve percentá. Zatiaľ nepokorila, ale iba vyrovnala rekord z júla 2007. Hlavný rozdiel medzi oboma metódami výpočtu inflácie je v tom, že Eurostat do nich nezahŕňa inputované nájomné, teda príspevky do fondov opráv v bytových domoch. Najmä pre rozsiahlu vlnu zatepľovania sú u nás teraz vysoké.
Za spomalením inflácie na Slovensku, bez ohľadu na metodiku, je pokles cien ropy na začiatku roka a silná koruna. „Ceny ropy v posledných týždňoch vyskočili, ale infláciu tlmí silný kurz koruny,“ povedal ekonóm UniCredit Bank Ľubomír Koršňák. Aj on si myslí, že s plnením požiadaviek na zavedenie eura Slovensko nebude mať problémy.