Pokojný tok každodennosti starobylej Levoče ani tentoraz nerozvíril búrlivý divadelný počin. V plynutí dobrých a veľmi dobrých predstavení a jedného výnimočného v znamení repertoárového divadla sa minulý víkend skončila umelecky a organizačne vydarená celoštátna Prehliadka alternatívneho divadla amatérskych súborov.
Úbytok autorských predstavení, zväčša nositeľov „búrliváka“, sa prehĺbil. Účastníci rozborových seminárov sformulovali otázku, ako definovať alternatívne divadlo. Jeden zo základných problémov je i v používaní tohto pojmu. Ťažko určiť vzťah alternatív k niečomu, čo by malo byť tradičným divadlom.
No ako konštatoval predseda odbornej poroty Karol Horváth, jeden mimoriadny počin skutočne alternatívneho charakteru prehĺbil celkovú úspešnosť tejto prehliadky.
Išlo o víťazné predstavenie Divadla „a“ a Divadla Shanti z Prievidze v réžii Jozefa Krasulu, ktoré nevšedne dynamicky, štýlovo čisto inscenovalo Brechtovu Malomeštiacku svadbu.
Napokon, Jozef Krasula si odniesol aj cenu za réžiu. Spolupracoval i na scenári a koncepcii inscenácie, ktorej predstavenie v podaní Divadla mladých šesť „pé“ Hra na ocina a maminu získalo druhé miesto. Tretie miesto dostal Divadelný súbor Etudy z Kendíc s inscenáciou Eugéna Ionesca Lekcia. Jeho hlavná, výrazne talentovaná predstaviteľka Gabriela Marcinková získala cenu za herecký výkon.
Cenu za scénografiu si odniesla Dorota Cigánková za inscenáciu Casanova bratislavského Divadla Gong, za dramaturgiu Peter Nagy z toho istého súboru a cenu za kostýmy Viera Boronkayová z víťazného súboru.
Sľubnou súčasťou festivalu sa stal začiatok cyklického školenia tvorcov amatérskeho divadla „Eduart 2007“ s lektorkami Mgr. Ivetou Jurčovou a Mgr. Viktóriou Janouškovou. Školenie vyvrcholí na Scénickej žatve 2007 v Martine.
Autor: Bohuslava Vargová – – Hábovčíková Autorka je divadelná publicistka