Na nudu si posádky medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS) a raketoplánu Atlantis naozaj sťažovať nemôžu. Ich prácu sprevádza séria nehôd, ktoré môžu mať vážne dôsledky.
Stále sa nepodarilo sprevádzkovať počítače v ruskej sekcii stanice, ktoré prestali fungovať v stredu. Vďaka tomu nepracujú systémy na zabezpečenie životných potrieb astronautov.
Nie je možné prečerpávať vodu a obnovovať dodávky kyslíka. Ak sa činnosť týchto systémov nepodarí obnoviť, má stanica zásoby kyslíka ešte na dva dni.
NASA preto vážne zvažuje možnosť, že by z ISS musela evakuovať aj jej stálu posádku. Jej činitelia však úplné opustenie stanice stále označujú za krajnú možnosť.
Astronauti včera odpojili všetko, čoho činnosť nie je v tejto chvíli nutná, aby uľahčili elektrickým obvodom ISS. Po úmornej práci sa podarilo znovu uviesť do prevádzky aspoň systémy, ktoré umožňujú udržať, alebo mierne zmeniť polohu stanice na obežnej dráhe.
Už dokáže manévrovať
To je dôležité i pre to, aby sa stanica mohla vyhnúť menším vesmírnym telesám či kozmickému odpadu, ktorý by do nej mohol naraziť.
Výpadok počítačov nastal po zapojení nových solárnych panelov, ktoré astronauti na ISS inštalovali na začiatku týždňa.
Ako najmenší problém misie sa tak ukazuje odškerený kúsok v tepelnom plášti raketoplánu, ktorý sa poškodil po jeho piatkovom štarte. Podľa odborníkov trhlina nie je na mieste, kde by znamenala vážne ohrozenie raketoplánu pri jeho pristávaní.
Od katastrofy raketoplánu Columbia v roku 2003 však NASA ani toto nepodceňuje. Predĺžila pobyt Atlantisu pri ISS, aby mohla posádka uskutočniť ďalší výstup do voľného kozmu a trhlinu opraviť.
Oprava plášťa bola plánovaná na včera večer. Mala prebehnúť pomerne primitívnym spôsobom. Oddelené časti izolácie chceli astronauti jednoducho zošiť špeciálnym drôtom, s použitím ihiel a klieštikov. V skafandri a vo voľnom vesmírnom priestore je však aj táto operácia ťažkou úlohou.