Včera sa skončila oficiálna kampaň k druhému kolu parlamentných volieb, zrátali sa straty a odhadli reálne šance. K volebným urnám už môže prísť len 35 miliónov voličov.
Zajtra sa o priazeň Francúzov budú uchádzať len tí kandidáti, ktorí pri prvom pokuse o získanie nadpolovičnej väčšiny prekročili hranicu 12,5 percenta hlasov. Teraz im bude stačiť pomerná väčšina. Voľných je stále 467 kresiel v Národnom zhromaždení.
Červení proti modrým
Vo väčšine obvodov sa proti sebe postaví zástupca pravice zo Sarkozyho vládneho Zväzu pre ľudové hnutie (UMP) a predstaviteľ Socialistickej strany (PS) Francoisa Hollanda. Najsledovanejším je súboj v 12. parížskom obvode, ktorý tak trochu pripomína nedávne prezidentské voľby. O víťazstvo tu totiž bojuje pravičiar so ženou socialistkou. Právnik Arno Klarsfeld, osobný priateľ Nicolasa Sarkozyho, to nebude mať proti Sandrine Mazetierovej ľahké. Jeho konkurentka žije na východe Paríža už dlho a pozná miestne problémy lepšie.
Výsledky z prvého kola však naznačujú, že viac dôvodov na radosť bude mať pravica. Už teraz má istých 99 mandátov, zatiaľ čo socialistom sa pred týždňom podarilo uchmatnúť len jedno kreslo.
Odhady sú pre stranu, ktorá utrpela porážku už v prezidentských voľbách, alarmujúce. Vodca „červených“ Hollande musí byť pripravený aj na najhoršie: pokles z terajších 140 kresiel na slabých 60. Aj preto socialisti tak vehementne kritizovali uplynulý týždeň snahy Sarkozyho zvýšiť daň z pridanej hodnoty. Ten musel okamžite uisťovať, že to neovplyvní kúpyschopnosť obyvateľstva.
Obrat po 10 rokoch
Už teraz je jasné, že v Národnom zhromaždení výrazne oslabnú menšie strany. Komunisti, centristi a Zelení môžu mať po voľbách pri počte mandátov jednociferné číslo, krajne pravicový Národný front sa už spolieha len na Le Penovu dcéru Marine.
Medzi 110 šťastlivcami, ktorí vyhrali v prvom kole, je sedem členov vlády a zatiaľ len päť nováčikov, ktorí do poslaneckých lavíc zasadnú prvýkrát. Nechýba medzi nimi pravičiar Philippe Vigier, ktorý po tridsiatich rokoch v politike absolvuje svoju premiéru v zákonodarnom zbore.
Pred desiatimi rokmi si víťazstvo vychutnávala ľavica, ktorá si voličov získala skrátením pracovného času z 39 na 35 hodín. Dnes ich poráža Sarkozyho pravica, ktorá naopak sľubuje viac práce. Od zajtra môže Sarkozy kontrolovať až 80 percent Národného zhromaždenia a splniť svoj sľub.
Voľby v číslach
pred druhým kolom je stále voľných 467 z 577 kresiel Národného zhromaždenia
obsadených je už 110 kresiel, 107 patrí pravici, len 1 socialistom
len v 30 obvodoch sú stále v hre aj centristi, komunisti a Zelení
už len 35 zo 45miliónov oprávnených voličov bude zajtra hlasovať
len 1 zástupcu má v druhom kole Le Penov Národný front
až 6 z 15 ministrov súčasnej vlády sa dostalo do parlamentu už v prvom kole
UMP môže podľa prieskumov získať medzi 384 až 501 mandátmi
socialistom odhady pripisujú šancu na 60 až 170 kresiel
Zelení a centristi (MoDem) rátajú so 4 poslancami