v Afrike, jeho filmy ocenili na festivaloch
v Cannes i Benátkach.
Čierne dievča, tak sa volá film, ktorý je považovaný za prvé pôvodné dielo africkej postkoloniálnej kinematografie. Nakrútil ho v roku 1965 Senegalčan Ousmane Sembene. Zomrel ako rešpektovaná osobnosť africkej kultúry v kruhu rodiny vo veku 84 rokov.
Film rozpráva príbeh senegalskej opatrovateľky, ktorá pracuje pre francúzsky manželský pár v Dakare. Keď sa s nimi presťahuje do Francúzska, je nešťastná, nevie sa zaradiť a spácha samovraždu.
Nakrúcal príbehy, v ktorých na seba narážali tradície a modernizácia, napätie medzi čerstvo nezávislými africkými národmi a ich nedávnymi koloniálnymi pánmi, píše The New York Times. Sú to príbehy obyčajných ľudí, často žien. Jeden z jeho najúspešnejších filmov Xala (1974) vtipne hovorí o polygamii, tradičnej africkej medicíne a rozdieloch medzi životom v mestách a osadách.
Narodil sa v Senegale, vojnu strávil vo francúzskej armáde na stavbe železníc v západnej Afrike a v prístave v Marseille. Film potom študoval v Moskve. Písal aj romány, ale veril, že film môže osloviť väčšie a rôznorodejšie publikum. Niektoré filmy vyvolali pobúrenie a dokonca ich aj zakázali - Mandabi kritizovali v Senegale za to, ako otvorene popisuje korupciu na všetkých stupňoch spoločnosti. Emitai odmietli vo Francúzsku premietať, nepáčil sa im neľútostný pohľad na koloniálnu nadvládu.
Ešte v roku 2004 ho ocenili na filmovom festivale v Cannes za film Moolaadé.
(mch)