naučil ľudí, aby v lese zbierali len to,
čo určite poznajú.
Miroslav Smotlacha patril k najznámejším popularizátorom hubárčenia a mykológie v Československu a v Česku. Zomrel v Prahe vo veku 87 rokov po ťažkej chorobe.
Zostala po ňom obrovská hubárska rodina, práve vďaka Smotlachovi a neúnavnej osvete vzdelanejšia a múdrejšia. Mnohí hubári sú vyzbrojení jeho atlasmi húb, tisíce sa stretli so Smotlachom v poradniach, čítali jeho články. Hubárom vytrvalo opakoval, že ak majú o hube pochybnosti, nech ju radšej zoberú do poradne, alebo nechajú tak. Koľko ľudí tak zachránil, sa môžeme pri obrovskej popularite hubárčenia v Česku i na Slovensku len dohadovať.
Zmenil aj mienku o nejedlosti niektorých húb, z jeho experimentov sa zrodilo mnoho receptov na chutnú úpravu niekedy na prvý pohľad nevábnych húb.
Propagoval nutnú ochranu lesa, húb aj prírody. Laboratórium drevokazných húb, ktoré viedol, vypracovalo viac než desaťtisíc posudkov a prispelo k záchrane a oprave mnohých českých pamiatok.
Hubám sa venoval od detstva, nevyštudoval však prírodné vedy, čím nesplnil želanie svojho otca, jedného z priekopníkov československej mykológie Františka Smotlachu (1884 - 1956). Od 14 rokov pôsobil v redakcii Časopisu českých hubárov.
Absolvoval Vysokú školu chemicko-technologického inžinierstva so zameraním na potravinársku chémiu. Pracoval ako vedúci technického rozvoja a výskumu mraziarenského priemyslu - odvtedy trpel hlasovou indispozíciou.
(mch, čtk)