a zvyčajne najneskôr pri zistení prvých výskytov. Tie sú vo forme svetlých, neskôr žltých, žilnatinou ohraničených škvŕn, ktoré v ďalšom štádiu splývajú.
Povolené sú kontaktné prípravky Bravo 500, Cuprocaffaro, Kuprikol 50, Kuprotix 20 DKV, Dithane M 45, Dithane DG Neo-Tec, Novozir MN 80, Funguran a Champion 50 WP, prípravky s kontaktnou aj systémovou účinnou látkou Acrobat MZ, Curzate K, Mikal M, Ridomil Gold MZ 68 WG a Ridomil Gold Plus 42,5 WP a systémové prípravky Aliette 80 WP a Previcur 607 SL. Ochranu však treba vykonávať iba pri skutočnom ohrození porastov, pričom je nevyhnutné dodržať ochrannú lehotu pred zberom plodov, keďže niektoré porasty už začali kvitnúť a nasadzovať plody.
Pestovateľom jabloní v najteplejších oblastiach Slovenska pripomíname škodlivosť podkopáčikov. V týchto dňoch prebieha rojenie všetkých 3 významných druhov vrátane najškodlivejšieho podkopáčika špirálového. Všeobecne je čas ošetrenia proti podkopáčikom približne o 10 dní skôr ako proti obaľovačom. Malo by to byť približne po 18. júni. V čase rojenia imág sa aplikujú prípravky Karate 2,5 WG, Karate Zeon 5 EC alebo Talstar 10 EC a na začiatku kladenia vajíčok sa používajú Calypso 480 SC, Dimilin 48 SC, Nomolt 15 SC alebo Rimon 10 EC.
Pripomíname tiež ochranu proti plesni cibuľovej v prípade, ak sme ešte nevykonali tretie, teda posledné ošetrenie.
V posledných dňoch boli pozorované prvé výskyty húseníc spriadača amerického. Účinným spôsobom ochrany je mechanická likvidácia pavučinových hniezd s húsenicami. Čiastočne účinný je aj predjarný postrek. Na začiatku liahnutia húseníc sa používa prípravok Nomolt 15 SC a na jablone aj Dimilin 48 SC. Len proti mladým húseniciam sú účinné Biobit WP a Biobit XL. Ďalej sú uvedené prípravky, ktoré sa používajú bez ohľadu na rastovú fázu ovocných stromov a taktiež na vývinovú fázu húseníc. Na všetky ovocné druhy sa môže použiť Decis 25 Flow, Decis EW 50, Karate 2,5 WG a Karate Zeon 5 SC, len na jadroviny a kôstkoviny Zolone EC a len na jadroviny Steward. Všetky uvedené prípravky ničia húsenice všetkých motýľov, teda nielen spriadača, ale aj mníšok, piadiviek a podobne.
Pestovateľom zemiakov pripomíname ošetrovanie proti pásavke zemiakovej. Najúčinnejšie je ošetrenie na začiatku liahnutia lariev prípravkami Bonus, Match 050 EC, Nomolt 15 SC, Novodor FC a Rimon 10 EC. Po správne vykonanom ošetrení nie je už väčšinou potrebný opakovaný zásah. Ak nevykonáme toto ošetrenie, možno v neskoršom vývinovom štádiu v období maximálneho liahnutia, keď zároveň prvé larvy dosiahli druhý až tretí vývinový stupeň, použiť prípravky Acord, Alifos extra, Komplet, Komplet NC, Nurelle D, Nurelle Max, Actara 25 WG, Calypso 480 SC, Mospilan 20 SP, Marshal 25 EC a Spintor. V mnohých prípadoch je však následne potrebný opakovaný zásah. Stanislav Barok