Vytvára trváci ker, ktorý narastie až do výšky 80 centimetrov. Kvety má podobné kvetom zemiaka. Bohato rodí už v prvom roku pestovania, a to aj v menších nádobách. Plod je vajcovitého tvaru a dorastá do dĺžky 12 centimetrov. Po dozretí je sýtožltý s priečnymi nepravidelnými fialovými pruhmi. V 100 gramoch dužiny obsahuje asi 7 percent cukrov a 30 až 60 miligramov vitamínu C.
Pepino si vyžaduje ľahkú až stredne ťažkú, dobre vyhnojenú zeminu. Od veľkosti nádoby a kvality pôdy závisí aj množstvo a chuť plodov. Na pestovanie sa osvedčili 5- až 20-litrové nádoby. Rastlina kvitne každé dva mesiace, a tak prináša dve až tri úrody za rok. Z jedného kra zberáme priemerne 10 až 30 plodov. Čas od kvitnutia po dozretie plodov je pomerne krátky, trvá 8 až 10 týždňov.
Pestovanie vo voľnej pôde sa neosvedčilo. Nadzemná časť bujne rastie, aby sa vyrovnala bohato rozkonárenému koreňu, a preto sa odďaľuje nasadzovanie plodov. Pestovanie v nádobách nepotrebuje rez ani tvarovanie.
Pepino je náročné na svetlo. Vyžaduje si priame slnko, pričom dobre znáša aj slnečný úpal. V trvalom zatienení zhadzuje kvety. Rastliny umiestnené vonku opelia včely, hmyz či vietor. V uzavretom priestore je potrebné peľ preniesť miernou vibráciou rastliny alebo fúknutím vzduchu na kvety (z vyššie položených na nižšie), pretože sú cudzoopelivé. Pepino rastie pri teplote nad 10 °C, ale počas vývinu plodov potrebuje vyššiu teplotu, podobne ako rajčiaky. V horúcich letných dňoch ho zalievame ráno a večer odstátou vodou. Prihnojujeme každých 10 dní.
Rastlinu napáda viacero škodcov. V suchom prostredí to bývajú roztočce a vo vlhkom molice, ktoré sa ťažko chemicky likvidujú. Skoro na jar sa na pepine liahnu vošky. Pri pestovaní v nádobách býva výskyt škodcov zriedkavejší.
Aj keď ide o trvácu rastlinu, zvyčajne sa pestuje ako dvoj- až trojročná. V našich klimatických podmienkach ju treba prezimovať. Na jeseň, keď vonkajšia teplota klesne na 0 °C, rastliny prenesieme do skleníka. Pepino môže zimovať aj pri izbovej teplote. Pôdu udržiavame mierne vlhkú. Do jari všetky rastliny zhodia listy, čo je prirodzené. V januári rastliny zrežeme na 2 až 3 púčiky. Následne vyrastie väčší počet výhonkov ako predchádzajúci rok, čím sa zvýši aj množstvo nasadených plodov.
Katarína Kettmannová