Bol máj 1995 a hongkonský mogul zábavného priemyslu Albert Yeung stál pred súdom za to, že sa vyhrážal svojmu bývalému obchodnému spoločníkovi. "Si prekliaty chlap," povedal údajne Yeung žalobcovi, Michaelovi Lamovi. "Prídeš o ľavú nohu." Prvého zavolali na lavicu svedkov Lama. "Hrozne sa bojím, nechcem svedčiť," povedal a ospravedlnil sa. Ďalší svedok tvrdil, že sa mu zhoršila pamäť vinou liekov proti bolesti. Ohľadom údajného zločinu si nespomenul na nič.
Nasledujúci traja svedkovia tiež vyhlásili, že utrpeli stratu pamäti, takže sudcovi neostalo nič iné, len prípad zamietnuť. "Nie som si istý, že spravodlivosti bolo učinené zadosť," sucho uzavrel sudca.
Yeung a triády
Nebolo to po prvý raz, čo sa Albert Yeung ocitol v súdnej sieni. V roku 1980 si odsedel pol roka za zastrašovanie svedka a v roku 1986 dostal podmienečný trest za hazardné hry.
No Yeunga dovtedy nikdy neobvinili zo zločinu súvisiaceho s triádou - tak sa nazývajú nechvalne známe zločinecké gangy v Hongkongu (obľúbeným trestom triád je odsekávanie končatiny sekáčmi na mäso). Podľa mimoriadnej správy kanadskej tajnej služby CSIS v roku 1997 bol Yeung "dôstojníkom" v rámci Sun Yee On, najväčšej z vyše 50 triád, fungujúcich v Hongkongu.
Sun Yee On s vyše 30-tisíc členmi mala viac pracovných síl než hongkonská polícia, a čo bolo pre zvyšok sveta zlovestnejšie, vytvorila si solídne vzťahy s čínskou komunistickou stranou pred návratom Hongkongu Čínskej ľudovej republike v roku 1997.
Keď malého a uhladeného Yeunga, vtedy 57-ročného, spovedal v roku 1997 novinár Fredric Dannen, pripustil, že jeho rodina mala "mafiánsky pôvod", ale poprel, že by on sám bol bossom triád. "Pripadám vám nebezpečný?" spýtal sa so širokým úsmevom.
Zdanie a realita
Yeungova Emperor Group je teraz veľkým hongkonským konzorciom zaoberajúcim sa realitami, finančnými službami, hodinkami, klenotmi a ďalšími aktivitami, zvlášť filmárstvom. Za posledných päť rokov produkoval 12 medzinárodnych filmov, z nich väčšina boli lacné bojové snímky s Jackiem Chanom.
No za obchodným úspechom sa skrýva základ - prepojenie na čínsku komunistickú vládu. Obchodné brožúry Emperoru obsahujú rôzne fotografie Yeunga s čínskymi predstaviteľmi, z ktorých niekoľkí sú jeho obchodnými partnermi (Emperor založil prvú súkromnú banku v komunistickej Číne s ministerstvom spravodlivosti, ktoré je tiež druhým najväčším akcionárom v Emperor International Group). Len niekoľko dní po Yeungovom zatknutí v roku 1994 sa mal dokonca stretnúť s čínskym prezidentom Ťiang-ce-Minom.
Yeung povedal Dannenovi, že s radosťou prezradil hongkonskej komisii pre cenné papiere, ktorá mu zakázala zúčastniť sa na verejne obchodovateľnej časti Emperor Group, kúpu podielu zo strany ministerstva spravodlivosti. "Keďže som kriminálnik, triádista, prečo by mi mali (čínski predstavitelia) veriť?" povedal.
Komunisti a zločinci
Nie je to otázka, na ktorú by bolo ťažké nájsť odpoveď. Ešte v 80. rokoch, keď Čína a Anglicko rokovali o návrate Hongkongu, sa čínske úrady pokúšali získať vernosť triád tejto kolónie výmenou za sľub, že nebudú zasahovať. Wong Man-Fong, bývalý podpredseda čínskej štátnej tlačovej agentúru Xinhua v Hongkongu povedal, že Peking ho inštruoval, aby sa spriatelil s vodcami triád. "Povedal som im, že ak nebudú narúšať stabilitu Hongkongu, nebudeme im brániť zarábať peniaze," prezradil Wong.
Čínsky vodca Teng Siaoping sám nadhodil tému triád vo verejných prejavoch v rokoch 1983 a 1984, po tom, čo sa dosiahla dohoda o prechode Hong-kongu. Povedal, že ich moc v Hong-kongu je "veľmi veľká", no niektorí z nich sú "vlastenci".
O desať rokov neskôr tvrdil čínsky minister pre verejnú bezpečnosť Tao Siťiu, že "vzhľadom na organizácie ako triády v Hongkongu, kým sú títo ľudia vlastencami a kým im záleží na stabilite a prosperite Hongkongu, mali by sme sa spojiť, lebo čím viac ľudí spojíme, tým lepšie."
Kľúčovou udalosťou, ktorá spečatila toto "spojenie" medzi najväčším zločineckým bratstvom na svete a jeho najväčším pretrvávajúcim totalitným štátom, bol masaker v roku 1989 na Námestí nebeského pokoja Tien-an-men, po ktorom pochodovalo Hongkongom na protest vyše milión ľudí. Demonštrácia otriasla čínskymi orgánmi, ktoré dovtedy považovali túto kolóniu za apolitickú a zameranú len na zarábanie peňazí. Zjavne ich tiež primala podplatiť triády, aby zabezpečili sociálnu stabilitu po prechode Hongkongu.
Albert Yeung bol jedným z prvých údajných bossov triád, ktorý sa spojil s Číňanmi. "Čína bola vo veľmi zlom stave," povedal Dannenovi. "Po Tien-an-men sa s nimi nikto nechcel kamarátiť. No my sme tam šli a začali sme sa priateliť s najvyššími ľuďmi a investovať tam peniaze. A oni to oceňujú."
Yeung usporiadal v novembri 1992 v Pekingu banket na oslavu založenia svojej banky s ministerstvom spravodlivosti. Bol to jeden z prvých podnikov so spoločnou majetkovou účasťou medzi triádami a čínskou vládou, ale zďaleka nie posledný. V 90. rokoch kúpila Ľudová oslobodenecká armáda podiel na reťazci nočných klubov v Šanghaji s Yeungovou triádou Sun Yee On, zatiaľ čo Úrad verejnej bezpečnosti vlastnil bordely v tom istom meste. "Investičné portfólio" ĽOA teraz zahŕňa hotely, mobilné telefónne siete, aerolinky a basketbalové družstvá.
"Zbohatnúť je úžasné," vyhlásil komunistický vodca Teng a v južnej Číne dal triádam šancu dokázať to.
Rozširovanie
No pakt medzi triádami a čínskou vládou za rozšíril ďaleko za hranice Hong-kongu a Číny. V roku 1997 vysvitlo, že vyše dvesto kanadských spoločností je priamo či nepriamo ovládaných Čínou, alebo presnejšie, vlastnili ich príslušníci alebo spoločníci triád s prepojením na čínske výzvedné služby a slúžili na utajenie zločineckých alebo výzvedných aktivít.
Citované spoločnosti zahŕňali známe koncerny, ako energetickú spoločnosť Husky Oil, investičnú banku Merrill Lynch, banku CIBC a hotelový reťazec Ramada. Zistilo sa tiež, že čínski "magnáti" poslali veľké sumy kanadským politickým stranám, prali špinavé peniaze, obchodovali s heroínom a poskytovali pomoc čínskej tajnej službe.
Kanadská vláda Jeana Chretiena reagovala promptne. Správu odsúdila. Vyhlásila, že vychádza z fám a ničí kariéry tajných agentov, ktorí ju napísali. Táto reakcia by možno pôsobila vierohodnejšie, keby správa neodhalila, že triády zistili, že rýchly spôsob, ako získať vplyv, je poskytnúť financie hlavným politickým stranám vrátane liberálov Jeana Chretiena (vyše 20-tisíc USD od Merrill Lynch Canada v roku 1994 a 100-tisíc USD od Husky Oil).
Späť v súdnej sieni
Pokiaľ ide o triádu Sun Yee On, išlo o najmocnejšiu z triád so sídlom v Hong-kongu s rozsiahlymi medzinárodnými záujmami (USA, Nový Zéland a Kanada). Sun Yee On ovláda čínsky zábavný priemysel.
Albert Yeung trvá na tom, že už nemá nijaké prepojenia na triády, ale naďalej má zakázaný vstup do Kanady a USA pre svoje kriminálne kontakty. Dokonca aj ľudia, ktorí s ním obchodujú, majú problémy. Napríklad bývalý kongresman Stephen J. Solarz, ktorý bol nútený stiahnuť svoju ponuku stať sa veľvyslancom v Indii preto, že mal obchodné styky s Yeungom.
"Skrátka len žiarlia na môj úspech," povedal Yeung Dannenovi.
No chýry sa stále držia, rovnako ako svojrázne Yeungovo správanie. Magnát sa v roku 2003 znovu ocitol pred súdom, obvinený z podplácania vysielacích spoločností, aby dali jeho spevákov na lepšie miesta hudobných rebríčkov (Emperor je aj poprednou nahrávacou spoločnosťou v Hongkongu). Keď ho médiá požiadali o komentár, tri razy odrecitoval čínske príslovie "jang ti či ju". Doslovný význam - "pohroma postihuje rybu v priekope". Odkaz znie - nepchajte nos do vecí, ktoré sa vás netýkajú.
Mohli by vám ho odseknúť.
Zdroje: David Blafl, Triad Takeover: A Terrifying Account of the Spread of Triad Crime in the West; James Finckenaeur, Chinese Transnational Organized Crime: The Fuk Ching Triads Today; Global Organized Crime Reports; Triad Societies in Hong Kong; Fredric Dannen, Partners in Crime; Bertil Lintner, Blood Brother: Crime, Business and Politics in Asia; Chinese Intelligence Services and Triads: Links in Canada (tajný koncept správy jazdnej polície RCMP a Kanadskej výzvednej agentúry CSIS).
Výhody členstva v triádach
Sloboda pohybu - členstvo poskytuje automatické právo fungovať spoločensky alebo zločinecky v oblasti ovládanej triádou
Finančná pomoc - po zatknutí políciou sa príslušník triády môže spoľahnúť na spoločníkov a kolegov, že poskytnú finančnú pomoc na právnické výdavky
Dôvernosť - členovia triády, ktorí sa zúčastňujú na organizovanom zločine, vyžadujú nepretržitý kontakt so spolusprisahancami a fakt, že všetci prisahali, vyvoláva väčšiu vzájomnú dôveru
Strach - fakt, že zločinec je príslušníkom triády a povie to svojej obeti, často znižuje potrebu použiť násilie
Tvár - je veľmi dôležité "mať tvár" a niet pochýb, že členstvo v triáde zvyšuje štatút človeka v zločineckom spoločenstve
Moc alebo fyzická podpora - v prípade účasti na spore môže člen zvolať spoločníkov a kolegov na pomoc, aby zastrašili alebo zaútočili na protistranu.
Zdroj: Čínske výzvedné služby a triády: Finančné prepojenia v Kanade, tajná správa predložená Spoločnej revíznej komisii RCMP-CSIS, 24. jún 1997.
Hongkonský magnát Albert Yeung vládne zábavnému priemyslu bývalej britskej kolónie a prostredníctvom svojej firmy Emperor Group ovláda miliardy dolárov v akciách v realitnej brandži a ďalších iných. V Číne i na celom svete. Je tiež na čiernej listine Kanady a USA. Do týchto štátov má zákaz vstupu vzhľadom na svoje údajné členstvo v triádach, obávanom podsvetí Číny.
O filme Medailón z roku 2003 seattleský recenzista z Post-Intelligence napísal: "Je taký plný otrepaných postáv a chabých hlúpostí ako z grotesky, že je ťažké nezaspať pri ňom." Zjavne nepočul o Yeungových priateľoch odsekávajúcich končatiny. |