Irackí radikáli včera zaútočili na štyri sunnitské mešity v blízkosti irackej metropoly Bagdad. Podľa irackej polície ide o ďalšiu zo série odvetných akcií za stredajší bombový útok na uctievanú šiitskú mešitu al-Askaríja v meste Sámarrá, pri ktorom sa zrútili dva minarety.
V meste Iskandiríja vzdialenom asi 80 kilometrov južne od Bagdadu nastal výbuch vo Veľkej mešite a v ďalších dvoch svätostánkoch. V mešite Chudaír v bagdadskej štvrti Bajaá podľa miestnych založili požiar.
Mešita posledného imáma
Na sámarrskú svätyňu, známu aj ako Zlatú mešitu, pritom už zaútočili vlani vo februári. Poškodili jej kupolu. Vyvolalo to sektárske násilnosti medzi šiitmi a sunnitmi neskutočných rozmerov.
Zlatá mešita je jednou z najdôležitejších svätýň šiitov. Je súčasne hrobom desiateho a jedenásteho šiitského imáma. Imámovia ako priami pokrvní potomkovia proroka Mohameda a jediní legitímni duchovní vodcovia komunity hrajú v šiitskom islame ústrednú rolu. V Sámarre žil navyše posledný, dvanásty imám, Muhammad al-Mahdí, známy ako „skrytý“. Podľa šiitov sa raz vráti na Zem, aby tu obnovil spravodlivosť.
V Bagdade a ďalších mestách po explózii v Sámarre vyhlásili zákaz vychádzania. Opakovaným útokom na mešity sa usilovali zabrániť posilnené hliadky desaťtisícov amerických a irackých vojakov. Prísne stráženú Zelenú zónu v irackej metropole, sídlo irackého parlamentu a amerického veľvyslanectva, však včera zasiahlo niekoľko sérií mínometných striel.
Podozrivá je al–Káida
Z útoku na Zlatú mešitu obvinil iracký premiér Núrí al-Malíkí teroristickú sieť al-Káida, ktorá sa snaží v Iraku o konfrontáciu medzi šiitmi a sunnitmi. Jednotky Spojených štátov v posledných dňoch zadržali 25 údajných členov hnutia.
Americký prezident George Bush včera irackému premiérovi vyjadril ľútosť nad útokom na Zlatú mešitu. Zároveň vyzval Malíkího, aby „túto tragickú chvíľu premenil na príležitosť ukázať militantom jednotu“. Bush vo vyhlásení označil útok za „barbarský čin“. Dodal, že USA sú ochotné pomôcť znovu postaviť svätyňu.
V rozhovore pre denník USA Today v stredu generál David Petraeus, veliteľ amerických síl v Iraku, povedal, že násilie medzi šiitmi a sunnitmi v Bagdade pred útokom na mešitu v Sámarre pokleslo. Vyhlásenie radikálneho šiitského duchovného Muktadu Sadra, ktorý vyzval svojich stúpencov, aby zachovali pokoj, označil Petraeus za významné a konštruktívne.
Extrémistov cvičí Irán
Petraeus tiež obvinil Irán, že financuje, cvičí a dokonca v niektorých prípadoch usmerňuje niektoré kroky extrémistov v Iraku. Nijakú konkrétnu organizáciu však nemenoval.
Šiiti a sunniti tvoria dve základné vetvy islamu. Sunniti tvoria vyše 30 percent, šiiti okolo 65 percent obyvateľov v Iraku. Podľa svetových médií sú posledné útoky na mešity testom na politickú klímu.