BRATISLAVA. Argentínčan Guillermo Coria sa pustil do boja za očistenie svojho mena. Na súde, ktorý sa začne budúci týždeň, chce dokázať, že steroid nandrolón, na ktorý bol v roku 2001 pozitívne testovaný, sa dostal do jeho tela prostredníctvom vitamínového prípravku, ktorý v tom čase užíval. Viní z toho amerického výrobcu výživových doplnkov Universal Nutrition, firmu zažaloval a požaduje odstupné okolo 10 miliónov eur.
„Guillermo mal v tom čase len 19 rokov a bol žiadaným hráčom. Jeho hviezda mohla naplno zažiariť, ale vďaka pozitívnemu testu, za ktorý nemohol, sa tak nestalo,“ citovala agentúra SITA slová tenistovho právneho zástupcu Willa Nyströma.
Ak by Coria súd, ktorý má trvať desať dní, vyhral, bolo by to už jeho druhé víťazstvo v tomto prípade. Po prvý raz uspel, keď sa mu dvojročný zákaz hrať podarilo skresať na sedem mesiacov. Dal si vypracovať analýzu, ktorá dokázala, že vitamínový prípravok bol kontaminovaný steroidmi. Firma napokon pripustila, že vo svojej továrni vyrábala v rovnakom čase a na tej istej linke preparáty obsahujúce steroidy i výživové doplnky, ktoré mali byť „čisté“. To by mohlo argentínskemu hráčovi zahrať do karát.
Argentínčanov bolo najviac
Coria nie je jediným Argentínčanom v tenisovom svete, ktorý sa dostal do dopingových problémov. Naopak, Argentína je práve na čele negatívneho rebríčka najväčšieho počtu prichytených hráčov.
Len nedávno definitívne uzavreli prípad Guillerma Caňasa. Aj on sa po odpykaní pätnásťmesačného trestu za doping pokúsil očistiť dodatočne svoje meno. Nemohol sa zmieriť s faktom, že mu zakázané diuretikum hydrochlorothiazid ako súčasť lieku proti bolesti v hrdle podali oficiálni lekári na turnaji v Mexiku. Na Športovom arbitrážnom súde však neuspel.
Ďalším potrestaným bol Mariano Puerta, ktorý sa opäť objavil na scéne práve v týchto dňoch, na challengerovom turnaji v talianskom Sassuole pri Modene. V roku 2003 sa obhajoval, že clenbuterol sa do jeho tela dostal spolu s liekom na potlačenie astmy. V roku 2005 sa zasa látka etilefrin objavila v jeho organizme tak, že pil z kontaminovaného pohára svojej manželky. Až potom, ako tenisová federácia uznala, že zistené množstvo látky na stimuláciu srdca nemohlo mať nijaký výraznejší účinok, znížila mu pôvodný osemročný trest za opakovaný doping na štvrtinu.
V roku 2000 sa do dopingových problémov dostal Juan Ignacio Chela a o tri roky neskôr ešte aj Martin Rodriguez.
Tenisti: povolené doplnky neboli čisté
Podobný prípad ako ten Coriov sa už stal. V Českej republike. Bežec na lyžiach Petr Novák sa súdil s firmou, ktorej prípravky užíval. Podľa súdu mal pozitívny test práve na základe ich užitia.
Šesť preparátov poslal anonymne do akreditovaného laboratória v Belgicku. To zistilo až v troch prípadoch, že obsahujú zakázané látky, napriek tomu, že to nebolo uvedené na obale. Podobný test si dala urobiť aj firma, ktorú žaloval, ale všetky jej vzorky boli čisté. Lenže mali iné dátumy výroby. Súdy priznali Novákovi právo na odškodné, ale firma Aminostar vinu nechcela pripustiť.
Problematika nekvalitných povolených výživových doplnkov, ktoré vrcholoví športovci nutne na svoje výkony potrebujú, sa objavila aj priamo v tenisovom svete.
V roku 2002 pozitívne testovali na nandrolón českého tenistu Bohdana Ulihracha. Deväť mesiacov nehral, bojoval s Medzinárodnou tenisovou federáciou a ako sa napokon ukázalo, nedovolenú látku obsahovali výživové tablety, ktoré odporučila samotná federácia.
V správe experta, ktorá prispela k jeho očisteniu, bolo napísané, že tablety boli rozdelované fyzioterapeutmi na turnajoch. Boli vraj uložené v otvorených kontajneroch ponechaných bez dozoru v hráčskych šatniach. V roku 2002 a 2003 malo v ich dôsledku až 40 tenistov zvýšenú hladinu nandrolónu a sedem hráčov bolo pozitívne testovaných. Podobne ako Ulihrach dopadol aj Brit Greg Rusedski, ale obaja boli napokon omilostení.
Po týchto prípadoch začala federácia robiť dôkladný poriadok, problematiku výživových doplnkov kontrolovala aj vytvorená skupina hráčov. Jej členom bol aj Dominik Hrbatý.
Lenže dôkazom toho, že federácii sa situáciu nepodarilo úplne vyriešiť, je aj prípad Argentínčana Caňasa z roku 2005. Zakázanú látku mu v tele objavili na turnaji v Acapulcu. Po tom, čo užil lieky proti nachladnutiu. „Lieky, ktoré mali garanciu federácie o ich čistote, mi kupovali ľudia z turnaja,“ reagoval Caňas.
(slo)