BRATISLAVA. Riaditeľka SRo Miloslava Zemková zverejnila na internete svoje odpovede poslancom z mediálneho výboru. Ich otázky však podľa nej neidentifikovali problémy v SRo. Píše, že status verejnoprávnych médií vyrieši legislatíva, nie „právne neurčité“ poslanecké prieskumy.
Na výčitky, že je príliš suverénna, reagovala vyhlásením: „Ak zákon určí, že generálny riaditeľ nezávislého verejnoprávneho média má byť závislý, poslušný, servilný, zo svojej funkcie odstúpim.“
Neodpovedala na všetko
Na niektoré otázky Zemková odpovedať odmietla a odvolala sa na zákon o ochrane osobných údajov. Uviedla priemerný plat pracovníka rozhlasu, niečo vyše 22–tisíc korún, odmietla však vypočítať priemer bez platov vrcholového manažmentu. Podobne čiastočne odpovedala na otázku odmien pre vrcholový manažment. Sama do marca odmenu nedostala.
Poslanci sa tiež pýtali, kto je zodpovedný za zmätočné vymáhanie koncesionárskych poplatkov. Zemková odpovedala, že SRo sa s firmou BSP Lawyer Partners súdi.
Rozhlas bez ľudoviek
Poslanci sa pýtali aj na podiel slovenskej hudby vo vysielaní, kritizovali, že ľudová hudba už nie je na prvom okruhu, či presun nedeľnej rozhlasovej hry do neskorého večerného času.
Zemková tvrdí, že v skoršom čase hre konkurovala televízia a že ju stále počúva 100tisíc ľudí. Ľudovky sú zasa na Regine.
Výhradu k „infantilizácii“ prejavu moderátorov a tém považuje Zemková za nepodloženú. Zrušené Nočné dialógy podľa nej nahradila v lepšom čase vysielaná relácia Z prvej ruky.
Minárik: Ventilujú závisť
Podpredseda mediálneho výboru Dušan Jarjabek zo Smeru odpovede nekomentoval, kým ústavnoprávny výbor neurčí, či majú poslaci vôbec právo sa pýtať. Zemková totiž prieskum spochybnila – odvolala sa na analýzu právnika Radoslava Procházku.
Predseda mediálneho výboru Pavol Minárik z KDH hovorí, že v otázkach sa len ventiluje niečia závisť. Vidí za nimi aj politický záujem, aby sa Zemková vzdala, lebo je ťažko odvolateľná. Koaličné strany sa však môžu pokúsiť odvolať Rozhlasovú radu, prípadne počkať necelý rok na zmenu v jej zložení.
„To by sme veľmi predbiehali,“ hovorí Jarjabek. Pripúšťa, že rada je dnes rozdelená, ale vraj nie politicky. Jej predseda Vladimír Talian je presvedčený, že rada si plní povinnosti. Michal Dzurjanin z rady nepovažuje diskusiu za spolitizovanú. „Ide predovšetkým o efektívne využívanie zdrojov rozhlasu.“
Z odpovedí SRo
generálne riaditeľstvo so 40 pracovníkmi dostalo v 1. kvartáli 2007 odmeny 218tisíc, sekcia programu s 511 ľuďmi 1,5 milióna
umeleckí pracovníci SRo majú priemenú mzdu 18,5tisíca, ekonomickí a vedúci 28,54tisíca, redaktori skoro 25tisíc korún
SRo dostal od júla 144 sťažností, opodstatnených bolo 90
podiel slovenskej hudby v Rádiu Slovensko je 41 percent, v Devíne 40 percent a v Regine 45 percent.