Strednú Európu vyčerpali reformy a populizmus. Píše sa to v štúdii organizácie Freedom House, ktorú včera zverejnili v Budapešti.
Slovensko v reformách a procese demokratizácie spoločnosti v rámci krajín Visegrádskej štvorky spolu s Maďarskom vedie. Aj u nás sa však situácia v porovnaní s predchádzajúcim rokom zhoršila.
Slovensko
Najvážnejšie pochybnosti o Slovensku vyslovil Freedom House v otázke nezávislosti súdnictva. Správa sa zaoberá krokmi ministra spravodlivosti Štefana Harabina a poukazuje na výmeny predsedov krajských súdov a tlaky na zrušenie Špeciálneho súdu. Stav v justícii podľa analytikov ovplyvňuje celú spoločnosť a zvyšuje riziko korupcie.
Autori vystríhajú aj pred priveľkou koncentráciou moci v rukách premiéra Roberta Fica a vládnych strán a pred nepriateľským postojom k mimovládnym organizáciám.
„Nepovažujeme za potrebné komentovať prieskumy, ktorých hodnotenia sa nezakladajú na realite,“ povedala hovorkyňa premiéra Silvia Glendová. Hovorkyňa pripomenula, že vláda napríklad nikdy nepripravovala zrušenie Špeciálneho súdu, o ktorom sa v správe píše.
Ministerstvo spravodlivosti obhajovalo výmeny šéfov súdov, ktoré Freedom House kritizoval. Ich dôvody by podľa rezortu Štefana Harabina obstáli v akejkoľvej krajine EÚ. Aj ministerstvo argumentovalo tým, že Špeciálny súd naďalej existuje a do legislatívneho procesu ani nepredložili žiaden návrh na jeho zrušenie.
Nebezpečný populizmus
Kľúčová výstraha správy hovorí: v oblasti od strednej Európy až po Kaukaz silnie populizmus a tlak na nezávislosť súdnictva. „Pričasto sa vládnuce elity zameriavajú na koncentráciu moci. Médiá vykazujú stále väčšiu mieru straníckosti a nízku profesionalitu,“ tvrdí editorka správy Jeannette Goehring.
Organizácia každoročne hodnotí posun v reformách spoločnosti a stav demokracie. Tento rok sa zamerala na 29 postkomunistických krajín a oblastí na východ od niekdajšej železnej opony.
Divoké obdobie
Nepokoje v Maďarsku, dlhé vyjednávania o zostavení vlády v Česku, kontroverzní bratia Kaczyńskí na čele Poľska a nepredvídateľné smerovanie po zmene vlády na Slovensku. Asi najdivokejšie obdobie V 4 od roku 1989 pribrzdilo demokratický vývoj v strednej Európe.
Najhoršie Poľsko
Najhoršie hodnotenie z týchto krajín si vyslúžilo Poľsko, ktoré vďaka svojej veľkosti a najmä rastúcemu medzinárodnému vplyvu výrazne ovplyvňuje dianie v celom regióne.
„Poľsko je, tak ako vždy, barometrom zmien v strednej Európe,“ myslí si Charles Gati, profesor na John Hopkins University a jeden zo zostavovateľov správy.
Poliakom uškodila nútená výmena na postoch riaditeľov štátnych médií a snahy o lustráciu novinárov.
Maďarskú pozíciu podľa správy oslabili najmä jarné nepokoje v Budapešti, ktoré odhalili slabosť štátnych inštitúcií.
Napriek sedemmesačnému zostavovaniu vlády sa Česká republika v rebríčku Freedom House drží. Ústavnú krízu podľa expertov vyvážil rozvoj miestnej samosprávy a reformy súdnictva.
Preniknúť do ruských regiónov je nemožné
Podľa Freedom House Rusko pokračuje v autoritatívnom kurze a ničí slobodu médií.
Rusko vždy veľmi negatívne reaguje na kritiku medzinárodných organizácií, ktoré ho v posledných rokoch radia do jednej kategórie s Čínou či dokonca Severnou Kóreou. Aj prezident Vladimir Putin v posledných vystúpeniach spochybnil objektivitu podobných správ, aké vydáva Freedom House.
Hlavným zdrojom informácií o porušovaní ľudských práv v Rusku sú viac či menej nezávislé médiá a neziskové organizácie, a napokon i zahraniční korešpondenti pôsobiaci v krajine. Režim Vladimira Putina ich výrazne okliešťuje, čím klesá ich vierohodnosť. Väčšinu elektronických médií plne kontroluje Kremeľ.
Mnoho informácií v správe Freedom House vyplýva aj z rozhovorov ruských opozičných politikov v zahraničných médiách, bývajú však politicky motivované a nemožno ich pokladať za objektívne.
Najobjektívnejším zdrojom sú však ruské i zahraničné mimovládne organizácie, ktoré sa na monitorovanie ľudských práv špecializujú. Ich výsledky sú na vysokej profesionálnej úrovni a možno sa na ne spoľahnúť.
Najväčšie prehrešky vznikajú na regionálnej úrovni. Ide o najslabší článok správy Freedom House. Obrovské Rusko nedovoľuje zaznamenať každý prípad porušenia práv a slobôd občanov. Viac pozornosti by si odľahlé oblasti určite zaslúžili, lebo práve tu sú zlovôle úradov, korupcie, mazáctva v armáde či represie voči novinárom omnoho výraznejšie, než v ostro sledovanej metropole a celej európskej časti Ruskej federácie.
Aj z tohto hľadiska je škoda, že podľa Freedom House tento rok v máji USA znížili objem financií na rozvoj demokracie v Rusku a na Ukrajine.
Petra Procházková
Sloboda a reformy
Americkú mimovládnu organizáciu, ktorá hodnotí úroveň slobody, založila prvá dáma USA.
Freedom House je americká mimovládna organizácia, ktorú v roku 1941 založila manželka prezidenta Franklina D. Roosevelta Eleonor.
Angažuje sa napríklad v pomoci disidentom na Kube a lobuje v amerických a svetových politických kruhoch za presadzovanie ľudských práv a šírenie demokracie. Každoročne vydáva správu o stave slobody tlače. Európska pobočka organizácie Freedom House Europe sídli v Budapešti.
Za Slovensko na správe spolupracovali analytici Inštitútu pre verejné otázky Grigorij Mesežnikov, Miroslav Kollár a Michal Vašečka.
(jk)
Vláda neprihliadana názor opozície
O správe Freedom Hosue sme sa rozprávali s jedným z autorov slovenskej časti politológom GRIGORIJOM MESEŽNIKOVOM.
Prečo sa index demokracie na Slovensku znížil?
„Treba povedať, že Slovensko je stále považované za konsolidovanú demokraciu, nejde o zmenu kvality režimu. V jednotlivých oblastiach, ale došlo k problematickému vývoju, a to bolo zaznamenané. Spomedzi hodnotených krajín sme stále v najvyššej kategórii, tieto trendy by však mali byť istým varovaním.“
K zhoršeniu došlo aj v okolitých krajinách. Prečo?
„V strednej Európe pozorujeme isté znepokojivé trendy, ktoré súvisia s politickým štýlom niektorých vlád. Už ich zloženie naznačuje, že pri moci sú aj sily, ktoré nie vždy uplatňujú liberálny výkon moci. Toho sme v rôznych podobách svedkami na Slovensku, v Poľsku aj v Maďarsku. Tam sa riešenie dôležitých otázok dokonca prenáša na ulicu, čo je pokus obchádzať existujúci inštitucionálny rámec. U nás sa zas vzťah medzi vládnou väčšinou a opozičnou menšinou v parlamente dostal do podoby, ktorá robí opozíciu zbytočnou, pretože sa reálne nepodieľa na procese legislatívnej tvorby. Vládna koalícia premenila hlasovanie v parlamente na hlasovaciu mašinériu, kde sa absolútne neprihliada na názor opozície.“
V čom u nás došlo k najväčšiemu zhoršeniu?
„Zhoršenie vidím v oblasti pôsobenia orgánov verejnej moci tak na centrálnej, ako i miestnej úrovni. V oblasti boja s korupciou sa predchádzajúci dynamizmus oslabil. Na druhej strane je pozitívne, že špeciálny súd napokon ako inštitúcia zostal. Negatívom bolo, že boli pokusy ho zlikvidovať a stále celkom neustali, čo dáva minister spravodlivosti najavo.“
Je správa zdvihnutým varovným prstom?
„Bolo by dobre urobiť reálny odpočet stavu spoločnosti a všetko, čo nie je v súlade s princípom liberálnej demokracie, odstrániť. Aj posledné dni takýto zlý trend priniesli. Myslím to, čo sa odohráva okolo výrokov predsedu SNS Jána Slotu, ktorý je silný politický hráč a svojimi výrokmi podnecuje časť verejnosti k nenávisti. Ak takýto trend bude pokračovať, určite sa to prejaví na ďalšom zhoršení vnímania Slovenska.“
Michal Piško
Stĺpček Petra Morvaya
Koniec socializmu
Freedom House tvrdí, že úroveň demokracie v strednej Európe vrátane Slovenska klesá. Zhoršuje sa politická kultúra a silnie populizmus. Niet sa čo čudovať. Jedným z dôvodov radikalizácie stredoeurópskych spoločností je paternalizmus prežívajúci z časov socializmu. Pevným bodom myslenia nášho človeka je, že má všetky jeho problémy vyriešiť štát.
Práve posledné dva–tri roky sú však prevratné v tom, že sa stredoeurópske štáty konečne začínajú so socializmom rozchádzať. Zavedenie priamych poplatkov v zdravotníctve na Slovensku, v Maďarsku a Česku nie je len akousi ekonomickou reformou. Je to zásadný pokus prebudiť tieto spoločnosti z hlbokého a šťastného sna o tom, že je možné žiť bez akéhokoľvek ohľadu na realitu. Takéto prebudenie je vždy nepríjemné a ten, koho postihne, občas reaguje až hystericky. Hlavne ak sa v každej krajine nájdu politické sily, a dokonca i vlády, ktoré ho ubezpečujú, že by mohol pokojne spať ďalej. Podľa toho potom hlásenie o stave demokracie v našich končinách vyzerá.
Kliknite - obrázok zväčšíte.