O globálnom otepľovaní a množstve nečistôt vypustených do ovzdušia sa v týchto dňoch rozprávajú bruselskí politici aj verejnosť, ktorú pozvali na každoročný Zelený týždeň.
„Globálne otepľovanie môže narásť najviac o dva stupne. Ak sa oteplí viac, hrozia svetu katastrofické zmeny,“ povedal šéf Európskej komisie José Barosso.
Vzápätí si z pléna vypočul otázku, prečo potom z eurofondov stále masívne dotujeme výstavbu diaľnic. A prečo Európsku komisiu žalujú krajiny ako Slovensko či Poľsko, ktoré nesúhlasia s normou na znižovanie emisií, ktorú im komisia stanovila. A takto diskusia pokračovala hodiny.
Rubikon či prázdne záväzky?
Európska únia si stanovila odvážny cieľ. Chce zabrániť globálnemu otepľovaniu a znížiť emisie CO2 do roku 2020 o 30 percent oproti úrovni v roku 1990. Na minulotýždňovom summite G8 sľúbili spoluprácu Európskej únii aj krajiny ako Kanada či Japonsko. „Lídri krajín G8 prekročili rubikon, viac nehovoríme o tom či, ale ako a kedy emisie znížime,“ interpretoval dohodu Barosso.
„Ani keby sme každý rok znížili emisie CO2 o percento, nestačilo by to a cieľ by sme nesplnili,“ varoval neskôr riaditeľ oddelenia klimatických zmien v DG Environment Jos Delbeke.
A vzápätí vyratúval, čo treba urobiť - potrebujeme zvýšiť investície do ekotechnológií, zvýšiť výrobu energie z obnoviteľných zdrojov (nemyslí jadrové elektrárne, tie únia masívne podporovať nebude), používať viac biopalív, pokračovať musí úspešný trh s emisiami. Rovnako treba podporiť rozvoj nových technológií, ktoré majú zachytávať oxid uhličitý, aby sme ho mohli uskladniť v podzemných úložiskách.
Nový fond
Únia chce tiež zastaviť odlesňovanie a vyzýva na spoluprácu aj rozvojové krajiny. Odlesňovanie je totiž z komisie zodpovedné za pätinu emisií.
A aby to nebolo všetko, tak aj teraz sa uvažuje, že politika znižovania emisií potrebuje nový fond. „Blíži sa termín, keď sa budeme zaoberať rozpočtom na obdobie po roku 2013. Myslím, že by sme sa mali zamyslieť nad potrebou nového fondu na znižovanie emisií,“ pripomenul poľský expert Kassenberg.
Plány komisie
Za posledných sto rokov sa Zem oteplila o 0,76 stupňa. Európa o jeden stupeň. Komisia chce zastaviť otepľovanie na dvoch stupňoch, preto navrhuje:
znížiť emisie CO2 do roku 2020 o 30 percent
znížiť spotrebu energie (firmy o 20 percent, budovy o 30 percent)
zvýšiť podiel obnoviteľných zdrojov pri výrobe energie
postaviť 12 elektrární, ktoré budú používať fosilné palivá, ale zároveň aj novú technológiu na zachytávanie emisií (carbon capture storage)
do roku 2012 majú všetky nové autá produkovať 120 gramov CO2 na kilometer (dnes je to asi 160).
Autor: Andrea Hajduchová, Brusel