Ľudskoprávna organizácia Amnesty International (AI) môže prísť o finančné príspevky tisícov svojich stúpencov z radov katolíckej cirkvi. Predseda Pápežskej rady pre spravodlivosť a pokoj Renato Martino (na snímke Reuters) v rozhovore pre americký časopis National Catholic Register povedal, že Svätá stolica nebude viac podporovať túto organizáciu.
Podľa neho je táto reakcia „nevyhnutným dôsledkom“ zmeny v prístupe Amnesty k otázke potratov. „Amnesty diskvalifikovala samu seba ako ochrancu ľudských práv,“ hovorí v rozhovore kardinál.
V apríli sa po dvoch rokoch konzultácií s odborníkmi z oblasti medicíny a ľudských práv AI rozhodla podporiť iniciatívu organizácie Zastavme násilie na ženách.
Po preskúmaní množstva prípadov žien, ktorých otehotnenie bolo následkom hrubého porušenia základných ľudských práv, rozhodla sa zapojiť do kampane, ktorej cieľom je legalizovať interrupcie za určitých okolností. Ide najmä o prípady znásilnení a incestov.
Cirkev je nekompromisná
Kardinál Martino argumentuje, že „nič neospravedlňuje úmyselné zabitie nevinného ľudského života“. Potrat je podľa učenia cirkvi vždy vražda. Poukazuje na to, že AI založil v roku 1961 Brit Peter Benenson, ktorý konvertoval na katolícku vieru. Amnesty až doteraz nepodporovala interrupcie.
Takúto zásadnú zmenu postoja podľa neho katolíci nemôžu akceptovať, a preto logicky nemôžu prispievať na niečo, čo sa nezhoduje s ich morálnymi zásadami.
„Ospravedlniť potrat, aj v prípade znásilnenia, znamená označiť nevinné dieťa v maternici za nepriateľa. Vec, ktorú treba zničiť,“ zdôraznil kardinál Renato Martino.
Amnesty na strane obetí
„Naša organizácia nikdy nepropagovala potraty,“ povedala v rozhovore pre Reuters generálna sekretárka organizácie Kate Gilmorová. „Ak by však kardinál bol v Darfúre a stál medzi obeťami znásilnení, do ktorých hádžu kamene, potom by mohol rozprávať o tom, či máme právo bojovať za ich ľudské práva,“ dodala Gilmorová.
Podľa nej navyše AI nedostáva nijaké financie od Vatikánu, iba ak by boli „poukázané anonymne“. „Neprijímame nijaké príspevky od štátov alebo oficiálnych inštitúcií pre zachovanie našej nezávislosti,“ povedala Gilmorová pre agentúru ANSA. Odmieta obvinenie cirkvi, že Amnesty podľahla potratovej lobby.
Údaje Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) uvádzajú, že asi 45 miliónov nežiaducich otehotnení je predčasne ukončených. Takmer 19 miliónov týchto interrupcií nie je vykonaných bezpečne. Až 68-tisíc žien zomrie ročne pri neodbornom pokuse o potrat.
VIDEO: Čomu sa venuje Amnesty International? (angličtina)