"Hneď po odkúpení bytov sme sa rozhodli, že využijeme maximum spoločných priestorov na získanie prostriedkov pre fond prevádzky, údržby a opráv," hovorí predseda spoločenstva vlastníkov bytov a nebytových priestorov Miroslav Takáč. V prvej etape dali vlastníci do poriadku suterén a prerobili pôvodné latkové pivnice na murované. Príspevok schválili zhruba 10-tisíc korún na byt. Dohodli, že ďalšie spoločné priestory - práčovňu, sušiareň, kočikáreň, smetiareň, sklad a časť vestibulu dajú do prenájmu. Rozhodnutiu predchádzala kalkulácia, možné príjmy spoločenstva z prenájmu týchto priestorov vyrátali na 180-tisíc korún ročne. O prenájom niektorých priestorov prejavili napokon záujem aj obyvatelia domu alebo ich príbuzní. "S nimi bola dohoda najjednoduchšia a najrýchlejšia," rozpráva Takáč.
Všetky spoločné priestory, ktoré chcel dom prenajať, v stavebnom konaní preklasifikovali na nebytové priestory. "Vybavovali to sami nájomcovia, čo bola výhoda, lebo priestory už ako nebytové ostanú, aj keď sa nájomcovia vystriedajú. Takto by malo postupovať každé spoločenstvo a nezabudnúť na zmenu spoločných priestorov na nebytové priestory," upozorňuje Takáč, ktorý je zároveň podpredseda Regionálneho centra Bratislava patriaceho do Združenia spoločenstiev vlastníkov bytov na Slovensku.
Z časti vestibulu sa stal malý nebytový priestor, v ktorom je trafika, kočikáreň na prízemí sa zmenila na obchod. Vlastníci si pritom vyhradili, že v spoločných priestoroch nechcú mať potravinový obchod alebo pohostinské zariadenie. V priestoroch bývalej kočikárne sa vystriedala drogéria, predajňa armatúr, cestovná kancelária a v súčasnosti je tam nechtový dizajn. Keďže je dom v centre, nie je problém s hľadaním nájomcov. V bývalej smetiarni, ktorá sa na smeti už dávno nepoužíva, je podnik poskytujúci masáže, zo sušiarne a práčovne je kaderníctvo. Pôvodný sklad sa aj teraz prenajíma ako sklad. Príjmy má spoločenstvo vlastníkov aj z malých reklamných pútačov, ktoré majú miestni podnikatelia na fasáde domu.
Príjmy z prenájmu spoločných priestorov tohto bytového domu napokon dosahujú 200- až 250-tisíc korún ročne a prekonali teda aj pôvodné očakávania. "Ceny samozrejme ovplyvňuje lokalita. Paneláky na sídlisku sú v inej situácii ako bytový dom v centre. Ten náš je zasa v bočnej uličke a nemôže sa porovnávať s domami orientovanými na hlavnú ulicu," mieni Takáč.
Po zdanení príjmov z prenájmu napokon pribudne spoločenstvu do fondu prevádzky, údržby a opráv každoročne okolo 200-tisíc korún. Vďaka nim majú vlastníci bytov veľmi nízke vlastné príspevky do fondu.
Vlastníci sú s výsledkami svojho rozhodnutia spokojní a každoročne si odsúhlasia, na aký účel získané peniaze poskytnú. Z prostriedkov získaných z prenájmu spoločných priestorov financoval bytový dom napríklad čiastočnú opravu strechy, položenie novej krytiny na sedlovú časť strechy, úpravu dvora, drobné opravy fasády, renováciu kabín výťahov, prerobenie vchodových dverí, nové zvončeky, výmenu kotla, ako aj rekonštrukciu okien na schodištiach. V súčasnosti sa opravujú balkóny.
(gf)