V čase, keď sa Nobelova cena za literatúru vníma často ako politický akt a keď sa naopak britská Booker Prize teší obrovskej popularite po celom svete, sa založenie Medzinárodnej Bookerovej ceny javí ako veľmi šťastný nápad. Od tej pôvodnej sa líši nielen svojím medzinárodným rozmerom, ale i tým, že oceňuje autorov za ich celoživotné dielo. Prvým takto vyznamenaným autorom bol albánsky spisovateľ Ismail Kadar, ktorý síce napísal niekoľko kníh poplatných Hodžovmu totalitnému režimu, no aj rad vysoko hodnotných umeleckých diel.
Podobne nespochybniteľnou voľbou je i Chinua Achebe, ktorému porota dala prednosť pred takými hviezdami svetovej literatúry, ako sú John Banville, Carlos Fuentes, Amos Oz, Michel Tournier či Salman Rushdie. Niet sa čo čudovať, lebo Achebeho tvorba má ešte iný než čisto estetický rozmer - podarilo sa mu totiž dať literárny hlas kontinentu, ktorý sa dosiaľ vyznačuje predovšetkým silnou orálnou tradíciou.
Achebe je autorom viac než 20 kníh, románov, poviedok, esejí i poézie, ale do dejín svetovej literatúry sa nezmazateľne zapísal predovšetkým románom Svet sa rozpadá, ktorý vydal v roku 1958 ako dvadsaťosemročný. Napriek tomu, že sa príbeh o rozpade tradičnej spoločnosti vystavenej vplyvu bielych misionárov, ktorí si so sebou priniesli okrem viery i odlišné hodnoty, snažili napodobniť mnohí ďalší autori, Achebeov román o udatnom bojovníkovi Okonowo zostáva stále nedostižnou klasikou.
Najsilnejšou stránkou knihy je totiž to, že na rozdiel od jeho „postkolonialistických“ epigónov môžeme Achebemu veriť. Kniha je napísaná jednoduchým jazykom, čo jej dodáva naliehavosť a presvedčivosť. Achebe sa dokázal vyvarovať sentimentality, melodramatickosti a v prostom, no veľmi dobre vystavenom príbehu silnej osobnosti z tradičnej kultúry podať panoramatický obraz nigérijskej kultúry i krajiny.
Autor: Ladislav Nagy (Autor je anglista)