Podľa informácií, ktoré včera priniesol denník MF Dnes, bývalá komunistická tajná služba v rokoch 1984 až 1986 sledovala aj súčasného českého prezidenta Václava Klausa (na snímke ČTK). Začala sa oňho zaujímať po upozornení agenta, že organizuje ekonomické semináre s ne– vhodným ideologickým obsahom.
Nemarxistický ekonóm
Semináre Klaus organizoval v Štátnej banke československej, v ktorej pracoval ako radový ekonóm. ŠtB prekážalo, že na nich šíri pravicové ekonomické myšlienky, ktoré sú v rozpore s marxistickým učením.
Na semináre Klaus pozýva ľudí spojených s Chartou 77 a osoby po roku 1968 vylúčené z komunistickej strany. Agenti jeho činnosť označovali za politicky veľmi nebezpečnú. ŠtB sa zaujímala aj o podobné ekonomické semináre, ktoré organizoval Klausov neskorší politický rival a premiér Miloš Zeman.
ŠtB preto odpočúvala Klausov byt a kanceláriu a sledovala jeho manželku Liviu. Dokonca tajne prehľadala Klausovu kanceláriu a vzala materiály z jeho sejfu. To však spochybnil sám Klaus tvrdením, že nikdy nijaký sejf nemal.
Vo svojich hláseniach ŠtB Klausa charakterizuje ako „obdivovateľa západného spôsobu života a literárnych diel pravicovo orientovaných osôb“. Všimla si aj vlastnosti, ktoré Klausovi kritici vyčítajú dodnes. Vraj z jeho správania vyplýva, že sa „cíti ako neuznaný génius“ a má vo zvyku svojich oponentov zosmiešňovať.
Udavači ho nezaujímajú
V rozhovore pre denník Klaus tvrdí, že sledovanie zo strany ŠtB predpokladal, príliš ho to však nezaujímalo. Ani teraz nechce vedieť, čo v jeho zväzku je a kto naňho donášal.
Podľa MF Dnes Klausovi hrozilo, že ho ŠtB obviní z ohrozenia hospodárskeho tajomstva. Mal sa ho dopustiť vynášaním citlivých ekonomických informácií na nepriateľský Západ. Za to mohol byť potrestaný tromi rokmi väzenia.
Klausove spisy doteraz unikali pozornosti, lebo boli v archíve ministerstva vnútra vedené iba pod poradovým číslom a krycím menom „Kluk“. Aj vďaka tomu kolovalo o prezidentovej činnosti pred rokom 1989 veľa dohadov.
Klaus nikdy otvorene proti komunistickému režimu nevystupoval. Po jeho páde naopak veľmi kritizoval protikomunistický disent a zľahčoval jeho význam. Aj včera potvrdil, že odmieta delenie ľudí na tých, ktorí proti režimu otvorene vystupovali a „všetkých ďalších“. Preto ho mnohí považovali za človeka, ktorý sa pred novembrom staral hlavne o kariéru. Objavené dokumenty tento pohľad trochu menia.