Na to sa môžeme pozrieť z dvoch uhlov. Mrzká logika nám našepkáva, že ak by Elliotove vlny fungovali tak, ako ich autor popísal, jeho dedičia by dnes vlastnili všetky kótované spoločnosti sveta. Nuž, faktom je, že ich vlastnia iní ľudia. Existuje však veľký počet firiem produkujúcich knihy, časopisy, semináre, či dokonca špecializo-
vané softvéry, založené na Ellio-
tových vlnách (pozri napr. www.elliottwave.com). Súdiac podľa počtu týchto firiem, sa na Elliotových vlnách dá zarobiť veľmi dobre, najmä ak ich predávate druhým. Druhý pohľad môžeme venovať investorom, ako George Soros, Warren Buffet alebo Viktor Kožený (aby sme nechodili ďaleko). Tí zbohatli na úplne iných vlnách a nevedno, či voľakedy dávali pozor na hodine matematiky, keď sa učili Fibonacciho čísla.
Elliotovej myšlienke nemožno uprieť istú vnútornú krásu. Možno, keď sa teória chaosu a fraktálov viac prepojí s finančnou analýzou, sa Elliotove vlny môžu stať pomôckou na prognózovanie vývoja na kapitálovom trhu najmä krátkodobých cyklov a pohybov. V dlhodobom výhľade, ktorý určuje správanie väčšiny investorov, je takéto prognózovanie, slušne povedané, otázne. Veď si len spomeňme, aké obrovské množstvo faktorov formuje správanie sa trhu: politické udalosti, makroekonomické súvislosti, psychologické faktory, technologické zmeny. Ak sa pristavíme len pri poslednom faktore, zistíme, že dnes tvoria značnú časť kótovaného trhu akcií rôzne počítačové a telekomunikačné firmy. Ešte pred pár desaťročiami o týchto odvetviach nikto ani nechyroval. Kto môže vedieť, aké technológie, a tým aj emisie akcií, budú dominovať trhu o ďalších pár desaťročí?
Budúcnosť môžeme ovplyvňovať i meniť, ale nie predvídať. Elliotove vlny sú krásnou matematickou hračkou, ale na prognózovanie sa použiť nedajú. Ak niekto tvrdí, že podľa nich odhadol vývoj trhu, treba sa opýtať, či nemal len obyčajné šťastie. Pre pohľad do budúcnosti nám nezostáva nič iné, len počítať rôzne scenáre vývoja na základe historickej štatistiky. A pretože platí, že "minulé výnosy nie sú zárukou budúcich výnosov", všetky tieto scenáre budú len o väčšej či menšej pravdepodobnosti, že svoj cieľ dosiahneme. Možno tento postup nevyzerá tak elegantne ako Elliotove vlny, ale nič lepšie zatiaľ nikto nevymyslel.