Cestovné poistenie - dovolenka bez starostí

Úpal, dehydratácia, či zlomenina niektorej končatiny, alebo stratený kufor. Prípadne náhla choroba, skôr ako stihnete vycestovať. Aj takto môže pre niekoho dopadnúť dovolenka. A ak sa to stane v zahraničí, je to o to väčší problém.

Preto by mal každý dovolenkár myslieť na cestovné poistenie. "Mal by si zodpovedať hlavne základné otázky: kam idem, čo tam budem robiť, ako dlho tam budem, čo si chcem a môžem pripoistiť, to znamená, čoho sa okrem náhlej zmeny zdravotného stavu obávam, napríklad krádeže vecí, škody,

ktorú spôsobím inému...,"

odporúča riaditeľka Slovenskej asociácie poisťovní (SLASPO) Jozefína Žáková. Zodpovedanie si týchto otázok dá podľa Žákovej klientovi základný rámec na vlastnú skladačku poistenia, prípadne na výber balíka poistenia, ktorý najlepšie kryje jeho konkrétne potreby.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Stačí byť on-line, ale mať mobil

Dostupnosť poistenia sa pritom stále zvyšuje. Rovnako aj pohodlie pri uzatváraní poistnej zmluvy. Okrem klasickej návštevy pobočky dnes poisťovne už ponúkajú možnosť poistenia cez telefón v call centre, on-line alebo sms-kou. "V posledných dvoch prípadoch však treba rátať s obmedzenými možnosťami výberu. Spravidla ide o dva až tri druhy poistenia. Špeciá-lne požiadavky je najrozumnejšie riešiť v pobočke, kde je možné

zodpovedať aj prípadné otázky a poradiť klientovi pri výbere rizík," vysvetľuje Žáková.

Väčšina poistiek chráni klienta v prípade náhlej zmeny zdravotného stavu. A to hlavne z dôvodu ochorenia a úrazu. Existuje však aj možnosť poistenia pri poškodení alebo strate batožiny, prípadne dodatočných finančných výdavkoch pri spôsobení škody tretej osobe, či stornovaní zájazdu.

SkryťVypnúť reklamu

Je väčšinou na klientovi, či sa poistí pre všetky prípady, alebo uzná za vhodné len čiastkové po-istenie. Žáková odporúča: "Šetriť na poistení sa nevypláca. V prípade poistnej udalosti totiž poisťovňa skúma okolnosti jej vzniku. Pre výplatu poistného plnenia je najdôležitejšie, aké riziká má

klient kryté v poistnej zmluve."

Podľa Kataríny Janákovej, vedúcej skupinového cestovného a privátneho poistenia spoločnosti Allianz - Slovenská poisťovňa si

klienti väčšinou zakupujú cestovné poistenie spolu so zájazdom v cestovnej kancelárii. Iné to však je, ak niekto podniká dovolenku do zahraničia na vlastnú päsť. "Pokiaľ cestujú individuálne, majú možnosť využiť štandardné individuálne produkty cestovného poistenia," dodáva Janáková.

SkryťVypnúť reklamu

Najlacnejšia je klasická

turistika

Výška sumy, ktorú klient zaplatí za poistenie závisí od rôznych faktorov. Podľa údajov asociácie poisťovní ide hlavne o činnosti, ktoré bude klient počas svojho pobytu v zahraničí robiť. Závisí to teda od toho, či sa chystá iba oddychovať na pláži, alebo chce vyskúšať niečo zaujímavé, prípadne adrenalínové.

Riziká majú totiž podľa poisťovní výrazný vplyv na výšku poistného. Rozdeľujú sa do troch kategórií. Klasická turistika je v prvej - najlacnejšej - skupine, drahšia je napríklad speleológia

(jaskyniarstvo), najdrahšia je špecifická športová činnosť ako napríklad potápanie, paragliding, rafting, treking, jachting, či skoky na lyžiach. Poisťovne si však môžu aj rizikovejšie športy zaradiť do lacnejšej kategórie. "Záleží samozrejme od toho, ktoré športy má tá-ktorá poisťovňa zaradené do rizikových. Napríklad v Allianz - Slovenskej poisťovni považujeme potápanie, či vodné lyžovanie za bežné dovolenkové športy a sú zahrnuté do základného krytia." tvrdí Janáková.

SkryťVypnúť reklamu

Adrenalín je drahý

Väčšinu adrenalínových aktivít si však treba pripoistiť. "V rámci cestovného poistenia si môže klient dohodnúť pripoistenie vďaka, ktorému sa jeho po-istenie vzťahuje aj na poistné udalosti, ktoré vzniknú v súvislosti so športovou činnosťou," vysvetľuje Oľga Brnková z poisťovne Generali.

Poisťovne dokážu poistiť v podstate čokoľvek, dajú si však za to aj zaplatiť. Aj napriek tomu záujem o poistenie adrenalínových činností

postupne rastie. "Poistenie rizikových športov nie je až také časté, ale je pravda, že má stúpajúcu tendenciu," dodáva Janáková.

Pre výšku poistného sú však dôležité aj iné faktory, okrem náročnosti činností, ktoré sa dovolenkár chystá vykonávať. Poisťovňa prihliada aj na dĺžku pobytu v zahraničí, miesto dovolenky, rôzne pripoistenia, či vek poisteného.

SkryťVypnúť reklamu

Dávajte si pozor na alkohol

Aké problémy najčastejšie postihujú slovenských dovolenkárov v zahraničí? Samozrejme je rozdiel, či ide o zimnú alebo letnú dovolenku. Pri zimných ide najčastejšie o zlomeniny, či rôzne pomliaždeniny. V lete musia poisťovne najčastejšie uhradiť náklady súvisiace so žalúdočnými ťažkosťami, dehydratáciou, spálením slnkom, či alergickými reakciami. "Z úrazov je to hlavne pichnutie morským ježkom, či pády po pošmyknutí pri bazéne," tvrdí Janáková. Treba si tiež dávať pozor na alkohol a drogy. Škody vzniknuté v súvislosti s použitím alkoholu a drog väčšina poisťovní nepreplatí.

Katarína Ragáčová

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  5. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  6. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  7. Probiotiká nie sú len na trávenie
  8. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 393
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 990
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 691
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 215
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 103
  6. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 1 784
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 652
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 646
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu