Každá banka na Slovensku klientom ponúka platobné karty VISA Electron, Maestro, VISA alebo MasterCard. Aj keď ide o karty rovnakých značiek, nie sú rovnaké. Za každou kartou sa totiž skrýva istý rozsah služieb, ktorý banka poskytuje. A práve podľa nich by si mal človek platobnú kartu vyberať.
Čo porovnávať
Faktorov, ktoré by mal klient brať do úvahy, je viacero. Napríklad výška denného limitu na hotovostné a bezhotovostné transakcie, možnosť platenia doma a v zahraničí, možnosť platenia na internete alebo rozsah cestovného poistenia a doplnkových služieb. Dôležité sú aj poplatky. V prvom rade cena karty, poplatok za výbery kartou v bankomatoch vydávajúcej banky a iných bánk či účtovné položky, ktoré si banka za pohyby na účte strháva.
Pri kreditných kartách je okrem výšky ponúkaných úverových limitov dôležitá dĺžka bezúročného obdobia, výška úrokovej sadzby a poplatky za transakcie. Zaujímavé môže byť aj cestovné poistenie, poistenie proti zneužitiu karty a iné služby s pridanou hodnotou, ktoré má klient v cene. Pri prestížnejších kreditkách sú to napríklad zľavy v požičovniach motorových vozidiel, vstup vo VIP salónikov na letiskách a podobne.
Medzinárodnú či domácu?
Ak chce klient kartu využívať len na Slovensku na výbery hotovosti a platby bežných nákupov v obchodoch, voľba značky nie je až taká dôležitá. Väčšiu pozornosť si však žiada výber karty na platby v zahraničí. Zaplatiť v cudzine u nás bežnými elektronickými debetkami VISA Electron alebo Maestro by mohol byť ešte stále problém. Cestovateľ by si preto mal zaobstarať embosované debetné karty VISA alebo MasterCard, prípadne ich kreditný variant. Uvedené karty mu poskytnú širšiu akceptačnú sieť ako elektronické platobné karty. Stále totiž existujú krajiny, kde sa kartami neplatí elektronicky, ale mechanicky prostredníctvom tzv. imprinterov (žehličiek), ktoré kopírujú reliéfne, hmatateľné písmo.
Cestovanie
Akceptovanosť kariet spoločností VISA a MasterCard je v zahraničí vyvážená. No najvýhodnejšie je mať pri sebe karty oboch spoločností. "Môže sa totiž stať, že obchodník, u ktorého sa rozhodnete nakupovať, kartu danej spoločnosti neakceptuje alebo môže nastať technický problém a kartou nebude možné platiť.
Vo všeobecnosti je v Ázii, južnejšej Afrike a Amerike vhodnejšia VISA karta. V Európe a krajinách okolo Stredozemného mora je to zasa karta MasterCard. Aj preto je lepšie, aby mal klient so sebou oba typy kariet.
Zúčtovacia mena
Aj keď má klient aj kartu VISA, aj MasterCard a obchodník akceptuje oboje, držiteľ by mal rozlišovať, kde nimi platí. Platobnú kartu VISA by sme odporučili používať v USA a v krajinách, kde sa platí americkým dolárom, pretože všetky transakcie v zahraničných menách sa prepočítavajú do amerického dolára. MasterCard je zasa výhodnejšie používať v Európe, pretože zúčtovacou menou transakcií je euro.
Prestíž v peňaženke
Spoločnosť American Express má širokú akceptačnú sieť najmä v rámci USA, v ostatných krajinách sveta je karta tejto spoločnosti akceptovaná hlavne pri využívaní služieb v oblasti cestovného ruchu. Karty Diners Club sú určené najmä pre klientov, ktorí často cestujú do zahraničia. Veľkou výhodou je najmä cestovné poistenie, ktoré je automaticky aktivované pri uhradení cestovných nákladov touto kartou a vzťahuje sa nielen na držiteľa karty, ale aj na tri ďalšie spolucestujúce osoby. Držiteľ karty sa automaticky stáva členom Diners Clubu, ktorý mu umožňuje využívať rôzne výhody. Karty spoločnosti Diners Club sú však menej akceptované napríklad v Ázii.
Menej početná akceptačná sieť spoločností American Express a Diners Club International súvisí s vyššími poplatkami, ktoré si účtujú od obchodníkov za spracovanie transakcií. Preto je lepšie, ak si klient tieto prestížne karty zaobstará ako druhé v peňaženke. Určené sú držiteľom, ktorých neodradí fakt, že nimi nezaplatia v Tescu, či Carrefoure.
Bez účtovných položiek
Výberom vhodnej karty človek môže ušetriť, aj keď pravidelne necestuje do cudziny. Ak klient častejšie vyberá hotovosť z bankomatu ako kartou platí, mal by sa uspokojiť s debetnou kartou. Poplatky za hotovostné transakcie s kreditkami sú totiž niekoľkonásobne vyššie. Na druhej strane sa kreditkou dá vyhnúť účtovným položkách. K týmto druhom kariet totiž banky zriaďujú osobitné úverové účty, za ktoré klient neplatí nič. Napríklad za 20 platieb kreditnou kartou v obchodoch tak držiteľ nezaplatí ani korunu na poplatkoch či účtovných položkách. Ak dlžnú sumu spláca inkasom z bežného účtu, zaplatí za dané zúčtovacie obdobie a spomínaných 20 platieb iba jednu účtovnú položku. Na rozdiel od debetky, kde by mu banka strhla 20 účtovných položiek.
Karty zadarmo
Nevýhodou môže byť vyššia ročná cena kreditiek. Banky to však riešia vernostnými programami. Kreditnou kartou VISA Standard od Tatra banky napríklad stačí mesačne zaplatiť minimálne 8 500 korún za tovary a služby na to, aby klient za kartu nič neplatil. Podobný systém ponúka aj VÚB banka prostredníctvom karty Blue od American Express, ktorá držiteľovi vráti 0,5 percenta z každej platby. Majiteľ však musí vykonať za mesiac v priemere transakcie za 12 500 korún, aby sa mu ročný poplatok 750 korún za kartu v plnej výške vynuloval.
Peter Világi,
www.mfc.sk