Vetešku operovali sedem hodín

Veteškov stav je stabilizovaný, komplikácie môžu nastať v najbižších 24 hodinách.

Juraj Šteňo, ktorý Vetešku operoval, povedal, že podobné zákroky sa u nás robia denne.Juraj Šteňo, ktorý Vetešku operoval, povedal, že podobné zákroky sa u nás robia denne. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA. Podpredseda parlamentu a nedávny kandidát na predsedu HZDS Viliam Veteška včera podstúpil náročnú vyše sedemhodinovú operáciu mozgu. Operácia bola zložitá a náročná, prebehla však bez mimoriadnych komplikácií. „Stav pacienta je stabilizovaný. O ďalšom priebehu liečby bude možné informovať až na základe výsledkov histologického vyšetrenia,“ povedala hovorkyňa bratislavskej fakultnej nemocnice Rút Geržová.

„Zákrok bol veľmi ťažký, pacienta práve preberáme z narkózy, ešte stále spí,“ povedal po zákroku šéf trojčlenného operačného tímu a prednosta neurochirurgickej­ kliniky Juraj Šteňo. Dodal, že operácia bola dlhá, lebo „ložisko malo veľmi zložité vzťahy k okolitým štruktúram, a najmä cievam. Bolo potrebné veľmi dlho preparovať.“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Prípadné komplikácie podľa neho ešte môžu nastať v najbližších 24 hodinách. Z mozgu mu odstránili tkanivo, ktoré mu spôsobovalo ťažkosti.

Rýchla operácia

Veteška do nemocnice prišiel v piatok a sťažoval sa na celkovú únavu a vyčerpanie. Náročná operácia, len niekoľko dní po náleze, sa mohla uskutočniť aj vďaka pondelňajšiemu predoperačnému špecializovanému vyšetreniu, ktoré Veteška absolvoval vo Viedni. „Pacient v Rakúsku podstúpil odborné vyšetrenie pozitrónovou emisnou tomografiou, takzvané PET vyšetrenie,“ povedala Geržová.

PET vyšetrenie sa využíva najmä na diagnostikovanie rakoviny a posúdenie účinku jej liečby, a to pomocou špecific­kých biochemických zmien v tkanive. Komplikovaný a veľmi drahý prístroj dokáže často odhaliť niektoré typy nádorov a ich povahu skôr, ako sa dajú rozpoznať zo snímok bežných počítačových tomografov (CT) alebo magnetickej rezonancie.

SkryťVypnúť reklamu

Prístroj máme aj my

Prečo Veteška podstúpil PET vyšetrenie v zahraničí bratislavská fakultná nemocnica nespresnila. V Rakúsku sa v roku 2002 nechal operovať aj vtedajší prezident Rudolf Schuster, ktorý vtedy tvrdil, že podobne sa môže rozhodnúť každý pacient. Poisťovne však liečbu v cudzine väčšinou preplácajú iba v prípadoch, ak ju nemožno diagnostikovať aj u nás. „Ak je možná liečba na Slovensku, liečba v zahraničí sa neschvaľuje, iba ak ide o nejaký špecifický prípad a dostaneme odôvodnený návrh od ošetrujúceho odborného lekára,“ povedala hovorkyňa Všeobecnej zdravotnej poisťovne Petra Balážová.

PET vyšetrenie pritom na Slovensku vykonávajú najmenej tri špecializované pracoviská, z toho dve v Bratislave. „PET prístroj, odborné vyšetrenie a diagnostika sú u nás na európskej úrovni porovnateľnej s cudzinou, naši odborníci prednášajú aj na svetových kongre­soch,“ hovorí Balážová. Podobne sa vyjadrila aj zdravotná poisťovňa Dôvera. „Ide o vyšetrenie, ktoré Dôvera svojim poistencom štandardne zabezpečuje na Slovensku. V prípade výnimočných situácií, najmä keď od liečby v zahraničí možno očakávať záchranu života alebo výrazné zlepšenie zdravotného stavu pacienta, však odsúhlasíme s takýmto vyšetrením aj v zahraničí,“ povedala hovorkyňa poisťovne Zuzana Horníková.

SkryťVypnúť reklamu

Problémom nebol čas

„Zrejme nemá každý takú možnosť. S preplatením tohto vyšetrenia v zahraničí by bol asi problém, keď ten istý štandard existuje aj na Slovensku,“ myslí si lekár Roman Hajšt, ktorý v jednom z bratislavských zariadení s pozitrónovou emisnou tomografiou pracuje. „Aj keby nešlo o pána Vetešku, v takýchto akútnych prípadoch by sme pacienta zaradili skôr, v priebehu niekoľkých dní by sa na vyšetrenie určite dostal. Z tohto dôvodu určite nebolo nevyhnutné, aby išiel na vyšetrenie do Viedne,“ hovorí lekár.

Podľa Geržovej bola dôvodom vyšetrenia v zahraničí vyššia kvalita tamojšieho prístroja.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 534
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 208
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 702
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 908
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 952
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 857
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 809
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 467
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu